SDP:n Joona Räsänen: Hallituksen veropolitiikka sorsii pienyrittäjiä
5.9.2024 13:11:16 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
-Hallitus puhuu paljon yrittäjien puolesta, mutta tosiasiassa sen veropolitiikkaa heittää kapuloita monen pienyrittäjän rattaisiin, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd). Tänään valtakunnallisena Yrittäjän päivänä on siis syytä nostaa myös pienyrittäjien asemaa vahvemmin esille.

Viime keväänä hallitus ajoi läpi arvonlisäveron alarajahuojennuksen poistamisen sekä samalla arvonlisäverovelvollisuuden alarajaksi määriteltiin 20 000 euroa.
-Alarajan nosto on täysi riittämätön kompensoimaan huojennuksen poistoa ja SDP esitti alarajan nostoa 30 000 euroon, joka olisi vahvistanut merkittävästi monen pienyrittäjän asemaa, helpottanut yrittäjäksi lähtemistä ja vähentänyt hallinnollista taakkaa. Valitettavasti hallituspuolueilla ei löytynyt tähän tahtoa, Räsänen jatkaa.
Samalla syyskuun alusta voimaan astunut historiallisen suuri kertakorotus arvonlisäveroon sekä ensi vuoden alkuun tulevat majoituksen, joukkoliikenteen, kulttuurin, liikunnan ja lääkkeiden arvonlisäverokantaan neljän prosenttiyksikön korotukset iskevät rajusti ihmisten ostovoimaan, mutta edelleen myös monen pienyrittäjien toimeentuloon ja pärjäämiseen.
Esimerkiksi monet kampaamot, kahvilat ja muut pienet palveluyritykset eivät pysy siirtämään nousseita kustannuksia hintoihin. Samoin tulevassa investointien verokannustimessa hallitus jättää alarajan tarpeettoman ylös, jolloin pienet ja keskisuuret yritykset eivät kykene sitä hyödyntämään.
-Hallitus kyllä mainostaa itseään yrittäjäystävällisenä, mutta tosiasiassa viis veisaa pienyrittäjien ahdingosta. Tämäkin todistaa, että Purran-Orpon hallitus pitää yhteiskunnan kaikista rikkaimpia erityissuojeluksessa ja muutenkin on täysin suurkorporaatioiden taskussa, Räsänen päättää.
Yhteyshenkilöt
Joona RäsänenKansanedustaja
Puh:050 547 5590joona.rasanen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kumpula-Natri: Kokoomusministeri rikkoo tahallaan tasa-arvodirektiiviä23.4.2026 17:38:02 EEST | Tiedote
EU pyrkii palkkatasa-arvoon, mutta Suomi jättää omat naisensa heikommalle, kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri harmittelee.
SDP:n Anna-Kristiina Mikkonen: Hallituksen Itä-Suomi-paketti ohittaa Etelä-Savon - ei edes turvallisuushankkeita23.4.2026 17:29:18 EEST | Tiedote
Hallituksen kehysriihessä sopima Itä-Suomen liikennepaketti jättää Etelä-Savon kokonaan ilman investointeja, huomauttaa kansanedustaja Anna-Kristiina Mikkonen (sd.).
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: sote-leikkaukset lisäävät alan työttömyyttä ja heikentävät niiden järjestöjen toimintaa, jotka auttavat kaikkein haavoittuvimmassa asemassa olevia.23.4.2026 16:35:30 EEST | Tiedote
Hallituksen kehysriihessä päätetyt sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksujen korotukset sekä uudet leikkaukset sote-järjestöjen rahoitukseen ovat huolestuttava suunta. Ne kohdistuvat suoraan niihin ihmisiin, joilla on jo valmiiksi heikoimmat mahdollisuudet selvitä arjessaan. Lisäksi ne aiheuttavat irtisanomisia ja lisäävät työttömyyttä, toteaa Laine-Nousimaa.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Osaamisseteli ei korvaa toimintakykyä – nuoria ja pitkäaikaistyöttömiä ei voi jättää tyhjän päälle23.4.2026 15:46:48 EEST | Tiedote
Hallituksen päätös lakkauttaa kuntouttava työtoiminta ja sosiaalinen kuntoutus on vakava virhe. Samalla kun hallitus puhuu nuorisotyöttömyyden hoidosta ja tarjoaa pitkäaikaistyöttömille osaamisseteleitä, se purkaa juuri niitä palveluja, joita moni ihminen tosiasiassa tarvitsee päästäkseen takaisin kiinni arkeen, toimintakykyyn, opintoihin tai työelämään.
SDP:n Aki Lindén: Tavallisen ihmisen lääkärikäynti kallistuu tuntuvasti23.4.2026 14:26:05 EEST | Tiedote
Hallitus nostaa kehysriihessä terveyskeskusmaksuja 20 prosentilla ja kiristää laajasti sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuja. Päätökset näkyvät suoraan ihmisten arjessa: jo muutama lääkärikäynti vuodessa maksaa jatkossa kymmeniä euroja enemmän.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme