Ammattiliitto Pro: Hallituksen harkintakyky petti paikallisen sopimisen kanssa
5.9.2024 15:22:19 EEST | Ammattiliitto Pro ry | Tiedote
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksensä paikallisen sopimisen edistämistä koskevaksi lainsäädännöksi. Esitys mukailee edelleen työnantajien tahtotilaa eivätkä lausuntopalautteen perusteella tehdyt nimelliset muutokset riitä korjaamaan palkansaajaliikkeen useaan kertaan esiin nostamia puutteita.
– Paikallisen sopimisen edistäminen tällä tavoin tulee pahimmillaan aiheuttamaan työnantajien sanelua ja ristiriitatilanteita työpaikoilla sekä kuormittamaan oikeuslaitosta, ennustaa Pron puheenjohtaja Jorma Malinen.
Vaikutus tulee siis olemaan täysin päinvastainen, kuin hallitus toivoisi. Tästä huolimatta budjettiriihen tuloksia aiemmin tällä viikolla esitellessään pääministeri Orpo markkinoi hallituksensa työmarkkinauudistuksia maamme talouden pelastajina. Sanomatta jäi jälleen kerran, ettei paikallisen sopimisen laajentamisen työnantajaliittoon kuulumattomiin yrityksiin ole voitu luotettavasti todeta nostavan työllisyysastetta ja siten avittavan kansantaloutta.
Työehtosopimusneuvotteluihin sillä sen sijaan on paljonkin vaikutuksia, sillä niin Prossa kuin muissa neuvottelukierrokseen valmistautuvissa liitoissa esitykseen suhtaudutaan kriittisesti. Nostamalla luottamusvaltuutetun luottamusmiehen rinnalle sopijaosapuoleksi hallitus paitsi puuttuu neuvotteluosapuolten sopimusautonomiaan, myös sotkee sopimista työpaikoilla, kun henkilöstöä voi edustaa kaksi eri tahoa.
Epäselväksi jää sekin, kuka tarkalleen ottaen kouluttaa järjestäytymättömän henkilöstön edustajan tehtäväänsä tai valvoo tämän solmiman työehtosopimuksen lainmukaisuutta. Esityksen kirjausta siitä, että työnantaja voi edistää luottamusvaltuutetun osaamista siinä määrin, kuin se on tarpeen, on varsin kyseenalainen yritys vastata tähän kysymykseen.
Pron näkemyksen mukaan onkin suuri riski, että tämä johtaa työehtosopimusten mukaisten työehtojen, kuten palkkauksen, alittamiseen järjestäytymättömässä kentässä.
Selvää on myös se, että paikallisen sopimisen uudistaminen hallituksen ajamalla tavalla tulee lisäämään suomalaisia työehtoja tuntemattomien ulkomaalaisten työntekijöiden hyväksikäyttöä erityisesti työnantajaliittoihin kuulumattomissa yrityksissä ja vuokratyöntekijöitä käytettäessä. Hallituksen leikatessa samaan aikaan massiivisesti valtionhallinnosta tarkoittaa se, ettei valvovalla viranomaisella ole riittäviä resursseja puuttua asiaan.
– Kummastelen suuresti hallituksen huonoa harkintakykyä antaa tällainen esitys juuri neuvottelukierroksen alla. Tilannetajua osoittaisi, että esitys vedettäisiin pois valmistelusta, Malinen toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jorma MalinenpuheenjohtajaAmmattiliitto Pro
Puh:050 576 0389jorma.malinen@proliitto.fiPro – työelämän joukkovoima ja yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista
Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esihenkilöt alaan katsomatta. Voimajoukkoomme kuuluu jo 120 000 jäsentä, ja neuvottelemme 150 virka- ja työehtosopimusta.
Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien työehtoja, toimeentuloa ja kehittymismahdollisuuksia. Lisäksi pidämme huolta jäsentemme hyvinvoinnista niin työssä kuin vapaalla.
Uskomme, että inhimillinen työelämä on ihmisoikeus. Ennakoimme kansainvälisiä työelämän kehityskulkuja ja ilmiöitä, ja kehitämme uusia ratkaisuja suomalaiseen työelämään. Rakennamme sosiaalisesti, ekologisesti ja taloudellisesti kestävää, tasa-arvoista yhteiskuntaa – tai sanalla sanoen: työelämäniloa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ammattiliitto Pro ry
Ammattiliitto Pro: Työajan lyhentämisestä on keskusteltava tutkimustiedon pohjalta18.8.2026 08:50:00 EEST | Tiedote
STTK:n tuore selvitys Lyhyempi työaika – parempi työ? kokoaa tutkimustietoa työajan lyhentämisen vaikutuksista työhyvinvointiin ja jaksamiseen. Ammattiliitto Pron mukaan työajasta on käytävä keskustelua tutkimustiedon pohjalta.
Tekoälyllä ei voi korvata osaavaa henkilöstöä riskeeraamatta kansalaisten oikeusturvaa26.6.2026 11:54:47 EEST | Tiedote
Ammattiliitto Pron mukaan tällä hallituskaudella käynnistetty valtionhallinnon tuottavuusohjelma muuttui säästöohjelmaksi. Tekoälyn käyttöönotossa samoja virheitä ei pidä toistaa: henkilöstövähennysten ja palveluiden heikentämisen sijaan sen avulla on tavoiteltava tuottavuuden kasvua ja parempia palveluja henkilöstön osaamista hyödyntäen.
Suuri työelämäkeskustelu SuomiAreenassa ja MTV Katsomossa keskiviikkona 24.6.16.6.2026 08:00:00 EEST | Kutsu
Mihin suuntaan ja kenen ehdoilla työelämä seuraavaksi etenee? Tervetuloa seuraamaan Ammattiliitto Pron keskustelua, jossa työmarkkinoiden keskeiset vaikuttajat ja poliitikot haastavat toisensa työelämän suunnasta.
Ammattiliitto Pro: Etlan tutkimus osoittaa, että lyhennettyä työaikaa kannattaa kokeilla15.6.2026 13:18:59 EEST | Tiedote
Ammattiliitto Pron mukaan Etlan julkaisemat luvut ovat erittäin rohkaisevia ja niiden pitäisi kannustaa suomalaista työmarkkinakenttää lyhennetyn työajan kokeiluihin. Pro kuitenkin haluaa muistuttaa tutkimuksen tekijöitä siitä, että jatkuvatoimisessa teollisuudessa keskimääräinen viikkotyöaika on jo nyt 35 tuntia viikossa, eikä 40 tuntia viikossa.
Kolmasosa toimihenkilöistä uskoo työnsä korvautuvan tekoälyllä kymmenen vuoden kuluessa28.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Osuus on kasvussa, käy ilmi Ammattiliitto Pron vuosittaisesta jäsenkyselystä. Suurinta huolta tekoälyn vaikutuksista omaan työhön koetaan rahoitus- ja vakuutusalalla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme