Vaasan yliopisto

Vaasan yliopisto ja Microsoft sopivat strategisesta kumppanuudesta

5.9.2024 13:34:15 EEST | Vaasan yliopisto | Tiedote

Jaa

Vaasan yliopisto ja Microsoft Oy ovat allekirjoittaneet torstaina 5. syyskuuta pitkäaikaisen strategisen kumppanuussopimuksen. Tavoitteena on tukea yliopiston digitaalista muutosta hyödyntämällä Microsoftin pilvi-, data- ja tekoälyteknologioita sekä sen asiantuntemusta ja ekosysteemiä.

Vaasan yliopiston rehtori Minna Martikainen ja Microsoft Oy:n toimitusjohtaja Mervi Airaksinen allekirjoittivat strategisen kumppanuussopimuksen. Kuva: Vaasan yliopisto. Kuva vapaasti käytettävissä.
Vaasan yliopiston rehtori Minna Martikainen ja Microsoft Oy:n toimitusjohtaja Mervi Airaksinen allekirjoittivat strategisen kumppanuussopimuksen. Kuva: Vaasan yliopisto. Kuva vapaasti käytettävissä.

Nyt käynnistyvässä yhteistyössä selvitetään esimerkiksi mahdollisuuksia tuoda tekoälyä yhä laajemmin yliopiston henkilöstön hyödynnettäväksi sekä nopeuttamaan yliopiston palveluita ja prosesseja, kuten opiskelijavalintaprosessia ja opiskelijapalveluita. Lisäksi yhteistyökumppanit voivat jatkossa innovoida yhdessä uusia digitaalisia palveluja, jotka tukevat yliopistoa sen tavoitellessa visiotaan tulla kansainvälisesti vaikuttavaksi tutkimusyliopistoksi.

– Strategisella kumppanuudella Microsoftin kanssa pyrimme tehostamaan digitaalisten ratkaisujen ja tekoälyn hyödyntämistä muun muassa opetuksessa, hallinnossa, opiskelijapalveluissa ja tutkimuksessa. Paras opiskelijakokemus rakentuu myös uusimman teknologian ja digitalisaation hyödyntämisestä sekä joustavista oppimismahdollisuuksista. Tekoälyavusteisella toiminnalla ja prosessien automatisoinnilla pyrimme myös varmistamaan, että kaikilla yliopistomme aloilla – liiketaloustieteissä, tekniikassa ja yhteiskuntatieteissä – on parhaat edellytykset keskittyä tekemään strategiamme mukaisesti kansainvälisesti merkittävää, kestävään liiketoimintaan, energiaan ja yhteiskuntiin liittyvää tutkimusta ja koulutusta, sanoo Vaasan yliopiston rehtori Minna Martikainen.

– Olemme iloisia Vaasan yliopiston ennakkoluulottomasta asenteesta tekoälyn strategisessa hyödyntämisessä. Yhdessä tutkimme mahdollisuuksia integroida tekoäly yliopistojen palveluihin, innovoida uusia digitaalisia ratkaisuja ja edistää yhteistyöhön perustuvaa huippuosaamisen kulttuuria. Olemme sitoutuneet tukemaan Vaasan yliopistoa sen matkalla tulla kansainvälisesti menestyväksi ja vaikuttavaksi tutkimuslaitokseksi, sanoo Microsoft Oy:n toimitusjohtaja Mervi Airaksinen.

Lisätiedot:
Rehtori Minna Martikainen, Vaasan yliopisto, minna.martikainen@uwasa.fi, p. 029 449 8611
Viestintäjohtaja Pekka Isosomppi, Microsoft Oy, pekka.isosomppi@microsoft.com, p. 040 516 2399

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Vaasan yliopiston rehtori Minna Martikainen ja Microsoft Oy:n toimitusjohtaja Mervi Airaksinen allekirjoittivat strategisen kumppanuussopimuksen. Kuva: Vaasan yliopisto. Kuva vapaasti käytettävissä.
Vaasan yliopiston rehtori Minna Martikainen ja Microsoft Oy:n toimitusjohtaja Mervi Airaksinen allekirjoittivat strategisen kumppanuussopimuksen. Kuva: Vaasan yliopisto. Kuva vapaasti käytettävissä.
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vaasan yliopisto

Vaasan yliopistossa alkaa kolme uutta maisteriohjelmaa syksyllä 2026 – resilienssi ja tekoäly painopisteinä5.3.2026 12:37:37 EET | Tiedote

Vaasan yliopisto laajentaa koulutustarjontaansa kolmella uudella maisteriohjelmalla, jotka vastaavat nopeasti kehittyvän yhteiskunnan ja työelämän osaamistarpeisiin. Syksyllä 2026 käynnistyvät maisteriohjelmat Varautuminen ja resilienssi, Artificial Intelligence for Accounting and Finance sekä Artificial Intelligence and Analytics. Uudet ohjelmat tarjoavat opiskelijoille ajankohtaista osaamista, kansainvälisiä näkökulmia ja vahvoja uramahdollisuuksia. Hakuaika uusiin ohjelmiin on 2.–31. maaliskuuta 2026.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye