Yrittäjägallup: Vajaa kolmannes yrittäjistä kokee, että heitä arvostetaan
5.9.2024 06:00:00 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote
Vain vajaa kolmannes yrittäjistä kokee, että yrittäjiä arvostetaan Suomessa, kertoo tuore Yrittäjägallup. – Meillä kaikilla on tässä vielä paljon tehtävää. Tätä on tärkeä korostaa tänään Yrittäjän päivänä, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

Tänään 5. syyskuuta vietetään Yrittäjän päivää. Tuoreen Yrittäjägallupin mukaan vain 31 prosenttia pk-yrittäjistä on sitä mieltä, että yrittäjiä arvostetaan Suomessa.
– Valitettavan harva yrittäjä kokee, että yrittäjiä arvostetaan Suomessa, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
– On tärkeä muistaa, että Suomi nousee ja vaurastuu, kun meillä on yrittäjiä, jotka uskaltavat ottaa riskiä, investoida ja työllistää. On myös erittäin arvokasta, kun työllistää yrittäjänä itsensä tai palkkatyön ohessa hankkii yrittäjyyden kautta lisätuloja, Pentikäinen jatkaa.
Yrittäjägallupiin vastasi 14.–26. elokuuta 1 112 mikro- ja pk-yritysten edustajaa. Vastaajista 45 prosenttia oli yksinyrittäjiä.
Terve kasvu syntyy yksityisellä sektorilla
Yrittäjägallupin vastaajat kokevat, että kasvuyrittäjiä arvostetaan Suomessa eniten (46 prosenttia vastaajista) ja yksinyrittäjiä vähiten (25 prosenttia).
Yrittäjien Pentikäisen mukaan Suomen kansantalouden terve kasvu syntyy yksityisen sektorin kasvun myötä.
– Siksi meidän pitää kannustaa yrittäjiä ja omistajia kasvattamaan yrityksiä sekä myös luoda heille siihen aiempaa paremmin valmiuksia ja mahdollisuuksia, myös rahoituksen kautta.
Yli kymmenen henkeä työllistävät ja yli 60-vuotiaat yrittäjät kokevat muita yrittäjiä enemmän, että yrittäjiä arvostetaan. Yli kymmenen työllistävistä 38 prosenttia on sitä mieltä, että yrittäjiä arvostetaan. Yli 60-vuotiaista yrittäjistä tätä mieltä on 39 prosenttia.
Miesyrittäjät kokevat selvästi naisyrittäjiä enemmän, että yrittäjiä arvostetaan. Miesyrittäjistä tätä mieltä on 35 prosenttia ja naisyrittäjistä 25 prosenttia.
Hyvä perusta mutta liian raskas sääntely
Yrittäjien Pentikäisen mukaan Suomessa on hyvä perusta yrittäjyydelle.
– Suomi on vapaa ja vakaa oikeusvaltio, joka on osa Euroopan unionia, minkä kautta meillä on pääsy maailman markkinoille.
– Samaan aikaan pitää sanoa, että meillä on liian raskas säätely ja varsinkin työnantajayrittäjän harteille on lastattu vuosien varrella kohtuuton taakka. Siksi moni yrittäjä päätyy siihen, ettei työllistä kuin itsensä. Tähän tarvitaan muutos. Työllistämistä pitää helpottaa ja yrittäjän harteille lastattua hallintotaakkaa keventää.
Tutustu tuloksiin tarkemmin tästä.
Näin kysyttiin
Yrittäjien Verianilla teettämään tutkimukseen vastasi 1 122 pk-yritysten edustajaa 14.−26.8.2024. Tutkimustulosten luottamusväli on 2,9 prosenttiyksikköä suuntaansa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Kesälomien siirto tukisi talouden kasvua ja auttaisi yhteiskuntaa laajalti6.5.2026 12:05:40 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät kannattaa opetusministeri Anders Adlercreutzin ehdotusta koulujen kesälomien siirrosta kahdella viikolla. ”Näemme tämän kasvutoimena, joka hyödyttää laajalti. Se vahvistaisi kehittyvän matkailun edellytyksiä, kun Suomi olisi auki Euroopan tärkeimmän kesälomakuukauden. Se antaisi myös monille nuorille arvokkaita työmahdollisuuksia”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Yrittäjistä sanoo.
Kutsu medialle: Työn liike – 30 vuotta työmarkkinoiden uudistamista5.5.2026 09:10:52 EEST | Tiedote
Tervetuloa Suomen Yrittäjien Työn liike ‑kirjan mediatilaisuuteen. Kirja tarjoaa katsauksen siihen, miten Suomen Yrittäjien työmarkkinapoliittinen rooli on muuttunut järjestön 30-vuotisen historian aikana sivustaseuraajasta keskeiseksi työelämän vaikuttajaksi.
Mediakutsu: Yli tuhat kuntavaikuttajaa koolla Jyväskylässä 20.–21.5.20264.5.2026 09:50:00 EEST | Tiedote
Millä keinoilla Suomi pääsee uuteen nousuun? Mitä kuntavaikuttajat ja yrittäjät voivat yhdessä ja tehdä ja kuinka rakentaa kannustavaa sekä yritysmyönteistä kuntaa? Mitä lähes 12 000 yrittäjää ovat tuoneet esiin Yrittäjien Kuntabarometrissa?
Yrittäjägallup: Yrittäjistä lähes puolet siirtäisi kesälomakautta elokuulle3.5.2026 10:30:00 EEST | Tiedote
Lähes puolet pk-yrityksistä (47 %) kannattaa kesälomakauden siirtämistä siten, että elokuu olisi varsinainen lomakuukausi. Kannatus on kasvanut hieman vuodesta 2023, jolloin asiaa kysyttiin edellisen kerran. ”Monen yrittäjän ja yrityksen tilanne helpottuisi, jos siirtyisimme tässä eurooppalaiseen valtavirtaan”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Yrittäjägallup: Joka neljäs pk-yritys rekrytoimassa28.4.2026 08:02:00 EEST | Tiedote
Joka neljäs (26 %) pk-yritys aikoo palkata uusia työntekijöitä seuraavan vuoden aikana, osoittaa Yrittäjägallup. Rekrytointihalukkuus kasvaa selvästi yrityskoon myötä. Vähintään viisi henkilöä työllistävistä yrityksistä yli 40 prosenttia aikoo rekrytoida, ja vähintään 10 hengen yrityksissä osuus nousee jo 62 prosenttiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
