Keskuskauppakamari: Hallitukselta tärkeitä korjausliikkeitä maahantulon esteiden purkamiseksi
4.9.2024 10:09:27 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote
Keskuskauppakamari kiittää hallitusta tärkeistä päätöksistä osaamisperustaisen maahanmuuton edistämiseksi tiukasta taloustilanteesta huolimatta. Samalla kuitenkin lisäleikkaukset ammatilliseen koulutukseen, kotoutumisen heikentäminen sekä niin kutsuttu kolmen kuukauden sääntö maasta poistumiseen herättävät huolta.

Hallitus päätti 1,8 miljoonan euron panostuksesta ulkomaalaisten osaajien sujuvan maahantulon edistämiseen sekä 1 miljoonaa euroa kansainvälistä rekrytointia edistävään yhteistyöhön kaupunkien kanssa.
”Vahva viesti yrityksiltä päättäjille on ollut, että Suomeen muuttamiseen liittyvää byrokratiaa pitää purkaa ja kehittää yhden luukun palveluita pankki- ja viranomaisasiointiin. Hienoa, että asia nyt etenee”, Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Suvi Pulkkinen sanoo.
Hallitus päätti budjettiriihessä myös 20 miljoonan euron lisäleikkauksista ammatilliseen koulutukseen sekä vahvasti leikkaukset kotoutumiseen. Heikosta suhdannetilanteesta huolimatta osaajapula yrityksissä ei ole kadonnut ja ammattiosaajille on kova tarve.
”Mahdollisuuksia kehittää osaamista, oppia kieltä ja saada laadukasta koulutusta pitäisi päinvastoin vahvistaa ja pyrkiä varmistamaan, että yrityksiin on riittävästi myös käytännön osaajia ajantasaisella ammattitaidolla. Ilman ammattiosaajia ja toimivaa kotoutumista osaajapula voi muodostua tulevan kasvun pullonkaulaksi”, Pulkkinen sanoo.
Keskuskauppakamari esitti budjettiriihen alla, että niin kutsuttua kolmen kuukauden sääntöä olisi vielä pidennetty 6-12 kuukauteen ja työnantajan ilmoitusvelvollisuus poistettu laista. Hallitus ei kuitenkaan päättänyt riihessä muutoksista tähän.
”Onhan tämä pettymys, että näin ideologisesti pidetään kiinni esityksestä, jota oikeastaan kukaan asiantuntija ei tässä maassa kannata. Vielä on kuitenkin mahdollisuus valita toisin” Pulkkinen sanoo.
Yhteyshenkilöt
Suvi PulkkinenJohtava asiantuntija, osaaminen ja maahanmuutto
Puh:050 404 1810suvi.pulkkinen@chamber.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Vaatimus “suomalaisten arvojen” tuntemisesta kansalaisuuskokeessa poistui – päällekkäinen testaus yhä haasteena23.4.2026 13:30:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamari pitää myönteisenä, että hallitus vie eteenpäin kansalaisuuskoetta nyt entistä vahvemmin tietoon, lakeihin ja faktoihin perustuvana testinä. Edelleen kansalaisuuskokeen toimeenpanossa tulisi huolehtia siitä, ettei kokeesta muodostu uutta pullonkaulaa osaajille päällekkäisten testien vuoksi.
Keskuskauppakamari: Yhteisöverokannan alentaminen hyödyttää erityisesti pieniä ja keskisuuria yrityksiä – verokannan alennus voi aloittaa hyvän kierteen23.4.2026 08:59:25 EEST | Tiedote
Opposition kritisoiman yhteisöveron alentaminen hyödyttää ennen kaikkea pieniä ja keskisuuria yrityksiä. Vaikka yhteisöverokannan alennus hyödyttää myös suuryrityksiä, on verokannan alentamisen suhteellinen vaikutus suurempi pienille ja keskisuurille yrityksille. ”Yhteisöveron alentaminen tukee nimenomaan pk-yritysten kasvumahdollisuuksia ja kauan odotettu hyvän kierre voi alkaa verokannan alennuksen myötä”, sanoo Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Tomi Viitala.
Keskuskauppakamari: Kehysriihestä useita kasvua tukevia päätöksiä22.4.2026 21:56:43 EEST | Tiedote
Hallituksen kehysriihen päätökset sisältävät Keskuskauppakamarin mukaan myönteisiä elementtejä kasvun, yrittäjyyden ja työllisyyden osalta. Erityisesti liikennehankkeet ja ammattidieselin käyttöönoton nopeuttaminen, veropäätökset ja määräaikainen asuinrakennusten korjausavustus ovat oikeansuuntaisia toimia kasvun kirittämiseksi.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Työmarkkinoilla tasaista, mutta vaisua22.4.2026 08:52:58 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan viime kuukausina työllisyyskehitys on kulkenut vaakasuunnassa. ”Työmarkkinakehitys etenee vaisuna, mutta lisäheikennystä ei onneksi ole tullut”, arvioi Appelqvist.
Keskuskauppakamari: Kehysriihestä vauhtia kasvuun – toimia asuntomarkkinoille, nuorisotyöttömyyteen ja ammattidieseliin21.4.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Talouden orastavaa kasvua on vauhditettava hallituksen kehysriihessä, vaatii Keskuskauppakamari. Keskuskauppakamari esittää täsmätoimia asuntomarkkinoiden piristämiseksi ja nuorisotyöttömyyden helpottamiseksi sekä ammattidieselin käyttöönoton nopeuttamista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme