Aluehallitus: Keusoten alkuvuoden toiminta jatkunut hyvin taloudellisista haasteista huolimatta
4.9.2024 13:19:15 EEST | Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) | Tiedote
Aluehallitus on käsitellyt kokouksessaan Keusoten osavuosikatsauksen ja käyttösuunnitelman taloudellisten tavoitteiden toteutumisen ajalta 1.1.-30.6.24.

Keusoten alkuvuosi on ollut hyvinvointialueella muutoksien aikaa. Tuottavuus- ja taloudellisuusohjelman toimeenpano yhteistoimintaneuvottelujen ja talouden tasapainottamistavoitteiden suuntaan on ollut merkittävä osa kaikkea toimintaa. Siitä huolimatta itse toiminta hyvinvointialueella on jatkunut hyvällä tasolla kaikissa palveluissa. Asiakastyytyväisyyttä mittaava nettosuositteluindeksi on kasvanut kuukausittain, ja nousi ensimmäistä kertaa strategiselle tavoitetasolleen (NPS 60) kesän lopussa.
Kuluvalla puolivuotisjaksolla Keusoten tilinpäätösennuste kesäkuun toteuman perusteella on noin 28,2 miljoonaan euroa talousarviota heikompi. Oman palvelutuotannon ylitys on noin 17,6 miljoonaa euroa ja erikoissairaanhoidon noin 10,6 miljoonaa euroa. Tilinpäätösennusteen mukainen tilikauden alijäämä on noin 57,9 miljoonaa euroa. Alijäämän kattamiseksi on käynnistetty uusien sopeutustoimien valmistelu jo päätetyn tuottavuus- ja taloudellisuusohjelman lisäksi.
- Kokouksessa meillä oli nyt ensi kertaa mukana esittelijänä syyskuun alussa Keusotessa työt aloittanut hyvinvointialuejohtaja Raija Kontio. Raija pääseekin heti mukaan ensi vuoden budjetin valmisteluun sekä strategian että palveluverkon päivittämiseen, kertoo aluehallituksen puheenjohtaja Helinä Perttu.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Helinä Perttualuehallituksen puheenjohtajaKeski-Uudenmaan hyvinvointialue
Puh:040 315 2490Linkit
Tietoja julkaisijasta
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue vastaa sosiaali- ja terveyspalveluista sekä pelastustoimen ja erikoissairaanhoidon järjestämisestä Hyvinkään, Järvenpään, Nurmijärven, Pornaisten, Tuusulan ja Mäntsälän alueella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote)
Innovatiivinen itsemittausasema sujuvoittaa asiointia Hyvinkään sote-keskuksen kiirevastaanotolla14.8.2026 08:49:10 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) sote-keskuksessa Hyvinkäällä on otettu käyttöön innovatiivinen suomalainen terveysteknologiaratkaisu, MedicubeX Oy:n itsemittausasema.
Keusote käynnistää uuden Ponnari-palvelun huumeita käyttäville nuorille10.8.2026 15:47:07 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueella (Keusote) käynnistyy uusi Ponnari-palvelu, joka tarjoaa matalan kynnyksen tukea huumeita käyttäville nuorille. Ponnari-palvelu on kehitetty osana Nuorten huumekuolemien ehkäisyn Ponnari -hanketta. Ponnarin palvelut ovat tarkoitettu 18–25-vuotiaille nuorille, joilla on huumeiden käyttöä.
Valtiovarainministeriö käynnistää Keski-Uudenmaan hyvinvointialueella ennakollisen talouden ohjauksen menettelyn4.8.2026 09:57:15 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriö on tehnyt ensimmäiset päätökset hyvinvointialueiden hakemuksista alijäämien kattamisajan jatkamiseksi. Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) haki mahdollisuutta kattaa taseeseen kertynyt alijäämä vuoden 2029 loppuun mennessä, mutta ministeriö ei tehnyt vielä päätöstä hakemuksesta. Sen sijaan ministeriö käynnistää Keusotella ennakollisen talouden ohjauksen menettelyn jatkoaikahakemuksen tarkempaa arviointia varten.
Nurmijärven sote-yksikön palvelut jatkuvat väliaikaisissa tiloissa31.7.2026 13:33:35 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusoten) Klaukkalassa sijaitsevan Nurmijärven sote-yksikön palvelut jatkuvat kesäsulun jälkeen väliaikaisissa tiloissa. Asiakkaiden palvelut jatkuvat normaalisti muissa asiointipisteissä, eikä yhteydenottotapoihin tule muutoksia.
Kansallista rokotusohjelmaa täydennetään – vesirokkorokotus aikuisille 1.8. alkaen29.7.2026 15:34:09 EEST | Tiedote
Kansallinen rokotusohjelma laajenee 1.8.2026 alkaen. Jatkossa myös aikuiset voivat saada maksuttoman vesirokkorokotuksen, jos heillä ei ole sairastetun taudin tai aiemman rokotuksen antamaa suojaa vesirokkoa vastaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme