JHL:n Ekström: Ammatillisen koulutuksen leikkaukset heikentävät suomalaisten osaamista
Ammattiliitto JHL on erittäin huolissaan hallituksen esittämistä 20 miljoonan euron lisäleikkauksista ammatilliseen koulutukseen. Kaikkiaan ammatillisesta koulutuksesta aiotaan leikata peräti 120 miljoonaa euroa.

Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n puheenjohtaja Håkan Ekström toteaa ammatillisen koulutuksen jättileikkausten vaikeuttavan oppilaitosten pitkäjänteistä suunnittelua ja vaarantavan koulutuksen laadun.
-Lisäksi ne heikentävät ihmisten mahdollisuuksia kouluttautua ja kohentaa osaamistaan sekä edesauttaa työllistymistä.
Ekström sanoo, että muistissa on ammatillisen koulutuksen reformi vuonna 2018.
-Sen tuomat ongelmat ovat yhä ratkaisematta. Tuolloin lisättiin työelämälähtöistä oppimista ja siirrettiin opetusta työpaikoille. Oppilaitosten lähiopetusta vähennettiin.
-Työpaikoilta viestitään jatkuvasti, että jo nyt opiskelijat tulevat työharjoitteluun puutteellisin taidoin ja tiedoin. Leikkaukset vain pahentavat tätä tilannetta ja uhkaavat opetuksen laatua.
Ekström korostaa, että kyseessä on nopea kertaleikkaus.
-Se on ankara, koska alan toimijoille ei anneta aikaa sopeutua. Lisäksi yhdessä aikuiskoulutustuen lakkauttamisen kanssa se hankaloittaa jatkuvaa oppimista oleellisesti.
Ekströmin mukaan Suomi ja sen työmarkkinat tarvitsevat koko ajan yhä korkeampaa osaamista.
-Hallitus on sitoutunut ohjelmassaan tämän edistämiseen. Sen tavoitteet karkaavat tavoittamattomiin, jos nämä leikkaukset toteutuvat. Kannattaa muistaa, että ammatillinen koulutus on yksi opintopolku korkeakoulutukseen.
Ekström kertoo, että työntekijät tarvitsevat myös täydennyskoulutusta.
-JHL:n jäsenkyselyn mukaan noin 70 % tarvitsee ammatillista täydennyskoulutusta, jotta heidän ammattitaitonsa säilyy työn vaatimusten mukaisena. Tarve on sitä suurempi, mitä nuorempi työntekijä on.
-Lisäksi liki 70 % kertoo, ettei heillä ole mahdollisuutta hankkia täydennyskoulutus työpaikallaan. He tarvitsevat ammatillista koulutusta, josta hallitus on rumasti leikkaamassa.
Ekström sanoo, että monet JHL:n alat, varsinkin sote ja varhaiskasvatus, vaativat hyvin usein muodollisen koulutuksen ja tutkinnon.
- On siis tärkeää mahdollistaa uuden tutkinnon suorittaminen, myös alanvaihtajille ja aikuisille. Lyhyemmät koulutukset ovat tervetulleita, mutta niiden toteutus ja hyväksyminen lainsäädännön puolelta tulisi hoitaa kuntoon ennen kuin rajoitetaan pääsyä tutkintokoulutukseen.
-Vaikka on esitetty että leikkaukset koskisivat vain tiettyä osaa koulutuksesta, eivät leikkaukset käytännössä kohdistu niin tarkasti vaan osuvat myös laajemmin ammatilliseen koulutukseen.
Lisätietoja:
Håkan Ekström, puheenjohtaja, 040 828 2865
Yhteyshenkilöt
Håkan EkströmJHL:n puheenjohtaja
Puh:040 828 2865hakan.ekstrom@jhl.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL on hyvinvoinnin ammattilaisia ja opiskelijoita yhdistävä ammattiliitto kunnissa, valtiolla ja yksityisissä hyvinvointipalveluissa. Hyvinvointipalveluja tuottavia jäseniä meillä on noin 165 000. JHL on SAK:n jäsenjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
Ammattiliitto JHL: Kouluttautumisen tukeminen on avain soten henkilöstön saatavuuden turvaamiseen3.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL tekemän kyselyn mukaan parhaat koulutukseen liittyvät keinot parantaa henkilöstön saatavuutta sote-aloilla ovat huolehtia taloudellisesta tuesta jatko-, muunto- ja täydennyskoulutuksessa. Lisäksi pitää taata riittävästi laadukasta ja käytännönläheisestä opetusta.
JHL:n kysely: Kansalaiset lähettivät spontaanit terveiset uusille alueiden ja kuntien päättäjille2.6.2025 13:39:33 EEST | Tiedote
Alue- ja kuntavaaleissa valitut uudet päättäjät aloittivat kautensa 1.6. Ammattiliitto JHL kysyi, minkä yhden toiveen suomalaiset haluavat antaa päättäjiksi valituille.
JHL-SOTE: Henkilöstön palkkausta on parannettava – Veto- ja pitovoiman vahvistamiseksi tarvitaan kokonaisvaltaisia ratkaisuja26.5.2025 12:46:26 EEST | Tiedote
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL:n sote-henkilöstölle tekemä kysely osoittaa, että alan palkkauksessa ja työn vaativuuden huomioimisessa on paljon kehitettävää.
JHL: Suojelutyölaki uudistettiin työnantajia suosien21.5.2025 14:02:34 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL on pettynyt eduskunnan hyväksymään uuteen suojelutyölakiin. Se on yksipuolinen, koska huolehtimisvelvollisuus ei koske työnantajan työsulkuja.
JHL: HRT-områdets konduktörer går i tvådagarsstrejk7.5.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Fackförbundet JHL har utlyst en två dagars arbetsnedläggelse i huvudstadsregionen på torsdag och fredag. Strejken omfattar arbetsuppgifter i lokaltrafiken inom ramen för järnvägsbranschens kollektivavtal. Strejken ordnas i protest mot avsikterna att ersätta VR:s konduktörer med ordningsvakter i HRT-områdets lokaltrafik.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme