HÄME24- harjoitus testasi hyvinvointialueen valmiutta
5.9.2024 15:40:47 EEST | Oma Häme | Tiedote
Oma Häme osallistui viranomaisten yhteiseen, virtuaaliseen johtamisharjoitukseen.

Oma Häme osallistui keskiviikkona ja torstaina Etelä-Suomen aluehallintoviraston järjestämään HÄME24-valmiusharjoitukseen. Harjoitus on osa aluehallintovirastojen alueellista varautumista. Harjoitukseen osallistuivat myös Kanta-Hämeen kunnat sekä muita alueen viranomaisia ja toimijoita.
HÄME24 oli toiminnallinen johtamisharjoitus, jonka keskiössä ovat organisaatioiden kriisijohtaminen sekä yhteistyö häiriötilanteissa ja poikkeusoloissa. Toimintatapoja harjoiteltiin virtuaalisella harjoitusalustalla, joten harjoitus ei näkynyt katukuvassa.
Oma Hämeestä harjoitukseen osallistui hyvinvointialueen johtoa sekä asiantuntijoita viestinnästä, pelastuslaitokselta, terveydenhuollosta, perhe-, sosiaali- ja vammaispalveluista ja ikäihmisten palveluista. Osallistujat pääsivät harjoittelemaan poikkeusolojen yhteistyötä hyvinvointialueen sisällä sekä suhteessa kuntiin ja muihin toimijoihin.
– Harjoitus opetti paljon ja nosti esiin hyödyllisiä asioita, toteaa ikäihmisten palveluiden vs. toimialajohtaja Jorma Haapanen.
Oma Hämeelle harjoitus tarjosi mahdollisuuden testata kriisitilanteiden johtamista ja kriisiviestintää.
– Olen erittäin tyytyväinen hyvinvointialueen suoriutumiseen harjoituksessa ja henkilöstön motivaatioon, kiittelee hyvinvointialueen valmiuspäällikkö Tatu Pulkkinen.
Terveydenhuollon osallistujat kokivat harjoituksen käytännönläheiseksi ja hyödylliseksi.
– Tulemme hyödyntämään näitä kokemuksia päivittäessämme valmissuunnitelmaamme ja kehittäessämme poikkeusolojen yhteistyötä. Tämä on jo itsessään vahvistanut eri toimintojen yhteistyön sujuvuutta poikkeusoloissa, sanoo terveyspalvelujen toimialajohtaja Jarmo Lappalainen.
Hyvä viestintäharjoitus
Harjoituksessa osallistujat varautuvat kuvitteellisiin poikkeusoloihin ja väestönsuojelutilanteeseen. Harjoituksen skenaariossa kansainvälinen tilanne on kiristynyt, minkä vuoksi turvallisuustilanne Suomessa on heikentynyt. Samalla kriittisen infrastruktuurin toiminta on häiriintynyt ja sotilaallisen voimankäytön uhka on kasvanut. Harjoituksen teema on ajankohtainen ja tärkeä.
Harjoituksen skenaarion mukaisesti Oma Hämeessä suunniteltiin poikkeusolojen vuoksi kiireettömien palvelujen alasajoa ja henkilöstön sijoittamista kriittisiin tehtäviin vuoroissa. Esimerkiksi perhe-, sosiaali- ja vammaispalveluissa harjoiteltiin kiireellisen palvelutarpeen arvioinnin ja psykososiaaliseen tuen organisoimista vastaanotto- ja järjestelykeskukseen sekä evakuointikeskuksiin.
– Harjoituksen aikana testasimme, kuinka hyvin saamme koottua tiedon käytettävissä olevasta henkilöstöresurssista. Tämä oli myös hyvä harjoitus viestinnän testaamiseen. Tällaisissa tilanteissa jatkuva viestintä on olennaisen tärkeää moneen suuntaan, pohtii lastensuojelun tulosaluejohtaja Taija Ylätalo.
HÄME24-harjoituksella pyritään kehittämään osallistuvien organisaatioiden oman toimintavalmiuden ohella erityisesti viranomaisten yhteistoimintaa ja tilannetietoisuutta.
– Tämä oli ensimmäinen, laajan johtamisen harjoitus koko hyvinvointialueen historiassa. Saimme selkeytettyä kuntien ja hyvinvointialueen vastuita järjestelyjen ja tukitarpeiden osalta, toteaa valmiuspäällikkö Pulkkinen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tatu Pulkkinenvalmiuspäällikkö
Puh:040 652 3669tatu.pulkkinen@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Lapsiperheiden kotipalvelu muuttuu maksuttomaksi 1.6. alkaen13.5.2026 13:44:06 EEST | Uutinen
Lapsiperheiden kotipalvelu muuttuu maksuttomaksi 1.6.2026. Muutos perustuu aluevaltuuston huhtikuussa tekemään päätökseen. Lapsiperheiden kotipalvelu oli maksullista syyskuusta 2025 lähtien aluevaltuuston joulukuussa 2024 tekemän päätöksen perusteella. Maksullisuuden aikana kotipalvelua käyttävien asiakkaiden määrä laski ja tuotto jäi vähäiseksi suhteessa asiakasmaksujen hallinnollisiin kustannuksiin. Aluevaltuuston päätöksellä lapsiperheiden kotipalvelu on jatkossa maksutonta kaikille asiakkaille, jotka täyttävät palvelun myöntämisen perusteet. – Kotipalvelun asiakasmaksu näytti vaikuttavan jonkin verran palvelun vastaanottamiseen. Nyt voimme paremmin varmistaa, että tuesta hyötyvät perheet ottavat sitä vastaan, toteaa perhekeskuspalveluiden tulosaluejohtaja Riikka Lammintausta-Mäkelä. Lapsiperheiden kotipalvelu on ennaltaehkäisevää varhaisen tuen palvelua, jonka tarkoituksena on tukea perheen arjessa jaksamista tilapäisissä tai pidempiaikaisissa kuormittavissa elämäntilanteissa. Koti
Kanta-Hämeeseen hankitaan uudenlaista kalustoa rauniopelastuksen kehittämiseen13.5.2026 13:10:10 EEST | Tiedote
Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen yhteishanke on saanut EU:n ISF-rahoitusta. Kalustohankinnalla pyritään varautumaan paremmin maailmanpoliittisen tilanteen tuomiin muutoksiin.
Virastokeskus Veturin käyttökielto jatkuu Riihimäellä13.5.2026 12:34:46 EEST | Uutinen
Oma Hämeen palvelut toimivat toistaiseksi väliaikaistiloissa – asiakkaille on ilmoitettu muutoksista.
Aluehallitus esittää aluevaltuustolle lisäajan hakemista alijäämien kattamiseksi12.5.2026 15:36:42 EEST | Tiedote
Myös muutostalousarvio ja uusi strategia etenevät valtuustokäsittelyyn.
Virastokeskus Veturi käyttökieltoon Riihimäellä – vaikuttaa myös Oma Hämeen palveluihin8.5.2026 18:17:22 EEST | Uutinen
Oma Hämeen henkilöstö ja palvelut ovat toistaiseksi siirtyneet pois Virastokeskus Veturin tiloista Riihimäellä. Veturi on asetettu käyttökieltoon perjantaista 8.5.2026 klo 16 alkaen. Veturi sijaitsee osoitteessa Eteläinen Asemakatu 4. Käyttökielto tarkoittaa, ettei rakennusta saa käyttää ennen kuin tarvittavat lisäselvitykset on tehty ja käyttökiellon poistamisesta on päätetty. Kulku rakennukseen on estetty. Rakennuksen omistaa KOY Riihimäen Yritystalo, ja Oma Häme toimii tiloissa vuokralaisena. Käyttökielto perustuu perjantaina 8. toukokuuta tehtyihin mittauksiin, joissa havaittiin rakennuksen vierustalla maan painumista ja perustuspaaluissa liikettä. Lue lisää Riihimäen kaupungin tiedotteesta Kiinteistössä työskenteleviä Oma Hämeen työntekijöitä on informoitu tilanteesta. Hyvinvointialue on aloittanut kartoittamaan korvaavia tiloja palveluilleen. Oma Häme tiedottaa palveluiden muutoksista maanantaina 11. toukokuuta tai myöhemmin, kun lisätietoja on saatavilla. Veturissa sijaitsee muu
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme