Vene 25 Båt -messut etsii osallistujia Veneille uusi elämä -kisaan
Suomessa on paljon kiinnostavia veneiden kunnostusprojekteja, joihin liittyy upeita tarinoita. Vene 25 Båt -messut haluaa tuoda esille kunnostamista ja veneiden uutta elämää. Nyt etsitään kunnostettuja veneitä - tulevan veneilykauden helmiä. Veneet valitaan syksyn aikana ja niiden kunnostusta seurataan venemessujen kanavissa. Valmiit tai lähes valmiit veneet esitellään Venemestarin Telakalla venemessuilla 7. – 16.2.2025 Helsingin Messukeskuksessa ja ne kisaavat keskenään palkinnoista.

”Veneiden uusien rakennusmateriaalien korvatessa puun 1960-1970-luvuilla, kasvoi veneiden käyttöikä merkittävästi. Suomessa poistuu käytöstä Finnboatin arvioin mukaan vain reilu tuhat venettä vuosittain, joten tällaisia kunnostusta kaipaavia veneitä on varmasti paljon. Kunnostustöillä vanhoista veneestä voidaan tehdä todella hienoja. Vanhan veneen kunnostaminen on myös kierrätystä parhaimmillaan. Uudet veneet tarjoavat toki turvallisuutta ja uusinta tekniikkaa, mutta kunnostetuilla veneillä on oma paikkansa veneilyssä ja monet klassikoiden entisöimisprojektit ovat kulttuurihistoriallisestikin tärkeitä”, toteaa Finnboatin toimitusjohtaja Jarkko Pajusalo. ”Mielenkiinnolla odotan millaisia upeita veneitä pääsemme ihailemaan Vene 25 Båt -messuilla ja millaisia tarinoita veneistä kuulemme.”
Veneelle uusi elämä -kisaan voi ilmoittaa klassikon entisöintiprojektin, mutta myös esimerkiksi heittokalastukseen tai kisapeliksi tuunatun veneen. Tarkoituksena on tehdä vanhasta veneestä mahdollisimman hieno ja paras palkitaan. Kisaan voivat osallistua pienet soutu-, moottori- tai purjeveneet. Materiaalirajoitteita ei ole, joten kyse voi olla esimerkiksi puu-, lasikuitu- tai alumiiniveneestä. Rajoituksena on kuitenkin, että veneen on oltava oma. Kisaan ilmoittautuneista projektiveneistä valitaan messuille 2-3 venettä, joita voi myös viimeistellä messuilla. Voittajan valitsee arvovaltainen raati, joka valitsee vuosittain myös Vene Båt Messujen veneet. Arvostelukriteereissä otetaan huomioon veneen ulkonäkö, turvallisuus ja funktionaalisuus. Messuilla on myös yleisöäänestys. Raadin valinta palkitaan Veneelle uusi elämä -tunnustuksella ja tarvikelahjakortilla (arvo 1000 e). Raatiin kuuluvat Vene-lehden toimittaja Tomi Peurakoski, Kippari-lehden toimittaja Jouko Saarinen, Venemestari-lehden ja Totalvene.fi:n päätoimittaja Jan Sjölund. Yleisöäänestyksen voittaja palkitaan myös tarvikelahjakortilla (arvo 500 e). Palkinnot jaetaan lauantaina 15.2.2025 venemessuilla.
>> Veneen voi ilmoittaa kisaan täältä 31.10.2024 asti.
Valituille veneille ilmoitetaan 4.11.2024.
Helsingin kansainväliset venemessut helmikuussa
Helsingin Messukeskus järjestää Pohjois-Euroopan suurimman veneilytapahtuman Vene 25 Båt Helsingin kansainväliset venemessut 7.–16.2.2025 Helsingin Messukeskuksessa Venealan Keskusliitto Finnboat ry:n toimeksiannosta.
Kuvia median käyttöön http://mediabank.messukeskus.com
Lisätietoja: Helsingin Messukeskus, viestinnän asiantuntija Teija Armanto, puh. 050 376 0804, teija.armanto@messukeskus.com
Venealan keskusliitto Finnboat ry, toimitusjohtaja Jarkko Pajusalo, puh. 040 673 4032, jarkko@finnboat.fi
www.venemessut.fi #venemessut #suomiveneilee
www.messukeskus.com/vastuullisuus
Seuraa venemessuja fb:ssa: https://www.facebook.com/venemessut
Seuraa venemessuja instassa: @venemessut
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Onnistuneet kohtaamiset jättävät vahvan muistijäljen ja tuottavat kiistatonta tulosta. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain. Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Omistajayritys Suomen Messut Oyj perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The real social media. | www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. We create successful and lasting interactions with undisputable results. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for various occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Nordic Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congress and business events every year. Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel.The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Kuljetus- ja logistiikkanäyttely palaa Helsingin Messukeskuksen ohjelmaan toukokuussa 20273.7.2025 15:22:53 EEST | Tiedote
Kuljetus- ja logistiikkanäyttely täyttää Helsingin Messukeskuksen jälleen 20. - 22.5.2027. Kyseessä on raskaan kaluston ja hyötyajoneuvojen suurtapahtuma, joka nähtiin Messukeskuksen ohjelmassa edellisen kerran ennen pandemiaa.
Koneet automatisoituvat ja työ tehostuu27.6.2025 08:46:10 EEST | Tiedote
Maarakennuskonealalla työskentely on monipuolista ja erityisen kiinnostavaa. Alan tehtävissä rakennetaan tulevaisuutta – konkreettisella tavalla. Koneita automatisoidaan, mutta työt eivät maarakennus- ja ympäristöalalta lopu.
Messukeskus Areena rakentuu Pasilaan kesän aikana – 5000 henkilön liikuteltava katsomo nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa27.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksen uuden tapahtuma-areenan rakennus- ja asennustyöt ovat alkaneet Pasilassa. Kesän lopussa käytössä on 5000 henkilön liikuteltava katsomokokonaisuus, joka nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa ja Suomen suurimmassa vuosittaisessa sisäurheilutapahtumassa Helsinki International Horse Show:ssa helmi–maaliskuussa 2026. Messukeskus Areena täydentää Helsingin tapahtumatilatarjontaa keskikokoisten areenojen osalta.
Veneelle uusi elämä -kisa etsii kunnostettuja veneitä26.6.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Vene 26 Båt -messuilla järjestetään nyt toistamiseen Veneelle uusi elämä -kisa, jossa esitellään kiinnostavia kunnostusprojekteja. Tällä kertaa kisaan voi osallistua viimekertaista suurempia veneitä. Valmiit tai lähes valmiit veneet esitellään Venemestarin Telakalla venemessuilla 6. – 15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa ja ne kisaavat keskenään palkinnoista.
Viini & Ruoka -tapahtuman Piazza tarjoilee huippuravintoloiden makuja lokakuussa26.6.2025 11:36:43 EEST | Tiedote
Herkuttelijoiden vuosittaiseen vakikalenteriin kuuluva Viini & Ruoka tarjoilee jälleen makuelämyksiä Piazza-ravintola-alueella lokakuussa Helsingin Messukeskuksessa. Mukana olevat ravintolat on nyt julkistettu, ja ne tarjoavat sekä suolaisia että makeita maisteluannoksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme