Keskusta nimitti Kaikkosen erityisavustajaksi Jirka Hakalan
5.9.2024 13:04:36 EEST | Suomen Keskusta r.p. | Tiedote
Keskustan puoluehallitus on nimittänyt puheenjohtaja Antti Kaikkosen erityisavustajaksi Jirka Hakalan, 38. Puheenjohtajan erityisavustajana Hakala vastaa mm. Kaikkosen poliittisesta avustamisesta sekä mediasuhteista.
Aiemmin Hakala on avustanut Kaikkosta puolustusministerin erityisavustajana vuosina 2019-2021. Hakala on toiminut myös tiede- ja kulttuuriministerin sekä maa- ja metsätalousministerin erityisavustajana, sekä mm. Keskustan Keski-Pohjanmaan piirin toiminnanjohtajana.
Hakala siirtyy työhön nykyisistä Keskustan viestintäpäällikön tehtävistään saman tien. Keskusta valitsee uuden viestintäpäällikön syksyn kuluessa.
Yhteyshenkilöt
Jirka Hakalaviestintäpäällikkö
Puh:050 3880016jirka.hakala@keskusta.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Keskusta. Rohkeutta. Ratkaisuja. Keskusta on yli 110-vuotias kansanliike, joka rakentaa politiikkansa ihmisen, ei järjestelmän tarpeille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Keskusta r.p.
Keskustan Kaikkonen: Raskaussyrjintää on vähennettävä, ei lisättävä8.3.2026 11:15:11 EET | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpon hallitus on lakiesityksellään edistämässä määräaikaisten työsuhteiden käyttöä. Muutos osuu etenkin naisiin, sillä se avaa oven raskaussyrjinnälle.
Kaikkonen Orpolle: Pelkkä toivominen ei riitä – hallituksen tehtävä uusia päätöksiä talouden pelastamiseksi5.3.2026 14:09:08 EET | Tiedote
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen vaatii hallitukselta uusia toimia Suomen talouden ja työllisyyden vahvistamiseksi. Lähi-idän kiristyneen tilanteen vaikutukset voivat hänen mukaansa heikentää entisestään jo valmiiksi vaikeaa taloustilannetta.
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen: Työttömyysturvan suojaosa on palautettava – työn tekemisen on oltava kannattavaa27.2.2026 15:28:18 EET | Tiedote
Suomen työttömyys on kasvanut ja talous laahaa. Samaan aikaan hallitus on poistanut työttömyysturvan suojaosan, joka mahdollisti sen, että työtön saattoi ottaa vastaan lyhyitä ja määräaikaisia keikkatöitä ilman kohtuutonta tulonmenetystä.
Kaikkonen: Myönteistä palautetta hallitukselle26.2.2026 08:41:54 EET | Tiedote
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen pitää myönteisenä, että hallitus on ilmoittanut valmistelevansa uusia työllisyys- ja kasvutoimia huhtikuun kehysriiheen. Keskustan välikysymyksellä näyttää olevan väliä.
Keskustan Siika-aho lomatoiminnan alasajosta: Hallitus maksattaa epäonnistumisensa vammaisilla ja vähävaraisilla23.2.2026 15:44:09 EET | Tiedote
Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho peräänkuuluttaa hallitusta varmistamaan vähävaraisten ja heikommassa asemassa olevien perheiden tuetut lomat kevään budjettiriihessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
