Vihreät - De Gröna

Krista Mikkonen: Hallituksen päätökset lisäävät eriarvoisuutta sekä laiminlyövät ilmasto- ja luontotyön.

Jaa

Kansanedustaja ja valtionvarainvaliokunnan vpj. Krista Mikkosen mukaan hallituksen päätökset lisäävät eriarvoisuutta, heikentävät hyvinvointia, kutistavat kulttuuritarjonnan sekä laiminlyövät ilmasto- ja luontotyön.

“Budjettiriihen tulokset osoittavat jälleen Orpon hallituksen arvopohjan. Hallituksen leikkaukset osuvat kipeiten pienituloisiin ja yhteiskunnan turvaverkkoja heikennetään. Keväällä sovitun päälle nyt päätettiin leikata vielä muun muassa koulutuksesta, kotoutumisesta ja elintärkeää työtä tekeviltä sotejärjestöiltä. Kertoo paljon hallituksen valinnoista, että kela-korvauksiin upotetaan rahaa samalla kuin perusterveydenhuollosta leikataan, vaikka kelakorvaukset valuvat tutkitusti hyväosaisten pussiin”, sanoo Mikkonen.

Mikkosen mukaan hallitus ei näytä ymmärtävän kulttuurin merkitystä ihmisten hyvinvoinnille ja alueiden elinvoimalle:

“Nyt tehdyt leikkaukset ovat kohtalokkaita kulttuurin saavutettavuudelle, mutta niillä ei ole juuri mitään vaikutusta valtion budjetin kokonaisuuteen. Kulttuurialan leikkaukset johtavat teattereiden, museoiden, konserttien ja muiden kulttuurimahdollisuuksien rajuun vähenemiseen etenkin maakunnissa. Samanaikaisesti kulttuuripalveluiden arvonlisäveron nosto johtaa hintojen korotuksiin. Hallitus tekee kulttuurista luksuspalvelun, johon on varaa vain rikkailla, kun tähän saakka suomalainen linja on ollut varmistaa, että kulttuuri kuuluu kaikille, Mikkonen linjaa.

Mikkonen kertoo, että valtiontalouden säästöjä olisi mahdollista saada aikaan ilman eriarvoisuuden syventämistä ja niin, ettei lapsilta, nuorilta, luonnolta ja sairailta leikata.

“Kyse ei ole siitä, että vaihtoehtoja ei olisi: vihreät on toistuvasti tarjonnut hallitukselle inhimillisiä ja oikeudenmukaisia keinoja sopeuttaa julkista taloutta. Esimerkiksi ympäristölle haitallisia tukia leikkaamalla vahvistetaan sekä valtiontalouden tilaa että ympäristön tilaa. Ympäristölle haitalliset tuet ovat yksi suurimmista talouden uudistusta jarruttavista tekijöistä, ja on käsittämätöntä, että hallitus ei ole niihin vieläkään tarttunut", Mikkonen kummastelee. 

Mikkosen mukaan hallituksen budjettiriihi oli luonto- ja ilmastotoimien näkökulmasta jälleen pettymys, vaikka teknisiin hiilinieluihin osoitettiin hallitusohjelmassa linjatut rahat. Mikkonen kritisoi hallituksen riittämättömiä toimia hiilinielujen suhteen. 

“On tullut selväksi, että nykyinen hallitus ei juuri piittaa ilmasto- ja luontotyöstä. Luulisi sen kuitenkin ymmärtävän, että niiden laiminlyönti johtaa vielä suurempaan laskuun niin pitkällä kuin lyhyelläkin aikavälillä. Viimeksi viime viikolla kuulimme arvioita siitä, että Suomelle on tiedossa hiilinielujen romahtamisesta miljardiluokan lasku, kun joudumme ostamaan nieluyksiköitä muilta EU-mailta. Tästä huolimatta hallitus ei panosta ilmastotoimiin riittävästi,” ihmettelee Mikkonen.

“Myös luontotoimet jäävät aivan liian vajaiksi. Nyt tehty kosmeettinen lisäys luonnonsuojeluun ei auta, kun todellinen leikkaus hallituskauden aikana luonnonsuojelusta on yli kolmannes. Samanaikaisesti hallitus korottaa Metsähallituksen tuloutusvaadetta, mikä johtaa lisääntyviin hakkuisiin valtion mailla”, muistuttaa Mikkonen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Ex-ympäristöministeri Mikkonen: Pääministeripuolue katsoo sivusta, kun hallituskumppanit heikentävät norpan suojelua ja ilmastokriisin torjuntaa8.11.2025 14:26:07 EET | Tiedote

Pääministeripuolue kokoomus vakuuttaa puheissaan ottavansa ilmasto- ja luontokriisin vakavasti, mutta käytännössä se antaa perussuomalaisten ja kristillisdemokraattien sanella linjan. Kokoomuksen ympäristöpolitiikka jää Mikkosen mukaan puheen tasolle – ja hallituskumppaneille puheetkin ovat liikaa, kun ilmastotavoitteita ja saimaannorpan suojelua halutaan heikentää.

Inka Hopsu: Suomen on toimittava Sudanin kriisin pysäyttämiseksi – siviilien kärsimys ei saa jäädä unohduksiin7.11.2025 15:38:41 EET | Tiedote

Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu vaatii, että Suomen on lisättävä humanitaarista apua, vaikutettava YK:ssa ja EU:ssa aktiivisesti väkivallan lopettamiseksi sekä tehtävä työtä siviilien suojelemiseksi ja sotarikosten tutkimiseksi. Hopsu jättää tänään hallitukselle kirjallisen kysymyksen Sudanin humanitaarisen kriisin helpottamisesta ja toimista sodan lopettamiseksi.

Vihreiden Pitko: Hallituksen ilmastotoimettomuus jarruttaa vihreää siirtymän investointeja – SSAB:n päätös on hälytysmerkki5.11.2025 11:03:46 EET | Tiedote

SSAB on ilmoittanut luopuvansa suunnitelmasta rakentaa Raaheen uusi miljardi-investoinnin fossiilivapaa terästehdas. Päätös on vakava muistutus siitä, että vihreän siirtymän investoinnit eivät etene Suomessa riittävällä vauhdilla. Vihreiden varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Jenni Pitko kritisoi Orpon hallitusta ilmastopolitiikan toimettomuudesta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye