Koko Artic-raitiovaunukalusto tarkastetaan jarrupoikkeaman varalta
3.9.2024 22:25:12 EEST | Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy on havainnut Artic-raitiovaunuissa mahdollisen kiskojarrupoikkeaman, jonka vuoksi koko kalusto tarkastetaan vuorokauden kuluessa. Tarkastus aiheuttaa kantakaupungin raitioliikenteessä kalustopulaa. Keskiviikon liikennöinti joudutaan aloittamaan supistettuna.
Määräaikaistarkastuksessa havaittu poikkeama kiskojarrussa voi teoriassa aiheuttaa liikennehaittaa, mutta välitöntä vaaraa liikenneturvallisuudelle ei ole.
”Kaupunkiliikenne haluaa kuitenkin turvallisuuden varmistamiseksi tarkastaa kaikkien kyseisen raitiovaunutyypin jarrukenkien kiinnityksen”, kertoo Kaupunkiliikenne Oy:n kalustopalvelupäällikkö Heidi Heikkilä.
Mikäli vaunun jarruista löytyy tarkastuksessa poikkeama, otetaan vaunu pois liikenteestä siihen asti, kunnes tarvittavat korjaukset on tehty.
Heikkilä pahoittelee tarkastuksista johtuvasta kalustopulasta matkustajille aiheutunutta haittaa: ”Liikenneturvallisuus on meille kuitenkin tärkein asia, emmekä ota tässä asiassa mitään riskejä. Haluamme tarkastuksella varmistaa, että raitiovaunukalusto on täysin kunnossa ja turvallinen.”
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti NousiainenKaupunkiliikenne Oy, omaisuudenhallintayksikön johtaja
Puh:040 579 6074antti.nousiainen@kaupunkliikenne.fiHeidi HeikkiläKaupunkiliikenne Oy, kalustopalvelupäällikkö
Puh:09 310 33823heidi.heikkila@kaupunkiliikenne.fiLinkit
Me Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy:ssä mahdollistamme pääkaupunkiseudun kestävän kasvun rakentamalla tulevaisuuden raideverkostokaupunkia ja pitämällä sen liikkeessä. Vastaamme joukkoliikenneinfran rakentamisesta sekä metrojunien ja raitiovaunujen liikennöinnistä, kunnossapidosta ja kehittämisestä laadukkaasti ja kustannustehokkaasti. Järjestämme kaupunkipyöräpalvelun ja liikennöimme Suomenlinnan lauttoja tytäryhtiömme kautta. Kannamme vastuun koko toimintamme elinkaaren päästöistä ja teemme valintoja, jotka muuttavat koko alan toimintaa, koska haluamme olla kestävien kaupunkien paras liikuttaja ja kehittäjä ̶ nyt ja tulevaisuudessa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy
M400-metrojunien hankinta etenee: Neuvotteluissa mukana kaksi toimittajaa14.8.2026 14:50:22 EEST | Tiedote
M400-metrojunien hankinta etenee aikataulun mukaisesti. Alustavan tarjouksen määräaikaan mennessä jättivät CAF ja Ryhmittymä Stadler. Kilpailutus etenee seuraavaksi ensimmäisiin neuvottelukierroksiin, jotka käynnistyvät syksyn aikana.
Junatien metrosillan työmaan liikennejärjestelyt vaikuttavat liikenteen sujuvuuteen Kalasatamassa11.8.2026 11:13:07 EEST | Tiedote
Kalasataman alueen työnaikaiset liikennejärjestelyt ja katujen väliaikaiset sulut vaikuttavat liikkumiseen.
Malminkartanon, Pohjois-Haagan ja Kannelmäen juna-asemien perusparannukset etenevät aikataulussa – junaliikenne palaa Pohjois-Haagan ja Kannelmäen asemille 10.8.5.8.2026 09:12:53 EEST | Tiedote
Malminkartanon, Pohjois-Haagan ja Kannelmäen asemien perusparannukset ovat edenneet suunnitelmien mukaan. Junaliikenne palaa Pohjois-Haagan ja Kannelmäen asemille maanantaina 10.8. Malminkartanon asema aukeaa 7.9.2026.
Raitiovaunuhankinta etenee suunnitellusti29.7.2026 10:20:42 EEST | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy:n raitiovaunuhankinta on noussut jälleen otsikoihin. Tarjouspyynnön vastaisen tarjouksen jättänyt yritys on jättänyt Kilpailu- ja kuluttajavirastolle toimenpidepyynnön, jossa se pyytää pääkaupunkiseudun raitiovaunuhankinnan keskeyttämistä ja tarjouskilpailun järjestämistä uudelleen.
Keilaniemen aseman eteläisen sisäänkäynnin lyhyet liukuportaat poissa käytöstä viikoilla 31-3523.7.2026 14:23:21 EEST | Tiedote
Viikolla 31 myös pohjoisen sisäänkäynnin pitkät liukuportaat ovat yhä poissa käytöstä töiden siirtymisen ajan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme