Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta vieraili Hämeenlinnassa keskiviikkona
5.9.2024 13:20:48 EEST | Oma Häme | Tiedote
Valiokunta kiertää tutustumassa hyvinvointialueiden kehitystyöhön opintomatkoillaan.

Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta vieraili keskiviikkona Hämeenlinnassa. Oma Hämeeseen tehty vierailu oli osa valiokunnan ensimmäistä opintomatkaa hyvinvointialueille. Opintomatkojen tarkoitus on edistää aitoa vuoropuhelua hyvinvointialueiden kanssa ja tutustua alueilla tehtävään kehitystyöhön. Kanta-Hämeen lisäksi valiokunta vieraili ensimmäisellä opintomatkallaan Keski-Suomessa.
– Tavoitteena on lisätä valiokunnan ymmärrystä alueellisista haasteista ja hyvinvointialueiden erilaisista ratkaisumalleista. Näin voimme edistää parhaiden käytäntöjen jakamista hyvinvointialueiden kesken, kertoo valiokunnan puheenjohtaja kansanedustaja Krista Kiuru (sd.).
Valiokunnan vierailua isännöivät aluevaltuuston puheenjohtaja Juha Isosuo (kok.), aluehallituksen puheenjohtaja Kaisa Lepola (sd.) ja hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen. Valiokunta tutustui päivän aikana Oma Hämeen perhekeskuksen toimintaan Uppsala-talossa. Valiokunnalle esiteltiin muun muassa Arjen kesyttämön toimintaa. Kesyttämöstä lapsiperheet saavat matalan kynnyksen palvelua ilman jonoja. Toimintamalli on kehitetty Kanta-Hämeessä.
Kaisa Lepola nosti omassa esityksessään esiin Oma Hämeessä tehtyä kehitystyötä, talousohjelmien onnistumisia sekä palveluverkon uudistusta. Lepolan mukaan Suomeen tarvitaan luottamusta kasvattavaa keskustelukulttuuria. Tätä voivat olla osaltaan edistämässä seuraavalle valtuustokaudelle valittavat uudet päättäjät.
– Hyvinvointialueella on tehty paljon onnistunutta uudistustyötä. Esimerkiksi asiakaspalautteissa palveluiden käyttäjät antavat enemmän positiivista palautetta kuin negatiivista. Julkisen keskustelun perusteella syntyvä yleinen mielikuva hyvinvointialueiden toiminnasta ei siis vastaa palveluiden käyttäjien kokemuksia.
Hyvinvointialuejohtaja esitteli hyvinvointialueen taloustilannetta. Olli Naukkarinen painotti, että hyvinvointialueiden toiminnan arvioinnissa olisi oltava yhteys siihen, miten kustannustehokkaasti palvelut järjestetään.
Sosiaali- ja terveysvaliokunnalle esiteltiin lisäksi Oma Hämeen asiakaslähtöistä toimintamallia. Malli perustuu asiakastiedon hyödyntämiseen, jonka avulla palveluja voidaan kohdentaa tarkemmin asiakkaille. Oma Häme ehdottikin valiokunnalle kansallisen, asiakaskeskeisen tietomallin luomista. Tietomallin avulla saataisiin ajantasaista vertailutietoa, yhdenmukaista tutkimustietoa ja tehokasta tietotuotantoa. Oma Häme on valmis ottamaan vastuuroolia kansallisen tietomallin luomisessa ja tarvittavan lainsäädäntötyön valmistelussa.
– Tiedolla johtamisessa Kanta-Hämeessä vaikuttaa olevan tekemisen meininki mitattavuuden ja vaikuttavuuden parantamiseksi. Sote-uudistuksen hyödythän syntyvät kansalaisille nimenomaan vaikuttavuudesta, ei esim. hoidon saatavuudesta, totesi Krista Kiuru.
Keskiviikkoinen vierailu tarjosikin onnistuneesti valiokunnalle arvokkaita näkemyksiä ja vahvisti yhteistyön merkitystä hyvinvointialueiden kehittämisessä.
Yhteyshenkilöt
Minna-Liisa Lönnqvistviestintäjohtaja
Puh:050 361 7316minna-liisa.lonnqvist@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Kanta-Hämeen yhteistyötä viedään käytäntöön – kuntakokous kokosi hyte-toimijat yhteen15.9.2026 10:54:57 EEST | Uutinen
Kanta-Hämeen kuntien, hyvinvointialueen, Hämeen liiton ja alueen muiden toimijoiden edustajat kokoontuivat 1. syyskuuta Hämeenlinnaan vuosittaiseen hyte-kuntakokoukseen. Kokouksen keskeisenä aiheena oli tänäkin vuonna yhteistyö hyvinvoinnin ja terveyden edistämistyössä sekä Kanta-Hämeen kuntien, Hämeen liiton ja hyvinvointialueen strateginen yhteistyösopimus. Strateginen yhteistyösopimus määrittelee yhteisen tekemisen rakenteita ja painopisteitä. Rakenteissa on mukana myös muita hyvinvointia, terveyttä ja turvallisuutta edistäviä toimijoita, kuten järjestöt, seurakunnat ja yritykset. Yhteistyön neljä painopistettä ovat hyvinvointia tukeva asuminen, yhteinen tietojohtaminen, varautuminen ja turvallisuus sekä vaikuttava hyvinvointityö. Kokonaisuuteen liittyvät myös alueen houkuttelevuuden ja elinvoiman sekä osaavan työvoiman saatavuuden vahvistaminen. Hyte-kuntakokouksessa painopisteitä vietiin lähemmäs käytännön tekemistä. Osallistavassa työpajatyöskentelyssä koottiin kuntien, hyvinvoin
Uudet monikieliset videot helpottavat maahanmuuttajien tiedonsaantia Oma Hämeen palveluista14.9.2026 10:50:25 EEST | Uutinen
Videoista saa tietoa sote-palveluista sekä terveyteen ja hyvinvointiin liittyvistä asioista.
Oma Häme haastaa koko Kanta-Hämeen liikkeelle Selkäviikolla11.9.2026 09:27:00 EEST | Tiedote
Oma Häme järjestää Selkäviikolla 12.–18.10. Hyvä olo alkaa liikkeestä -kampanjan, joka innostaa Kanta-Hämettä liikkumaan. Kuntien, yritysten ja järjestöjen tuella halutaan aktivoida asukkaita pieniin liikkumisen tekoihin. Kampanja on yhteistyössä Selkäyhdistyksen kanssa ja tavoitteena on hyvinvoinnin lisääminen.
Oma Häme hakee järjestöiltä ehdotuksia valtionavustuksella toteutettaviin hankkeisiin11.9.2026 08:11:49 EEST | Uutinen
Oma Häme avaa syyskuussa haun Kanta-Hämeen järjestöjen hanke-ehdotuksille osana sosiaali- ja terveysministeriön 25 miljoonan euron valtionavustuskokonaisuutta. Haun tarkemmat kriteerit ja sähköinen hakulomake avataan syyskuun puolivälissä. STM myöntää valtionavustusta hyvinvointialueille ja Helsingin kaupungille alueellisen sote-järjestötoiminnan sekä järjestöjen tekemän terveyden ja hyvinvoinnin edistämistyön kehittämiseen. Valtakunnallinen valtionavustushaku avautuu 11. syyskuuta ja päättyy 26. lokakuuta. Osana hakuprosessia hyvinvointialueet kokoavat oman alueensa järjestöiltä hanke-ehdotuksia ja arvioivat, mitkä niistä vastaavat alueen tarpeisiin. Tämän jälkeen hyvinvointialue hakee valtionavustusta valituille kokonaisuuksille. Hyvinvointialueet voivat määritellä kehittämistyön painopisteet oman toimintaympäristönsä, tarpeidensa ja alueellisen järjestörakenteensa perusteella. Tärkein painotus on strategiayhteydessä Oma Hämeen haussa tullaan painottamaan hanke-ehdotuksen selkeää yht
Huoli kannattaa ottaa puheeksi ajoissa – itsemurhien ehkäisy kuuluu meille kaikille10.9.2026 10:29:48 EEST | Tiedote
Itsemurhien ehkäisypäivänä 10.9. korostetaan, että hankalien tunteiden jakaminen on tärkeää ja avun hakeminen ajoissa voi pelastaa henkiä. Oma Häme ja useat järjestöt tarjoavat matalan kynnyksen tukipalveluita mielenterveyden haasteisiin. Apua on aina saatavilla, eikä huolia tarvitse kantaa yksin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme