SDP

SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Hallitus laiminlyö kasvutoimet ja valmistautuu uusiin leikkauksiin

4.9.2024 11:15:44 EEST | SDP | Tiedote

Jaa

Orpon hallituksen kyvyttömyys luoda kasvua tarkoittaa, että ensi keväänä luvassa on jälleen uusia leikkauksia hyvinvointivaltion ytimeen, ennakoi SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Matias Mäkynen.

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

 - Orpon hallituksen toinen budjettiriihi osoitti, että kokoomusvetoiselta hallitukselta on kasvun avaimet hukassa. Hallitus toteuttaa jo päätettyjä kasvutoimiaan pahasti myöhässä ja lykkää uusien kasvutoimien päättämisen ensi kevääseen, vaikka jo nyt on tiedossa, että tähän mennessä päätetyt toimet eivät riitä kääntämään Suomen suuntaa.

 - Asiantuntijat ovat yhtä mieltä siitä, että talouskasvu on välttämätöntä suomalaisen hyvinvointivaltion turvaamiseksi. Onkin syytä kysyä, miksi hallituksella oli niin kova kiire saada budjettiriihi taputeltua päivässä sen sijaan, että se olisi käyttänyt toisen päivän kasvutoimien vahvistamiseen. Vaikuttaa siltä, että kasvu on hallitukselle prioriteetti vain juhlapuheissa, ja kulisseissa valmistaudutaan jo julkistamaan keväällä uusi hyvinvointivaltion perusteita murentava leikkauspaketti, kun nyt päätetyt toimet eivät lupauksista huolimatta taaskaan riitä hallituksen omiin tavoitteisiin, Mäkynen sanoo.

Samalla kun hallitus viivyttelee tärkeitä kasvutoimia, jarruttaa se myös omalla toiminnallaan talouden ja työllisyyden kasvua, harmittelee Mäkynen.

 - Epäoikeudenmukaiset sosiaaliturvaleikkaukset ja alempien arvonlisäverokantojen korotukset heikentävät entisestään suomalaisten ostovoimaa samalla kun arvonlisäveron alarajahuojennuksen poisto kurittaa pienyrittäjiä. Lopputuloksena on kotimaisen kulutuksen heikkeneminen ja pienyrittäjien toiminnan vaikeuttaminen.

 - Pienyrittäjien kurittamisen sijasta hallitus olisi voinut puuttua osinkoverokikkailuun, joka ei pieni- ja keskikokoisia yrityksiä hyödytä. Valitettavasti suurituloiset olivat jälleen kerran Orpon hallituksen erityissuojeluksessa, Mäkynen toteaa.

Mäkynen on erityisen huolissaan siitä, ettei hallitus huolehdi Suomen pitkän aikavälin tuottavuuskehityksestä investoimalla koulutukseen ja korkeakoulujen tekemään tutkimukseen. Vain näin voitaisiin vahvistaa pysyvästi Suomen kestävän kasvun edellytyksiä.

 - Hallitus on sitoutunut lisäämään tutkimus- ja tuotekehityspanoksia, mutta se suuntaa ne vastoin parlamentaarista sopua. Yliopistot ja ammattikorkeakoulut jäävät ilman minkäänlaista näkymää rahoituksen kasvusta. Koulutus ja perustutkimus ovat tehokkaimmat keinot vahvistaa pitkän aikavälin tuottavuutta ja kasvua, eikä niihin satsata lainkaan. Orpo ja Purra molemmat rikkovat jälleen myös koulutuslupauksensa leikkaamalla ammatillisesta koulutuksesta jopa aiemmin ilmoitettua enemmän. Tämä tarkoittaa, että Suomen talous jää entisestään jälkeen kilpailijoista, Mäkynen päättää.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP

SDP:n Näkkäläjärvi: Kokoomus puhuu järjestöjen arvostuksesta, mutta vie niiltä toimintaedellytykset12.9.2026 16:54:19 EEST | Tiedote

Kokoomuslaiset Paula Risikko ja Karoliina Partanen ovat närkästyneet tänään, kun SDP:n 1. varapuheenjohtaja Nasima Razmyar kertoi suoraan mitä Orpon-Purran hallituksen politiikka on aiheuttanut tärkeää työtä tekeville suomalaisille järjestöille. Risikko puhuu kauniisti järjestöjen toiminnan vaikuttavuudesta ja Partanen järjestöjen tekemästä konkreettisesta työstä. – Tällaiset puheet ovat pahimmanlaatuista hurskastelua, kun todellisuudessa hallitus on vaalikauden aikana vienyt sote-järjestöjen rahoituksesta puolet pois, minkä seurauksena esimerkiksi Kehitysvammaliiton toiminta uhkaa loppua kokonaan. Kokoomuslaisten mainostama vaikuttavuustyö tarkoittaa arkitodellisuudessa vähemmän apua ihmisille, jotka sitä todella tarvitsisivat, SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi puuskahtaa. Orpon-Purran hallituksen leikkaukset johtavat Hyvinvointiala Halin ja SOSTE:n kyselyn mukaan siihen, että 80 % sosiaali- ja terveysalan järjestöistä joutuvat lopettamaan jonkin toimintamuodon tai toiminnon, 7

Lindtman ja Näkkäläjärvi seuraamaan Ruotsin vaaleja Tukholmaan 13.9.202611.9.2026 08:54:28 EEST | Tiedote

Ruotsissa järjestetään kunnallis-, alue- ja valtiopäivävaalit sunnuntaina 13.9.2026. SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ja puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi matkustavat Tukholmaan seuraamaan Ruotsin vaaleja sekä tapaamaan pohjoismaisia kollegoitaan. Vierailu on osa puolueiden säännöllistä pohjoismaista yhteistyötä. Puoluesihteeri Näkkäläjärvi osallistuu lauantaina 12. syyskuuta myös Tanskan sosialidemokraattien puoluekokoukseen Aalborgissa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye