Lasse Pipinen Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton toimitusjohtajaksi
Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto on nimittänyt Lasse Pipisen uudeksi toimitusjohtajaksi. Hän aloittaa 1.10.2024 ja seuraa tehtävässään Päivittäistavarakauppa ry:n toimitusjohtajaksi siirtynyttä Tuula Loikkasta.
Lasse Pipinen siirtyy Panimoliiton toimitusjohtajaksi Libera-säätiön toimitusjohtajan tehtävästä.
- Odotan tehtävää lähes malttamattomana. Oluita, limonadeja, kivennäisvesiä ja muita alan tuotteita säädellään ja verotetaan Suomessa raskaasti. Panimoliitossa saan jatkaa työtä ihmisen valinnanvapauden ja oman päätäntävallan puolesta - rakentaen entistä vahvempia toimintaedellytyksiä yhdelle Suomen tärkeimmistä teollisuudenaloista, Pipinen sanoo.
Panimo- ja virvoitusjuomateollisuus on osa suomalaista teollisuushistoriaa ja tärkeä osa yhteiskuntaa ja sen kehitystä. Ala työllistää merkittävästi aina alkutuotannosta kuljetusten kautta kauppaan ja ravintoloihin. Koko arvoketjun työllistävä vaikutus on noin 24 000 henkilöä.
- Uskon Lassen jatkavan menestyksekkäästi liiton tekemää vaikutustyötä kotimaisen panimo- ja virvoitusjuoma-alan eteen. Toimialamme on jatkuvassa muutoksessa jo pelkästään uusiutuvan lainsäädännön vuoksi. Samaan aikaan suomalaiset muuttuvat vastuullisemmiksi kuluttajiksi. Me haluammekin, että järki ja kohtuus on läsnä ihmisten juomavalinnoissa sekä teollisuuttamme koskevissa päättäjien puheissa ja teoissa. Olen varma, että Lassen kanssa toimintamme elää ajassa, sanoo liiton hallituksen puheenjohtaja Kalle Järvinen.
Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto ry on perustettu vuonna 1902.Liitto on kotimaisen olutta, siideriä ja long drink -juomia sekä virvoitusjuomia ja kivennäisvesiä valmistavan teollisuuden edunvalvoja Suomessa. Sen jäsenyritykset ovat Oy Hartwall Ab, MBH Breweries Oy, Momentin Group Oy, Olvi Oyj, Red Bull Finland Oy ja Oy Sinebrychoff Ab. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto on Elintarviketeollisuusliitto ry:n toimialayhdistys.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Outi HeikkinenViestintäpäällikköPanimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto ry
Puh:0503708677Katriina JaakkolaToimitusjohtajaPanimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto ry
Puh:0401970762Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto ry on olutta, siideriä ja long drink -juomia sekä virvoitusjuomia ja kivennäisvesiä valmistavan kotimaisen elinkeinon edunvalvoja. Liitto edustaa yhtä maamme vanhimmista teollisuudenaloista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto r.y.
Suomalaisen juomateollisuuden tulevaisuus ratkaistaan nyt20.10.2025 09:22:00 EEST | Tiedote
Nyt käynnissä olevat lakimuutokset muuttavat merkittävästi suomalaisen juomateollisuuden toimintaympäristöä.
Julia Ståhle aloittaa Panimoliiton yhteiskuntasuhteiden ja viestinnän erityisasiantuntijana15.10.2025 08:07:09 EEST | Ilmoitus
Julia Ståhle siirtyy Panimoliittoon SAMOKin sosiaalipolitiikan asiantuntijan tehtävistä. Ståhle on ollut RKP-nuorten puheenjohtajana vuosina 2022–2024.
Suomalaisen elämästä tulee entistä kalliimpaa2.9.2025 22:21:42 EEST | Uutinen
Hallituksen budjettiriihessä tehdyt päätökset nostavat suomalaisen elinkustannuksia. Erityisesti alkoholiin ja virvoitusjuomiin kohdistuvat veronkorotukset osuvat jokaisen arkeen ja syövät ostovoimaa.
Panimotuotteiden kokonaismyynti laski alkuvuonna 2025 – kylmä kesä vaikuttaa varmasti, viinien kauppoihin tulon vaikutus vielä arvailujen varassa18.7.2025 09:00:00 EEST | Uutinen
null
Panimo- ja virvoitusjuomateollisuuden vedenkäyttö on kansainvälisesti huipputasoa – uusi selvitys korostaa alueellisten ratkaisujen merkitystä vesipolitiikassa4.6.2025 08:10:00 EEST | Uutinen
Panimo- ja virvoitusjuomateollisuuden vesiselvitys tarkastelee suomalaisen kokonaisvesiresurssin tilaa, vedenkäyttöä yleisesti sekä toimialalla. Selvityksen on määrä tarjota pohja keskustelulle siitä, miten kansalliset erityispiirteet voidaan huomioida EU:n yhteisessä vesiin ja vesiresurssiin liittyvässä päätöksenteossa. Euroopan komissio on aloittanut työn unionin vesiresilienssin parantamiseksi. Komission strategia julkaistaan keskiviikkona 4.6.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme