Momentum Kirjat

Iisakin tuhkat on romaani terrori-iskusta selviämisestä

5.9.2024 11:30:00 EEST | Momentum Kirjat | Tiedote

Jaa

Jussi Hanhivaaran romaani kuvaa juutalaisuutta ja parisuhdetta sekä niiden murrosta.

Jussi Hanhivaaran romaani Iisakin tuhkat on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana.

Päähenkilön elämä muuttuu kertarysäyksellä: hän joutuu kumppaninsa kanssa Israelissa osaksi äärijuutalaisten terrori-iskua. Alkaa tarina, joka johtaa aina Pohjois-Amerikkaan saakka.

Matkan äärellä kertoja purkaa tuntojaan entiselle rabbilleen. Osansa saavat niin juutalaisuus, parisuhde kuin mennyt ja tuleva.

Iisakin tuhkat kuvaa juutalaisuutta ja sen ulottuvuuksia, mutta on samaan aikaan myös riipaiseva tarina parisuhteen päättymisestä ja itsensä etsimisestä.

Jussi Hanhivaara on pitkän linjan toimittaja ja tuottaja Yle Uutisissa. Hän on opiskellut kansainvälisiä suhteita Yhdysvalloissa, Ranskassa ja Italiassa sekä kirjoittamista Kriittisessä korkeakoulussa. Hanhivaaran kirjoituksia on aiemmin julkaistu muun muassa kirjallisuus- ja kulttuurilehti Särössä. Iisakin tuhkat on hänen ensimmäinen romaaninsa.

HANHIVAARA, JUSSI : Iisakin tuhkat
335 sivua
Sidottu, kovakantinen
ISBN 9789527584170
Ilmestymisaika: Elokuu 2024

Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt

Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt, haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista voi lähettää osoitteeseen info@momentumkirjat.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Linkit

Momentum Kirjat

Suotie 15
05200 Rajamäki

Momentum Kirjat on kotimainen kirjankustantamo. Julkaisemme elämäkertoja, historiikkeja sekä kauno- ja tietokirjallisuutta kustanteina ja palvelukustanteina.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Momentum Kirjat

Tuoreilla tietokirjoilla katsaus tulevaan ja menneeseen: Mitä Venäjälle tapahtuu Putinin jälkeen? Mikä oli ja on Marketvisio?4.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

Jalo Paanasen kirja tarkastelee terävästi Venäjän pitkää historiaa ja syitä Ukrainan sotaan sekä analysoi Venäjän kehitysmahdollisuuksia Putinin jälkeen. Tuomas Partanen, yksi Marketvision perustajista, kertoo tietokirjassaan paitsi yrityksen historian 1980-luvulta 2010-luvulle, myös inspiroivan tarinan sitä, mihin kovalla työllä, sinnikkyydellä, uskolla omiin kykyihinsä, onnistuneilla rekrytoinneilla, kannustavalla yrityskulttuurilla ja hyvällä onnella voi päästä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye