Kokoomuksen Aalto-Setälä: ensi vuoden budjetissa on tärkeitä investointeja puhtaaseen tulevaisuuteen
”Suomen talous on toipumassa. Kasvun virkoamisesta kertovat esimerkiksi palkkojen kohoaminen kuluttajahintoja nopeammin sekä korkotason lasku, joka lisää ostovoimaa. On tärkeää, että hallitus vauhdittaa nyt kasvua investointien verohyvityksellä sekä teknisten hiilinielujen tukemisella”, toteaa kokoomuksen kansanedustaja, ympäristövaliokunnan valiokuntavastaava Pauli Aalto-Setälä.

Eilisessä budjettiriihessä hallitus päätti aiemmin sovittujen yhdeksän miljardin euron sopeutusten toteutuksesta, joilla korjataan julkisen taloutemme rakenteellista alijäämää. Kasvua vauhdittavia toimia ovat verohyvitys suurille teollisille investoinneille, Teollisuussijoitus Oy:n pääomitus 100 miljoonalla eurolla sekä Fingridin ja Gasgridin pääomitus niin, että energiaverkot mahdollistavat isotkin investoinnit kaikkialla Suomessa. Uutena päätöksenä hallitus esittää myös peräti 140 miljoonan euron investointivaltuutta teknisten nielujen rahoitukseen.
”Päätöksestä näkee, että Orpon hallitus panostaa uskottaviin ja tulevaisuuteen katsoviin ilmastotoimiin. Teollisen mittaluokan hiilen talteenotossa on valtava potentiaali, jota lähdetään nyt kunnianhimoisesti edistämään”, Aalto-Setälä kertoo.
Hallitustenvälisen ilmastopaneeli IPCC:n mukaan tekniset hiilinielut ovat päästövähennysten ohella välttämättömiä, jotta ilmaston lämpenemisen rajaaminen 1,5–2 celsiusasteeseen on mahdollista. Suomen ilmastopaneelin viime joulukuisen raportin mukaan Suomessa on useita teollisuuslaitoksia, joissa teknologisen nielun toteuttamisen alustavat kustannusarviot ovat välillä 120–150 €/tCO2.
”Teknisiä nieluja on kritisoitu myös kalliiksi, mutta hiilitonniin kohdistuva kustannus näyttää alkuvaiheessakin olevan melko kohtuullinen, jos sitä verrataan moniin nykyisinkin käytössä oleviin ilmastotoimiin. Tässä on kyse tärkeästä välineestä sille, että päästöt käännettäisiin tulevaisuudessa negatiivisiksi”, Aalto-Setälä sanoo.
Tehtaiden piipuista talteen otettava biogeeninen hiili käy raaka-aineeksi myös kestävästi valmistetulle (RFNBO) sähköpolttoaineelle. Tulevaisuudessa jakeluvelvoitteen kiristyminen lisää uusien ratkaisujen tarvetta entisestään.
”Liikenteen päästöjen vähentäminen on vaikeaa Suomessa, mutta myös muualla. Bioperäisen hiilen talteenottoon liittyy merkittäviä mahdollisuuksia, sillä erityisesti Suomessa on runsaasti arvokasta raaka-ainetta markkinan hyödyntämiseksi. Näihin mahdollisuuksiin on tärkeää tarttua”, Aalto-Setälä sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauli Aalto-SetäläKansanedustaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Partanen: Mäkysen puheet ovat osoitus SDP:n talouspolitiikan sekavuudesta – ”Missä Lindtmanin leikkauslistat?”30.6.2025 11:05:01 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen haluaa perua hallituksen säästötoimia ja työmarkkinoille tehtyjä uudistuksia. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partasen mukaan SDP:n pitkään jatkunut talouspolitiikan linjan sekavuus on vastuutonta tilanteessa, jossa valtiovarainministeriö varoittaa jopa 5-9 miljardin euron lisäsopeutustarpeesta ensi vaalikaudella.
Kokoomuksen Kopra: Velkajarru tarvitaan tulevien sukupolvien turvaksi28.6.2025 10:48:00 EEST | Tiedote
“Valtion velan hoitaminen tulee olemaan vielä monen hallituksen pöydällä. Parlamentaarinen sitoutuminen velkajarruun on välttämätöntä, jos haluamme taata hyvinvoinnin tuleville sukupolville”, kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra sanoo.
Kokoomuksen Autto: “Nyt on tekojen aika – lännen tuen on vastattava Ukrainan tarpeisiin”24.6.2025 16:45:21 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskunnan puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Heikki Autto vaatii päättäväisiä toimia länsimailta Ukrainan tukemiseksi Naton huippukokouksen yhteydessä. Autto on yksi useiden maiden parlamentaarikoiden ja asiantuntijoiden allekirjoittaman kansainvälisen vetoomuksen “Match Words with Power” tukijoista.
Kokoomuksen Sammallahti: Miksi valtio tukee markkinahintoja kalliimpia ”kohtuuhintaisia” vuokra-asuntoja?24.6.2025 07:13:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja ympäristövaliokunnan valiokuntavastaava Tere Sammallahti kummastelee kaventuvia vuokraeroja valtion tukemien vuokra-asuntojen ja vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen välillä. Jopa 184 kunnassa tuetut vuokra-asunnot ovat vapaarahoitteisia vuokra-asuntoja kalliimpia. Niissä sijaitsee 21 prosenttia valtion tukemasta vuokra-asuntokannasta. Asia käy ilmi ympäristöministeriön viimeisimmästä asuntomarkkinakatsauksesta.
Kokoomuksen Vikman: Miinasopimuksesta irtautuminen vahvistaa Suomen puolustuskykyä19.6.2025 12:22:39 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tänään esityksen Ottawan sopimuksesta irtautumiseksi. Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikan tärkein tehtävä on turvata itsenäisyys ja alueellinen koskemattomuus sekä estää sotilaallinen konflikti. Kansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman painottaa, että päätös on välttämätön muuttuneessa turvallisuusympäristössä ja vahvistaa Suomen puolustuskykyä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme