Aviador Kustannus

Tietokirja änkytyksestä ja sen vaikutuksesta elämään ja uramahdollisuuksiin

Jaa

Änkytys – minun vuoroni puhua on ensimmäinen suomalainen änkytystä käsittelevä tietoteos. Teoksessa eri-ikäiset ihmiset kertovat koskettavia tarinoitaan änkytyksestä ja sen vaikutuksesta heidän elämäänsä.

Kansi: Iiris Kallunki
Kansi: Iiris Kallunki

Leeni Peltosen ja Marketta Salmisen tietokirja Änkytys – minun vuoroni puhua on julkaistu Aviadorin kustantamana.

Leeni Peltosen ja Marketta Salmisen uraauurtava teos käsittelee ja tutkii änkytystä monesta eri näkökulmasta. Mitä änkytys eli dysfemia oikeastaan on? Miten se vaikuttaa elämään? Entä miltä se tuntuu? Änkytys voi olla vain lyhyt episodi lapsen puheen kehityksessä, mutta se voi olla myös läpi elämän säilyvä ominaisuus, joka voi vaikuttaa itsetuntoon, hyvinvointiin ja elämänvalintoihin.

”Meillä kotona ei koskaan sanottu änkytys-sanaa. Se oli jotain niin pahaa, ettei siitä voinut edes puhua.”


Leeni Peltonen on tehnyt pitkän journalistisen uran aikakauslehdissä. Hän on julkaissut useita tietokirjoja, joille on tunnusomaista tieteen popularisointi ja tarinallisuus.

Marketta Salminen on psykologi ja psykoterapeutti, joka alkoi itse änkyttää 11-vuotiaana. Hän on työskennellyt pitkään psykologina kehitysvamma-alalla kouluttaen ja konsultoiden alan henkilöstöä. Yksilöpsykoterapeuttina hän käsittelee mm. sosiaalisia pelkoja ja muita ahdistuneisuushäiriöitä.

PELTONEN, LEENI & SALMINEN, MARKETTA : Änkytys – minun vuoroni puhua
200 sivua
Nidottu, pehmeäkantinen
ISBN 9789523812772
Ilmestymisaika: Syyskuu 2024

Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt

Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää osoitteeseen tilaukset@aviador.fi. Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista pyydämme esittämään Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kansi: Iiris Kallunki
Kansi: Iiris Kallunki
Lataa

Linkit

Tietoa julkaisijasta

Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI

http://www.aviador.fi

Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus

Janne Viljamaan tietoteos selvittää, miten kännykät veivät keskittymiskykymme ja miten se saadaan takaisin8.1.2026 12:18:27 EET | Tiedote

Tietokirjassaan Kännykkäkärsimys kotona ja koulussa sosiaalipsykologi, opettaja ja tietokirjailija Janne Viljamaa pohtii, huvitammeko itsemme hengiltä ja tuleeko lapsista lyhytjänteisiä ja ahdistuneita kännykkäaddikteja? Teos käsittelee kännykän tuomaa yhteiskunnallista ja psykologista muutosta, kadonneen keskittymiskyvyn etsintää ja rajoittamisen merkitystä tasapainoiseksi ihmiseksi kasvamisessa.

Tammikuussa Kulttuurikulmassa Tuula Sipilän visuaalista runoutta2.1.2026 12:00:00 EET | Tiedote

Tuula Sipilän visuaalista runoutta Aviadorin Kulttuurikulmassa (Liisankatu 19, Helsinki) 2.1.– 30.1.2026 On sana, merkki ja muoto. Jana, linja ja viiva. Asetut kohtaamaan kuvan ja tekstin, niiden koodeja ja kuvioita kuin kaikuja. Näet, koet ja kuulet. Visuaalinen runo on sukellus leikkiin, joka kiertyy kuvioiksi ja venyttää kielen mahdollisuuksia. Syntyy tekstitaidetta, jossa kirjoitus ei aina ole luettavaa, mutta välittää muita merkityksiä. Runoa ja sen syvyyksiä. Tuula Sipilä on helsinkiläinen kirjoittaja ja taiteilija, jonka töitä on ollut esillä mm. digitaalisen runouden verkkosivustoilla sekä näyttelyissä Suomessa ja Virossa. Hän on julkaissut runokokoelmat Biopsia (ntamo 2015), Vakuumi (Kulttuurivihkot 2021) ja tms. (Kulttuurivihkot 2024) sekä lastenkirjan Kuvitellaan, Pikku Kontiainen (Enostone 2026). Lastenkirja Seitsemän päivää lammella ilmestyy kesällä 2026 Aviadorin kustantamana. Teosten koko 17x17cm, digital print. Kaikki työt ovat myynnissä, halutessaan ne voi saada heti m

Odotetun Faust-näytelmäklassikon toisen osan uusi suomennos vihdoin saatavilla22.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Johann Wolfgang von Goethen näytelmä Faust II on julkaistu Aviadorin kustantamana. Runonäytelmän toisessa osassa Faust ja Mefisto matkaavat ristiin rastiin halki ajan ja historian. Kaverukset keksivät paperirahan, pelastavat keisarikunnan ja todistavat keinotekoisen elämän syntymää. Faust etsii antiikin Kreikasta suurta rakkauttaan, tarujen kaunista Helenaa. Hän elää pitkän, aktiivisen ja tuotteliaan elämän, mutta Mefisto häälyy kaiken menestyksen takana. Faust poistuu maailmasta rikkaana miehenä. Faust-tragedian toinen osa on vanhan Goethen pääteos. Hän aloitti sen kirjoittamisen vuonna 1825, teos valmistui vuonna 1831. Goethen tahdosta Faust II julkaistiin vasta hänen kuolemansa jälkeen, loppuvuodesta 1832. Lauri Siparin uusi suomennos herättää eloon Faustin runon ja draaman, tragedian, komedian, romanssin, ironian, satiirin, farssin, filosofian… kaikkea on. VON GOETHE, JOHANN WOLFGANG : Faust II 320 sivua ISBN 9789523814004 Ilmestymisaika: Joulukuu 2025 Arvostelukappaleet, pressikuv

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye