Keskuskauppakamari: Hallitukselta tärkeitä korjausliikkeitä maahantulon esteiden purkamiseksi

Jaa

Keskuskauppakamari kiittää hallitusta tärkeistä päätöksistä osaamisperustaisen maahanmuuton edistämiseksi tiukasta taloustilanteesta huolimatta. Samalla kuitenkin lisäleikkaukset ammatilliseen koulutukseen, kotoutumisen heikentäminen sekä niin kutsuttu kolmen kuukauden sääntö maasta poistumiseen herättävät huolta.

Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija, osaaminen ja maahanmuutto.
Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija, osaaminen ja maahanmuutto. Kuva: Elmo Eklund / Keskuskauppakamari

Hallitus päätti 1,8 miljoonan euron panostuksesta ulkomaalaisten osaajien sujuvan maahantulon edistämiseen sekä 1 miljoonaa euroa kansainvälistä rekrytointia edistävään yhteistyöhön kaupunkien kanssa. 

”Vahva viesti yrityksiltä päättäjille on ollut, että Suomeen muuttamiseen liittyvää byrokratiaa pitää purkaa ja kehittää yhden luukun palveluita pankki- ja viranomaisasiointiin. Hienoa, että asia nyt etenee”, Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Suvi Pulkkinen sanoo.  

Hallitus päätti budjettiriihessä myös 20 miljoonan euron lisäleikkauksista ammatilliseen koulutukseen sekä vahvasti leikkaukset kotoutumiseen. Heikosta suhdannetilanteesta huolimatta osaajapula yrityksissä ei ole kadonnut ja ammattiosaajille on kova tarve.  

”Mahdollisuuksia kehittää osaamista, oppia kieltä ja saada laadukasta koulutusta pitäisi päinvastoin vahvistaa ja pyrkiä varmistamaan, että yrityksiin on riittävästi myös käytännön osaajia ajantasaisella ammattitaidolla. Ilman ammattiosaajia ja toimivaa kotoutumista osaajapula voi muodostua tulevan kasvun pullonkaulaksi”, Pulkkinen sanoo. 

Keskuskauppakamari esitti budjettiriihen alla, että niin kutsuttua kolmen kuukauden sääntöä olisi vielä pidennetty 6-12 kuukauteen ja työnantajan ilmoitusvelvollisuus poistettu laista. Hallitus ei kuitenkaan päättänyt riihessä muutoksista tähän. 

”Onhan tämä pettymys, että näin ideologisesti pidetään kiinni esityksestä, jota oikeastaan kukaan asiantuntija ei tässä maassa kannata. Vielä on kuitenkin mahdollisuus valita toisin” Pulkkinen sanoo. 

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari

Keskuskauppakamari: Vuoden kauppakamariksi Kymenlaakson kauppakamari12.9.2025 11:56:44 EEST | Tiedote

Vuoden kauppakamari ja Vuoden kauppakamarilainen palkittiin 10.–11. syyskuuta järjestetyillä kauppakamaripäivillä Rovaniemellä. Vuoden kauppakamariksi valittiin Kymenlaakson kauppakamari ja Vuoden kauppakamarilaisena palkittiin Viivi Sakkara, Keski-Suomen kauppakamarin viestintäpäällikkö. Vuoden aktiivisimpana ansiomerkkien myynnin edistäjänä palkittiin Etelä-Pohjanmaan kauppakamari.

MEN: Kansainvälisen kauppakamarin päivitetyt markkinointisäännöt kieltävät vihapuheen ja disinformaation hyödyntämisen markkinoinnissa4.9.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Kansainvälisen kauppakamarin (ICC) markkinointisäännöksiä on päivitetty muun muassa syrjintäperusteiden osalta, ja nyt myös mielenterveys voi olla syrjintäperuste. Lisäksi säännösten päivityksessä disinformaatio ja vihapuhe on kielletty markkinoinnissa, sekä niissä määritellään vaikuttaja ensimmäistä kertaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye