Emmy Sokos Wiklundille - Merkkivaatteet kiertoon oikeaan aikaan, sesonkiajattelu tulee second hand -kauppaan
5.9.2024 07:44:54 EEST | Turun Osuuskauppa | Tiedote
Mediatiedote 5.9.2024 julkaisuvapaa klo 8

Suomen suurin second hand –merkkivaatekauppa Emmy saapuu lokakuussa Sokos Wiklundille. Yhteistyön tavoitteena on pidentää vaatteiden, asusteiden ja jalkineiden käyttöikää sekä helpottaa käyttökelpoisten ja hyväkuntoisten merkkivaatteiden oikea-aikaista kierrättämistä.
- Sokoksen ja Emmyn yhteistyö on tärkeä osa S-ryhmän vastuullisuusohjelmaa, jonka yksi keskeinen tavoite on kestävän kuluttamisen edistäminen yhdessä asiakkaiden kanssa. Yhteistyön ytimessä tärkeä viesti asiakkaillemme on: kun ostat laatumerkkejä Sokokselta, sillä on hyvä jälleenmyyntiarvo second handina, sanoo Sokosjohtaja Sanna-Liisa Byskata.
Pohjoismaiden suurimmalla second hand -vaatteiden verkkokauppa Emmyllä on dataa yli miljoonan vaatteen myynnistä. Myyntinopeus, arvon säilyminen sekä kysynnän ja tarjonnan kohtaaminen vaihtelevat voimakkaasti tuotteista ja myynnin ajankohdasta riippuen. Yläosat myyvät noin kaksi kertaa nopeammin kuin alaosat, mutta poikkeuksen tekevät hyväkuntoiset lenkkarit ja tennarit.
– Turussa vyötäröstä ylöspäin olevat vaatteet myyvät verkossa kaksi kertaa todennäköisemmin kuin vyötäröstä alaspäin. Jos yläosa on tunnetun brändin vaate, myynnin todennäköisyys on lähes 100 prosenttia. Myymälöissä myös second hand -vaatteiden alaosat liikkuvat erinomaisesti, mikä johtuu sovitusmahdollisuudesta, kertoo operatiivinen johtaja Sienna Kruk Emmystä.
"Second handin satokausikalenteri" juurtuu ihmisten mieliin
Käytettyjen vaatteiden kaupassa tarjonta ja kysyntä eivät tällä hetkellä vielä kohtaa oikea-aikaisesti. Myös vaatteiden löytäminen on aikaa vievää ja usein vaivalloista. Tarkoitus on nyt tuoda uudenlainen sesonkiajattelu ja koottain kuratoitu second hand -valikoima Sokos Wiklundille.
Global datan mukaan z-sukupolven nuorista 64 % aloittaa vaatteiden ostopolkunsa second handista. Nuorten ostovoima kasvaa tulevina vuosina ja alan kasvu näyttää todennäköiseltä. Pullonkaula muodostuu tarjonnan puutteesta sesonkien alussa, sillä vaatteita ei ole riittävästi myynnissä kysynnän ollessa korkea. Emmy ja Sokos Wiklund tuovat kohtaannon vahvaksi osaksi uutta konseptia auttamalla ihmisiä myymään vaatteitaan oikeaan aikaan.
– Väärästä myyntiajankohdasta muodostuu noidankehä. Myyjä ei koe saavansa vaatteista tarpeeksi tuottoa hintojen painuessa sesonkien ulkopuolella alas. Ostajalle taas jää kokemus, ettei ole sopivaa tarjontaa. Kuluttajina osaamme ostaa oikeaan aikaan, mutta myynnin oikea ajoitus vaatii tapojen muuttamista. Datan avulla kerromme asiakkaillemme milloin on oikea aika käydä kaapit läpi ja laittaa tavaraa myyntiin, taustoittaa Kruk.
Käytettyjen vaatteiden löytäminen on hankalampaa kuin uusien, sillä tarjonta on sirpaleista. Sokos ja Emmy ratkaisevat ongelmaa tuomalla sesongit ja vaatteiden kokolajittelut second hand -valikoimaan, jolloin kynnys käytetyn ostamiseen madaltuu. Tavoitteena on tehdä käytetyn ostamisesta todellinen vaihtoehto uuden ostamiselle.
– Haluamme rakentaa tulevaisuuden vaatekauppaa, jossa käytetyn ostaminen on todellinen vaihtoehto uudelle. Emmy-myymälään tulee käsin Suomessa kuratoituja, sesongin perusteella valittuja ja koottain lajiteltuja tuotteita, jolloin käytetyn ostamisesta tulee yhtä helppoa kuin uuden hankinnasta, taustoittaa Sokos Wiklundin johtaja Sanna Byskata Emmyn tuloa Sokokselle.
Emmy-myymälä avataan keskiviikkona 16.10. Uusi myymälä tulee sijaitsemaan katutasossa Kukkakauppa Vivahdetta vastapäätä ja on auki Sokoksen aukioloaikoina.
Avajaisia vietetään keskiviikosta lauantaihin, jolloin päivien aikana Emmy ja Sokos yhdessä järjestävät asiakkaille mielenkiintoista ohjelmaa. Avajaisia edeltävien viikkojen aikana Emmy ja Sokos auttavat myyjiä laittamaan myyntiin sesongin tuotteita, joilla he varmistavat parhaan jälleenmyyntihinnan tuotteilleen. Lisäksi myyjillä on ainutlaatuinen mahdollisuus saada ensimmäisenä tuotteensa uuteen myymälään myyntiin.
Lisätietoja:
Turun Osuuskauppa, Sokosjohtaja Sanna-Liisa Byskata, puh. 050 388 4071
Emmy, operatiivinen johtaja Sienna Kruk, puh. 050 598 9619
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Turun Osuuskauppa
Wiklundin uudistus etenee – Meri Hakulinen kehitysjohtajaksi4.3.2026 11:59:59 EET | Tiedote
Wiklundin laaja uudistus etenee kohti seuraavaa vaihetta. Meri Hakulinen on aloittanut 1.3. Wiklundin uutena kehitysjohtajana.
Turun Osuuskaupalla vahva vuosi 2025 – asiakasomistajille ennätysmäärä rahana maksettavia etuja ja ennätysmäärä uusia asiakasomistajia26.2.2026 14:00:01 EET | Tiedote
Asiakasomistajia vuoden 2025 lopussa 190 958 Asiakasomistajat saivat Bonusta ja maksutapaetua yhteensä 30,5 M€ Liikevaihto 829,1 M€ Investoinnit Varsinais-Suomeen 71,6 M€ Henkilöstöä oli vuoden 2025 lopussa 2572
Turun Osuuskauppa juhlii lokakuussa 125-vuotista taivaltaan5.2.2026 11:00:09 EET | Tiedote
Wähäväkisten Osuusliikkeen perustaminen vuosisadan alussa 1901 oli lähtölaukaus Turun Osuuskaupalle. Jo 125 vuotta olemme olleet siellä missä varsinaissuomalaisten elämä. Juhlavuonna osuuskauppa toteuttaa näkyvästi perustehtäväänsä tarjoamalla kilpailukykyisiä hintaetuja ja palveluja ja kehittämällä verkostoaan. Tapahtumien täyteinen juhlavuosi pitää syksyllä sisällään mm. kahden uuden Prisman ja uudistuneen Wiklundin avauksen sekä marraskuussa poikkitaiteellisen esityksen konserttitalo Fuugassa.
Tarja Jalonen Turun Osuuskaupan toimialajohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi28.1.2026 10:00:03 EET | Tiedote
Turun Osuuskauppa on nimittänyt EMBA Tarja Jalosen toimialajohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi. Jalonen vastaa 1.2.2026 alkaen toimialajohtajana Turun Osuuskaupan matkailu- ja ravitsemiskaupasta, tavaratalo- ja erikoisliikekaupasta sekä liikennekaupasta. Jalonen on toiminut monipuolisen uransa aikana useissa majoitus- ja ravitsemiskaupan vastuutehtävissä ja viimeisimmäksi vastannut Turun Osuuskaupan hotellien ja niiden ravintoloiden liiketoiminnasta. - Tarja vahvistaa johtoryhmän osaamista strategiamme kannalta keskeisillä painopistealueilla. Uskon, että muutos osaltaan varmistaa kasvustrategiamme toteutumisen tulevina vuosina, toteaa Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Niklas Österlund. Toimialajohtajana aiemmin toiminut Harri Havia jättää tehtävänsä Turun Osuuskaupassa. - Harri on tehnyt pitkän uran S-ryhmässä, josta viimeiset lähes neljä vuotta Turun Osuuskaupan palveluksessa. Haluan kiittää häntä erityisesti ravitsemiskauppamme kehittämisestä koronan jälkeen, jatkaa Österlund. Turun
Turun Osuuskauppa tarjoaa ihan tavallisia kesätöitä2.1.2026 09:30:01 EET | Tiedote
Oletko äärimmäinen vastuunkantaja ja aina joustamassa? Ihan kiva, mutta meillä ei tarvitse sentään mennä äärimmäisyyksiin. Etsimme ihan tavallisiin kesätöihin tekijöitä kesälle 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme