SDP EDUSKUNTA

SDP:n Piritta Rantanen: Purran kosto romuttaa sotejärjestöjen elintärkeää toimintaa

Jaa

Budjetin leikkauksissa on kyse valtiovarainministeri Purran kosto järjestöille, arvioi SDP:n eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Piritta Rantanen. Hän arvostelee kovin sanoin Orpon hallituksen päätöstä leikata rajusti sotejärjestöjen rahoitusta.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

- Siltä tämä suoraan sanottuna vaikuttaa, kun hyvinvointialueiden tilanteeseen ei tehdä tarvittavia toimia ja tämän päälle leikataan niiltä tahoilta, jotka tuottavat yhteiskunnan kannalta tärkeimpiä palveluja. Sotejärjestöjen tekemä sekä ennaltaehkäisevä työ että jälkihoidollinen työ ovat koko yhteiskunnan mittakaavassa ensiarvoisen tärkeää ja erittäin tehokasta per annettu veroeuro. Siksi ihmettelenkin tätä valtionvarainministerin järjetöntä leikkaushalua, mistä se kumpuaa juuri näitä tärkeitä järjestöjä kohtaan, jyrähtää Rantanen.

Hallitusohjelman kirjauksella ”ennaltaehkäisevällä työllä voidaan edistää ihmisten terveyttä, hyvinvointia ja toimintakykyä sekä hillitä sosiaali- ja terveyspalveluiden kustannusten kasvua pitkäjänteisesti” ei tunnu olevan mitään merkitystä leikkausvimmassa. 80 miljoonan euron leikkaukset sotejärjestöiltä vuoden 2025 budjetissa tulevat vaikuttamaan negatiivisesti mm. ennaltaehkäisevään työhön.

- Suomalaisia sairastuu edelleen valitettavan paljon kansantauteihimme, kuten sydän- ja verisuonisairauksiin sekä mielenterveyden ongelmiin, joiden taltuttamisessa ennaltaehkäisevällä hoidolla ja nopealla tarttumisella on erityisen tärkeä rooli. Muuan muassa Sydänliitto tekee valtakunnallisesti hirvittävän tärkeää työtä, jotta sydänsairauksia pystytään ehkäisemään sekä niiden jälkihoitoa edistämään ja parantamaan. Myös vertaistuen järjestäminen, mikä on sairastuneille ja heidän läheisilleen ensiarvoisen tärkeää, vaikeutuu leikkausten myötä. Näistä asioista leikkaaminen on suora leikkaus sydämestä, Rantanen päättää.

Yhteyshenkilöt

Piritta RantanenKansanedustaja, eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja

Puh:050 545 1123

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Oppositio arvostelee hallituspuolueiden toimintatapoja sosiaali- ja terveysvaliokunnassa17.9.2025 17:23:58 EEST | Tiedote

Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) totesi vielä viime vuonna Kouvolan Ratamon yöpäivystyksen kohdalla: ”Mikäli käy ilmi, että säästötoimenpiteet ja osaamisen ja henkilöstön riittävyyden kannalta tehtävät muutosesitykset eivät toteuta tavoitettaan, niin järkevä hallitus on niitä valmis uudelleen tarkastelemaan”. Sosiaali- ja terveysvaliokunnan oppositiopuolueet SDP, Keskusta, Vihreät ja Vasemmistoliitto toteavat, että Oulaskankaan kohdalla sama linja ei näytä pätevän. Oulaskankaan säästölaskelmista puuttuvat todelliset potilaiden siirtokuljetuskustannukset, joten siksi luvut ovat pielessä. Kyseessä on räikeä ristiriita.

Suuren valiokunnan sd-edustajat kannustavat innovaatioihin luonnonnielujen lisäämiseksi17.9.2025 16:24:16 EEST | Tiedote

Tasapainoinen taakanjako maankäytön, asumisen ja liikenteen välillä ei rasita näistä mitään kohtuuttomasti. Suuren valiokunnan enemmistön kanta rajaisi laskentasäännöissä maankäytön ulkopuolelle kokonaan, mikä lisäisi taakkaa liikenteen ja asumisen kohdalla. Suomen olisi ehdottoman tärkeää valmistella ja toimeenpanna hiilinielut turvaavaa kansallista maankäyttösektorin ilmastopolitiikkaa ja osoittaa tähän riittävät resurssit ja toimet, korostavat SDP:n suuren valiokunnan kansanedustajat.

Vetoomus Petteri Orpon hallitukselle Palestiinan tunnustamisesta viipymättä17.9.2025 16:12:03 EEST | Tiedote

Sosialidemokraattinen, Vihreä ja Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä vetoaa Orpon hallitukseen, jotta Suomi tekisi Tasavallan Presidentin toivomuksen mukaisen esityksen Palestiinan valtion tunnustamiseksi tai toisi asian viipymättä eduskunnan ratkaistavaksi. Vetoamme, että Suomi tekisi tunnustamisen nyt samassa yhteydessä kuin monet muut samanmieliset maat, jotta emme jää historian väärälle puolelle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye