Rehtori Minna Martikainen Vaasan yliopiston lukuvuoden avajaisissa: ”Jos Suomi haluaa pysyä kehityksen mukana, tarvitaan yritysten ja yliopistojen voimakasta yhteistoimintaa”
5.9.2024 15:37:25 EEST | Vaasan yliopisto | Tiedote
Rehtori Minna Martikainen nosti esille kilpailun kansainvälisen tason osaajista, osaamispääoman merkityksen sekä laadukkaan tohtorikoulutuksen turvaamisen Vaasan yliopiston lukuvuoden avajaisissa torstaina 5. syyskuuta.

– Jos Suomi haluaa pysyä kehityksen mukana, tarvitaan yritysten ja yliopistojen voimakasta yhteistoimintaa ja yhteistä näkemystä tulevaisuudesta sekä kasvavaa rahoitusta maan osaamispohjan kasvattamiseen.
Rehtori Minna Martikainen korosti, kuinka vaikuttava TKI-toiminta ja -yhteistyö sekä kestävä TKI-investointien kasvu voi toteutua vain, jos osaamiseen ja osaajiin panostetaan riittävästi.
– Nyt on koottava kansantalouden eri toimijoiden voimat yhteen ja huolehdittava Suomen todellisesta elinehdosta eli osaamispääomasta. Suomi tarvitsee kipeästi osaamisen mukanaan tuomia pääomia ulkomailta, sillä kansantalouden vientikyky perustuu osaamiseen. Vientiyritysten kyky kehittää globaaleille markkinoille huipputuotteita tarvitsee huippuosaamista pystyäkseen uusiutuvasti ratsastamaan globaalin kehityksen aallonharjalla.
Puheessaan Martikainen peräänkuulutti yliopistojen tuottamaa laadukasta tohtorikoulutusta, jotta yrityksille pystytään takaamaan ja tuottamaan heidän tarvitsemansa tieto.
– Tohtorikoulutuksen korkea laatu ja yritysintegraatio on aivan välttämätöntä, ja sen on oltava tieteellistä ja siten yliopistojen toteuttamaa. Muuten emme pysty takaamaan yrityksille juuri sen korkeimman tiedon saavutettavuutta, johon heillä on tarve, ja jonka tarjoamiseen meillä on yhteiskunnan päättämä lainsäädännöllinen mandaatti ja vastuu.
Pohjanmaan kauppakamari -palkinto apulaisprofessori Jouni Juntuselle
Pohjanmaan kauppakamari on myöntänyt Vaasan yliopiston innovaatiojohtamisen apulaisprofessorille Jouni Juntuselle 5000 euron palkinnon energia-alaan liittyvästä tieteellisestä artikkelista. Palkitussa tutkimuksessa syvennytään lämpöpumppujen yleistymiseen Suomessa ja kehitetään uusi tapa analysoida teknologian yleistymistä. Artikkeli on kirjoitettu yhdessä Aalto-yliopiston professorin Sampsa Hyysalon kanssa ja julkaistu arvostetussa Technology Forecasting & Social Change -tiedejulkaisussa.
Juntunen kertoo, että artikkelin pohjana on pitkäaikainen tutkimustyö.
– Keskityin jo väitöskirjassani lämpöpumppujen tutkimiseen, käyttäjäinnovaatioihin, käyttäjien tekemiin muutoksiin sekä teknologian yleistymistä tukeviin käyttäjäyhteisöihin. Tutkimustyö on jatkunut väitöskirjan jälkeen. Tässä artikkelissa olemme tarkastelleet, miten teknologian yleistyminen tapahtuu, ja teoretisoineet sen pohjalta, sanoo Juntunen.
Tutkimuksessa on haluttu näyttää, että teknologian yleistymisen prosessi on monimuotoinen ja siinä on erilaisia vaiheita.
– Näimme, että teoreettinen ja menetelmällinen uudistaminen olisi mahdollista ja että yleistymistä voidaan ymmärtää konfiguraatioliikkeiden sarjana, jossa voimme katsoa pitkällä aikavälillä, miten teknologia, toimijat ja teknologian käyttöympäristö muuttuvat. Artikkelissamme käytämme esimerkkinä lämpöpumppujen yleistymistä Suomessa.
Pohjanmaan Kauppakamari -palkinto myönnetään Vaasan yliopistossa tehdylle tutkimukselle, julkaisulle tai väitöskirjalle, joka liittyy energia-alaan.
– Vaasan seudun vahva energia-alan keskittymä vaatii kehittyäkseen kiinteää yhteistyötä huippututkimuksen kanssa. Pohjanmaan Kauppakamari haluaa osaltaan tukea Vaasan yliopistossa tehtävää energia-alan tutkimusta ja lisätä alan tunnettavuutta Kauppakamari-palkinnon myötä, sanoo Pohjanmaan kauppakamarin koulutus- ja yhteyspäällikkö Maijastiina Jokitalo.
Yrittäjä Katja Rajala on valittu vuoden alumniksi
Lukuvuoden avajaisissa palkittiin Vaasan yliopiston vuoden alumnina 2024 Suomen Yrittäjänaisten puheenjohtaja, yrittäjä Katja Rajala.
Rajala on valmistunut hallintotieteiden maisteriksi Vaasan yliopistosta vuonna 2007 pääaineenaan sosiaali- ja terveyshallintotiede. Sivuaineena hän opiskeli julkisoikeutta.
Rajala on pitkän linjan yrittäjä, tänä vuonna yrittäjyyttä tulee nimittäin täyteen 30 vuotta.
– Olen hämmentynyt ja suuresti kiitollinen tästä saamastani tunnustuksesta. Osaamisen jakaminen, yhteistyö ja yhteisten asioiden edistäminen ovat olleet minulle tärkeitä asioita, hän sanoo.
Yrittäjyyden ohessa Rajala on noin 15 vuoden ajan antanut aikaansa myös yhteisten asioiden edistämiseen.
– Mentorointi, hallitustyö ja tehtävät, jotka edistävät yrittäjyyden ja yritysten toimintaympäristön kehittymistä ovat intohimoni. Sytyn asioista ja tilanteista, joissa voidaan edistää yhteistyötä ja toimia ratkaisukeskeisellä, kehittävällä otteella. Arkeni rakentuu tällä hetkellä monista eri rooleista. Olen mukana myös kunta- ja aluepolitiikassa hallituspaikoilla. Näissä saa hyvän kosketuspinnan yhteiskuntamme ajassa oleviin haasteisiin. Suomen Yrittäjänaisten puheenjohtajana toimiminen tarjoaa mielenkiintoisen, valtakunnallisen näköalapaikan yrityselämään.
Rajala on toiminut usean vuoden Vaasan yliopistoseuran hallituksen jäsenenä sekä seuran varapuheenjohtajana edistäen yliopiston tunnettuutta sekä yhteiskunnallista vuorovaikutusta. Hän on myös vieraillut yliopiston sosiaali- ja terveyshallintotieteiden kursseilla.
Lue lisää:
https://www.uwasa.fi/fi/uutishuone/artikkelit/katja-rajala-valittu-vuoden-alumniksi
Vaasan yliopisto ja Microsoft sopivat strategisesta kumppanuudesta
Aiemmin iltapäivällä Vaasan yliopisto ja Microsoft Oy ovat allekirjoittaneet pitkäaikaisen strategisen kumppanuussopimuksen. Tavoitteena on tukea yliopiston digitaalista muutosta hyödyntämällä Microsoftin pilvi-, data- ja tekoälyteknologioita sekä sen asiantuntemusta ja ekosysteemiä.
Taide elävöittää kampusaluetta
Vaasalainen varatuomari ja taiteen keräilijä Pekka Lind on lahjoittanut Vaasan yliopistolle yli 80 Suomen taidehistoriaan sijoittuvaa teosta mittavista kokoelmistaan. Lahjoituksen joukossa on 12 Nandor Mikolan eri vuosikymmeninä syntynyttä akvarellia. Teokset on sijoitettu Tervahovin uudistettuihin opiskelijatiloihin.
Lue lisää:
https://www.uwasa.fi/fi/uutishuone/uutiset/video-taiteilija-nandor-mikolasta
Lisätiedot
Rehtori Minna Martikainen, Vaasan yliopisto, p. 029 449 8611, minna.martikainen@uwasa.fiApulaisprofessori Jouni Juntunen, Vaasan yliopisto, p. 029 449 8619, jouni.juntunen@uwasa.fiVaasan yliopiston Vuoden alumni Katja Rajala, p. 050 505 4422
Huom! Kuvat palkituista ovat saatavilla noin klo 17.30 Vaasan yliopiston tiedotteen yhteydessä STT Infossa.
Yhteyshenkilöt
Riikka KalmiTiedeviestinnän asiantuntijaVaasan yliopisto / Viestintä, brändi ja markkinointi
Puh:0294498231riikka.kalmi@uwasa.fiKuvat








Vaasan yliopisto
www.uwasa.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan yliopisto
Sote-alalla työn kuormittavuus heijastuu myös asiakkaisiin – ammattilaisten tukeminen lisää alan pitoa ja parantaa asiakkaiden luottamusta julkisiin palveluihin25.6.2026 12:54:36 EEST | Tiedote
Vaasan yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus kartoittaa julkisten palveluiden ammattilaisten kuormitustekijöitä, kun sosiaali- ja terveysalan murros on tehnyt työstä vuorovaikutteisempaa ja kompleksisempaa. Salla Maijalan sosiaali- ja terveyshallintotieteiden väitös tarjoaa tutkittua tietoa esimerkiksi alan johtamisen kehittämiseksi.
Tatiana King ja Vanja Piljak professoreiksi Vaasan yliopistoon – tutkimuksessa korostuvat kestävyys ja rahoitusmarkkinoiden murros25.6.2026 09:15:38 EEST | Tiedote
Vaasan yliopistossa on aloittanut kesäkuussa kaksi uutta professoria, joiden tutkimus tarttuu ajankohtaisiin kestävyyshaasteisiin laskentatoimen ja rahoituksen näkökulmista. Laskentatoimen professori (ESG-raportointi ja kestävä kehitys) Tatiana King tutkii vastuullisuusraportointia ja ilmastoriskejä, kun taas rahoituksen professori (kansainväliset rahoitusmarkkinat) Vanja Piljak keskittyy kestävään rahoitukseen ja sijoittamiseen.
Velka-Suomesta vetovoima-Suomeksi – Vaasan yliopisto kutsuu SuomiAreenaan 23.6.17.6.2026 13:38:34 EEST | Kutsu
Miten Suomen vahvuudet käännetään kestäväksi kasvuksi ja investoinneiksi? Vaasan yliopiston SuomiAreena-keskustelu "Velka-Suomesta vetovoima-Suomeksi – talous kasvuun puhtaalla energialla ja kriisinsietokykyä vahvistamalla" kokoaa tiistaina 23. kesäkuuta Porin Kirkkolavalle Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Joakim Strandin, Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n toimitusjohtajan Minna Helteen, Hitachi Energy Finlandin toimitusjohtajan Matti Vaattovaaran, Vaasan yliopiston rehtorin Minna Martikaisen ja Sitran yliasiamiehen Atte Jääskeläisen.
Uusi mobiilipeli tukee kestävää luontomatkailua Etelä-Pohjanmaalla17.6.2026 09:24:23 EEST | Tiedote
Joukko eteläpohjalaisia luonto- ja matkailuyrittäjiä on ottanut käyttöönsä Vaasan yliopistossa kehitetyn kännykkäpelin osaksi palvelutarjontaansa. Pelin avulla asiakkaita voi aktivoida, ohjata ja neuvoa nykyaikaisella ja helpolla tavalla. Pelissä hyödynnetään muun muassa satelliitti-, paikkatieto- ja ohjelmointiosaamista.
Vaasan yliopisto sai merkittäviä tutkimusrahoituksia – energiaa, terveydenhuoltoa ja turvallisuutta tarkastellaan eri näkökulmista16.6.2026 08:16:10 EEST | Tiedote
Vaasan yliopisto on saanut merkittävää rahoitusta neljälle tutkimushankkeelle. Kaksi hanketta sai rahoituksen Suomen Akatemialta ja kaksi Interreg Aurora -ohjelmasta. Hankkeet saivat rahoitusta yhteensä noin 1,72 miljoonaa euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme