SDP:n Kiuru: Hallituksen budjettiriihi vie sote-palvelut väärään suuntaan ja Kela-korvausten korottaminen on järjetöntä
4.9.2024 14:56:58 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Krista Kiuru esittää vakavan huolensa hallituksen budjettiriihessä tehdyistä päätöksistä, jotka uhkaavat heikentää merkittävästi Suomen sosiaali- ja terveyspalveluja. Hallituksen päätös leikata massiivisesti sote-palveluista ja samalla korottaa yksityislääkärin vastaanoton Kela-korvauksia on täysin vailla järkeä, mutta myös vastuutonta.

Hallituksen toimet ovat suora uhka suomalaisille peruspalveluille. Sosiaali- ja terveyspalvelut ovat jo ennestään paineen alla, ja nyt hallitus suunnittelee valtavia leikkauksia, jotka iskevät suoraan kansalaisten hyvinvointiin. Näin massiiviset leikkaukset olisi pitänyt harkita tarkkaan ja analysoida niiden todelliset seuraukset. Vaikutusarvioinnit joko puuttuvat tai niitä ei haluta ottaa huomioon. Budjettiriihessä kerrottiin, että ollaan tekemässä ”kovia päätöksiä”. Kiuru ihmettelee, kuinka helposti nämä kovat päätökset syntyivät ja toteaa, että kovin kauan niiden tekemisessä ei kestänyt, kun kerran budjettiriihen toinen päiväkin jätettiin käyttämättä.
Orpon hallitus on kohdistanut kritiikkiä hyvinvointialueille ja syyttänyt niitä sote-menojen kasvusta, kansanedustaja Kiuru huomauttaa. Kiurun mukaan todellisuudessa ongelma on hallituksen omissa päätöksissä.
– Hyvinvointialueet ovat varoittaneet rahoitusvajeesta, joka syntyy muun muassa kustannusten noususta. Tänä vuonna arvioidaan puuttuvan jopa 1,5–1,6 miljardia euroa, mutta hallitus ei ole reagoinut hätään. Sen sijaan se vaatii edelleen megasuuria leikkauksia, jotka uhkaavat romuttaa koko sote-järjestelmän, kansanedustaja Kiuru ihmettelee.
Yhtenä esimerkkinä Kiuru mainitsee Kouvolan yöpäivystyksen, jonka lopettamispäätös on onneksi peruttu. Kouvolan yöpäivystyksen säilyttäminen osoittaa, että hallitus voi perua huonot päätöksensä, kun se huomaa niiden aiheuttavan enemmän haittaa kuin hyötyä.
– Kysynkin, miksi samaa järkeä ei käytetty muiden sote-säästöjen osalta? Aikaa olisi ollut, sillä riihen toinen päivä olisi nimenomaan kannattanut käyttää siihen, että olisi arvioitu vaikutusarvioiden pohjalta, onko sote-leikkauksista tulossa tosiasiallista säästöä vai ei, Kiuru kritisoi.
Kansanedustaja Kiuru on erityisen huolissaan hallituksen päätöksestä korottaa yksityislääkärin vastaanoton Kela-korvauksia merkittävästi. Tänä vuonna näihin korvauksiin on panostettu yli kaksi ja puoli kertaa enemmän kuin aiemmin, mutta korvausta saaneiden määrä on kasvanut vain reilulla prosentilla. Kiuru toteaa, että valtava rahallinen satsaus on tuottanut siis hyvin pienen hyödyn. Kela-korvausten aiemmat muutokset ovat johtaneet vain vähäisiin muutoksiin yksityisen terveydenhuollon käyttäjämäärässä.
– Hallitus kertoo hallitusohjelmassaan korostavansa tietoperusteisen päätöksenteon merkitystä, mutta päätös kela-korvausten korottamisesta osoittaa, että hallitusohjelmaa ei edes noudateta, kansanedustaja Kiuru sanoo.
– On aivan selvää, että julkisen terveydenhuollon hoitojonot eivät lyhene tämän mittaluokan Kela-korvausten muutoksilla. Sote-palveluiden painopisteen tulisi olla perustason toiminnassa ja nopeassa hoitoonpääsyssä, ei yksityisten terveysjättien tukemisessa, Kiuru jatkaa.
Kiuru näkee hallituksen päätöksissä vakavan uhkan suomalaiselle hyvinvointivaltiolle. Orpon ja Purran johtama hallitus haluaa sijoittaa 500 miljoonaa euroa yksityiseen terveydenhuoltoon, vaikka samaan aikaan hyvinvointialueiden alijäämät kasvavat.
– Tämä on ristiriitaista ja vastuutonta politiikkaa. Julkiset terveyspalvelut tarvitsevat resursseja, mutta hallitus ohjaa rahavirrat yksityiselle puolelle, jossa hyöty jää minimaaliseksi. Tämä ei ole sellaista talous- ja sote-politiikkaa, joka kestäisi kriittistä tarkastelua, korostaa Kiuru.
Kansanedustaja Krista Kiuru vaatii hallitusta vielä harkitsemaan budjettiriihessä tehtyjä päätöksiä uudelleen ja painottaa, että leikkaukset sote-palveluista on peruttava.
– Nyt tehdyt päätökset ovat kestämättömiä siksi, että ne eivät tuo oletettua säästöä ja vaarantavat kansalaisten terveyden sekä hyvinvoinnin pitkällä aikavälillä, Kiuru päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Krista KiuruSosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja
Eduskunta-avustaja Petteri Nurmi puh. 050 339 4365, petteri.nurmi@eduskunta.fi
Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma:Hallitus syventää HUS:in hoitojonokriisiä – hoitojonot eivät lyhene leikkaamalla6.7.2026 12:42:53 EEST | Tiedote
Helsingin Sanomat uutisoi viikonloppuna, ettei HUS saanut kiireettömän erikoissairaanhoidon hoitojonoja lain edellyttämälle tasolle määräaikaan mennessä miljoonaluokan uhkasakosta huolimatta. SDP kansanedustaja Eveliina Heinäluoman mukaan tilanne on vakava, mutta hallituksen ratkaisut tekevät siitä entistä vaikeamman.
SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa avaa Kangasalan kulttuuriviikon6.7.2026 12:40:27 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa (sd.) pitää Kangasalan kulttuuriviikon avajaispuheen maanantaina 6. heinäkuuta klo 17.00 Kangasalan pääkirjastolla järjestettävän kirjallisuusillan yhteydessä. Avajaispuheessaan hän nostaa esiin kulttuurin merkityksen ihmisten hyvinvoinnille, yhteisöllisyydelle ja elinvoimaiselle paikallisyhteisölle.
SDP:n Gebhard: Kokoomuksen on tuotava sosiaalityön tutkimusavustukset valtioneuvoston yleisistuntoon3.7.2026 14:47:51 EEST | Tiedote
Kokoomuksella on nyt näytön paikka: ovatko he aidosti vapaan ja riippumattoman tieteen puolella, vai onko kyse sittenkin poseerauksesta sosiaalisessa mediassa. SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard esittää, että kokoomus ja sen ministerit vaativat Rydmanin käsittelyssä olleet sosiaalityön tutkimuksen avustukset valtioneuvoston yleisistunnon käsittelyyn ja äänestävät Rydmanin esitystä vastaan.
SDP:n Eskelinen: Garden Helsinki -kohussa suurimman iskun ottaa jälleen kerran suomalaisten luottamus2.7.2026 14:26:13 EEST | Tiedote
Epäselvyydet Garden Helsinki -hankkeen valtionrahoituksen ympärillä eivät ole ainakaan vahvistanut suomalaisten luottamusta poliittiseen päätöksentekoon ja sen avoimuuteen.
SDP:n Juha Viitala: Saatavuusharkintaa ei pidä höllentää2.7.2026 10:38:06 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on jättänyt hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen saatavuusharkinnasta. Hän pitää ongelmallisena, jos saatavuusharkinnasta vapautetaan ammattinimikkeitä, vaikka kyseisissä ammateissa olisi samanaikaisesti paljon työntekijöitä työttömänä. Hän nostaa esille myös, että ammattiliittojen näkemyksille pitää antaa enemmän painoarvoa työmarkkinatilanteen arvioinnissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme