Koronarokotukset 75–79-vuotiaille käynnistyvät Varhan terveysasemilla viikoilla 36–37
4.9.2024 12:16:40 EEST | Varsinais-Suomen hyvinvointialue, Varha | Tiedote
Koronarokotukset ovat parhaillaan käynnissä Varsinais-Suomessa ja rokotuksia annetaan Varhan terveysasemilla yli 80-vuotiaille sekä voimakkaasti immuunipuutteisille. Koronarokotukset laajenevat seuraavien kahden viikon aikana 75–79-vuotiaiden ikäryhmään.

Koronarokotuksia saa omalta terveysasemalta ja aikoja voi varata sekä sähköisesti että puhelimitse. Kuntakohtaiset rokotusaikataulut sekä linkit sähköisiin ajanvarausjärjestelmiin löytyvät osoitteesta varha.fi/koronarokotus.
-75–79-vuotiaat ovat iso ryhmä rokotettavaksi ja oletamme, että ryhmä on rokotettu lokakuun puoliväliin mennessä. Koronarokotuksella pyritään antamaan suojaa iäkkäille vaikealta taudilta, tartuntataudeista vastaava lääkäri Jutta Peltoniemi sanoo.
Kaikille yli 65-vuotiaille ja niille yli 18-vuotiaille, joilla on jokin vakavan koronavirustaudin riskiä lisäävä perussairaus, tullaan tarjoamaan koronarokotusta loppusyksystä influenssarokotuksen yhteydessä samalla vastaanottokäynnillä.
Syksyllä 2024 koronarokotusten tehosteannoksia annetaan porrastetusti THL:n suosituksen mukaan kohderyhmille seuraavassa järjestyksessä:
- iäkkäiden ympärivuorokautisen ja yhteisöllisen asumisen yksiköiden asukkaat, ikääntyneiden kotihoidon ja omaishoidon asiakkaat,
- yli 80-vuotiaat ja kaikki voimakkaasti immuunipuutteiset iästä huolimatta,
- 75–79-vuotiaat,
- yli 65-vuotiaat ja yli 18-vuotiaat, joilla on jokin vakavan koronavirustaudin riskiä lisäävä sairaus.
Rokotukset siirtyvät seuraavaan kohderyhmään aina sen jälkeen, kun edellinen kohderyhmä on riittävän kattavasti rokotettu.
Tiedot 6 kk-11-vuotiaiden riskiryhmiin kuuluvien lasten koronarokotusten tehosteannoksista tarkentuvat lähiaikoina.
Influenssarokotukset käynnistyvät loka-marraskuussa edellisten vuosien tapaan. Influenssarokotuksen riskiryhmiin ei ole odotettavissa muutoksia. Rokotukset alkavat Varhan alueella loka-marraskuussa 2024.
Lisätiedot aiheesta: varha.fi/koronarokotus
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jutta Peltoniemi (tavoitettavissa torstaina 5.9.)HallintoylilääkäriVarsinais-Suomen hyvinvointialue
Puh:040 595 3682jutta.peltoniemi@varha.fiVarsinais-Suomen hyvinvointialue
"Turvaamme, parannamme, pelastamme – hyvinvointia yhdessä, joka päivä."
Varsinais-Suomen hyvinvointialue järjestää varsinaissuomalaisten sote- ja pelastuspalvelut. Verkkopalvelumme: varha.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen hyvinvointialue, Varha
Varhan aluehallituksen 15.6.2026 kokouksen tarkastamaton pöytäkirja15.6.2026 16:29:19 EEST | Tiedote
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) tänään kokoontuneen aluehallituksen kokouksen tarkastamaton pöytäkirja julkaistaan tämän tiedotteen liitteenä.
Specialarrangemang i matservicen på Tallbackens sjukhus15.6.2026 08:15:00 EEST | Pressmeddelande
En ventilationsrenovering genomförs på kostcentralen på ÅUCS Tallbackens sjukhus under tiden 29.6–27.7.2026. På Tallbackens och Kaskenlinnas avdelningar förekommer tillfälliga förändringar i hur maten arrangeras och delvis även i måltidsalternativen under renoveringen.
Poikkeusjärjestelyjä Mäntymäen sairaalan ateriapalveluissa heinäkuussa15.6.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Tyks Mäntymäen sairaalan ravintokeskuksessa toteutetaan ilmanvaihtoremontti ajalla 29.6.–27.7.2026. Mäntymäen sairaalan ja Kaskenlinnan osastoilla on remontin aikana tilapäisiä muutoksia ruoan esillepanossa ja osin myös ruokavaihtoehdoissa.
Antalet höftfrakturer har minskat i Egentliga Finland12.6.2026 15:03:19 EEST | Pressmeddelande
I Egentliga Finland har man arbetat systematiskt för att minska antalet höftfrakturer, och antalet började minska inom välfärdsområdet. Höftfrakturer är kostsamma för samhället att behandla och i värsta fall kan de permanent försämra en äldre människas funktionsförmåga.
Lonkkamurtumat vähentyneet Varsinais-Suomessa12.6.2026 15:03:19 EEST | Tiedote
Lonkkamurtumien vähentämiseksi on tehty Varsinais-Suomessa järjestelmällistä työtä. Murtumien määrä lähti hyvinvointialueella laskuun. Lonkkamurtumat ovat yhteiskunnalle kalliita hoitaa ja pahimmillaan ne heikentävät ikääntyneen toimintakykyä pysyvästi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme