Kirjalansalmen sillan rekkojen odotusalueelle ajoon tulee muutoksia Paraisten päässä syksyn aikana
Uuden Kirjalansalmen sillan rakentamisen myötä Saaristotien (mt 180) Paraisten puolen tielinjaus muuttuu lopulliseen paikkaansa tänä syksynä. Tämän johdosta joudutaan rakentamaan uusi kulkuyhteys Paraisten päässä raskaiden ajoneuvojen odotusalueelle. Myös liikennevaloja joudutaan siirtämään uusille sijainneille. Liikennevalojen siirtotöiden ajaksi paikalle tulevat liikenteenohjaajat ohjaamaan liikennettä sekä Paraisten että Kaarinan päähän.
Uuden Kirjalansalmen sillan rakentamisen johdosta Saaristotien Paraisten puolen tielinjaus muuttuu raskaiden ajoneuvojen odotusalueen kohdalla. Tämän vuoksi raskaiden ajoneuvojen odotusalueelle joudutaan rakentamaan uusi kulkuyhteys uudelta tielinjaukselta. Uusi sisäänajoliittymä odotusalueelle on nykyistä tiukempi, mikä tarkoittaa, että raskaat ajoneuvot joutuvat hidastamaan vauhtia enemmän ennen kääntymistä. Lisäksi uuden tielinjauksen ja odotusalueen välillä on korkeuseroa, mikä tarkoittaa, että uudelta tieyhteydeltä ajetaan odotusalueelle kohtuullisen jyrkkää alamäkeä.
Ratkaisuun päädyttiin kustannussyistä, kun arvioitiin, ettei alamäki muodosta erityistä liikenneturvallisuusriskiä. Talvella rekkaparkin kulkuyhteyttä hoidetaan tehostetulla talvihoidolla. Rekkaparkissa on harvemmin useita raskaita ajoneuvoja yhtä aikaa, kulkuyhteys on yksisuuntainen, eikä siinä ole muuta liikennettä.
Saaristotien uuden tielinjauksen vuoksi joudutaan siirtämään myös Kirjalansalmen sillan liikennejärjestelyjen liikennevaloja Paraisten päässä. Liikennevalot ovat pois käytöstä siirto- ja asennustyön ajan. Koska liikennevalojen toiminta on kytketty yhteen sekä Kaarinan että Paraisten päässä, myös Kaarinan puolen liikennevalot ovat pois käytöstä Paraisten puolen valojen siirtotyön ajan. Liikennevalojen ollessa pois käytöstä, paikalle tulee liikenteenohjaajat ohjaamaan liikennettä. Liikennevalojen siirtotyö kestää alustavan arvion mukaan muutamia päiviä.
Uusi tielinjaus ja sen myötä myös uusi kulkuyhteys Paraisten puolen rekkojen odotusalueelle otetaan käyttöön syksyn aikana. Tiedotamme asiasta tarkemmin, kun aikataulut tarkentuvat.
Kirjalansalmen sillan liikennerajoitusten noudattaminen löystynyt taas
Kesä sujui suuremmitta ongelmitta Kirjalansalmen sillan liikennerajoitusten noudattamisen osalta. Liikennejärjestelyt eivät myöskään ruuhkauttaneet liikennettä, vaikka kesäaikaan liikkujia on enemmän. Kesän jälkeen on taas havaittu, että raskaan liikenteen rajoitusten noudattamatta jättäminen on lisääntynyt. On havaittu, etteivät raskaat ajoneuvot aina aja rekkakaistalle tai ovat ajaneet punaisia valoja päin. Nämä ovat johtaneet raskaiden ajoneuvojen kohtaamiseen sillalla. Liikennevalojen noudattamatta jättämisen lisäksi toinen heikko kohta on niiden mahdollinen vikaantuminen, jolloin raskaat ajoneuvot voivat kulkea vapaasti molempiin suuntiin yhtä aikaa.
Liikennevalot toimivat pääosin hyvin, mutta yksittäisiä vikatilanteita on tapahtunut eri syistä. Esimerkiksi juuri tällä viikolla Kirjalansalmen sillan liikennevalot ovat olleet keltavilkulla valojen rikkoontumisen johdosta. Liikennevalojen välillä kulkeva kaapeli katkesi sunnuntain ja maanantain vastaisena yönä niittotyön yhteydessä ja niiden korjaaminen kesti tiistai iltapäivään. Liikennevalot olivat keltavilkulla myös kesällä pariin otteeseen ukkosen aiheuttamien sähkökatkojen vuoksi. Näissä tapauksissa valojen korjaaminen oli yksinkertaisempaa ja ne saatiin korjattua saman päivän aikana.
Liikennevalojen rikkoontumisesta menee aina automaattisesti ilmoitus liikennevalojen kunnossapitäjälle ja niiden korjaus on korkealla prioriteetilla. Kaikkia vikoja ei pystytä ennalta ehkäisemään, mutta ELY-keskuksen tavoitteena on minimoida vikaantumiseen johtavia olosuhteita.
Tällä hetkellä tilanne on siis sellainen, että viime aikoina raskaiden ajoneuvojen kohtaamisia on tapahtunut usein, ja jokainen kohtaaminen aiheuttaa sillalle suurta kuormitusta. Jotta sillan kunto ei heikkeni entisestään, raskaiden ajoneuvojen on erittäin tärkeää noudattaa asetettuja liikennerajoituksia. Mikäli sillan kunto heikkenee edelleen, sillalle joudutaan asettamaan lisää rajoituksia.
Lisätietoja: Varsinais-Suomen ELY-keskus, yhteydenotot Liikenteen asiakaspalvelun kautta, p. 0295 020 600
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Teemme työtämme Varsinais-Suomen lisäksi Satakunnan alueella liikenne- ja ympäristöasioissa.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen ELY-keskus
Varsinais-Suomen ELY-keskus on antanut yhteysviranomaisen lausunnon Fingrid Oyj:n Lieto-Raisio 400+110 kV voimajohtohankkeen YVA-ohjelmasta23.12.2025 15:19:25 EET | Tiedote
Fingrid Oyj on toimittanut 30.10.2025 Varsinais-Suomen ELY-keskukselle ympäristövaikutusten arviointiohjelman, joka koskee voimajohtohanketta Liedon sähköaseman ja Raisioon rakennettavan uuden sähköaseman välille. ELY-keskus on 23.12.2025 antanut tästä arviointiohjelmasta yhteysviranomaisen lausunnon.
I november ökade arbetslösheten trendenligt i Egentliga Finland23.12.2025 08:00:00 EET | Pressmeddelande
Tillväxten av arbetslösheten i Egentliga Finland har följt landets genomsnitt under detta år. Under november var arbetslösheten i landskapet i en trendmässig liten ökning. Efterfrågan på arbetskraft har tyvärr varit blygsam under en lång tid, och inte heller i november syntes några tecken på förbättring. Långtidsarbetslösheten har utvecklats till rekordnivåer i mätningarnas historia, men i november ökade antalet knappt, som ett undantag jämfört med tidigare månader.
Marraskuun työttömyysluvut trendinomaisessa nousussa Varsinais-Suomessa23.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Varsinais-Suomen työttömyyden kasvu on myötäillyt koko maan keskiarvoa tänä vuonna. Marraskuun aikana työttömyys oli trendinomaisessa pienessä nousussa maakunnassa. Työvoiman kysyntä on pysynyt valitettavan vaatimattomana jo pitkän aikaa, eikä marraskuussakaan näkynyt viitteitä vielä paremmasta. Pitkäaikaistyöttömyys on kehittynyt mittaushistorian ennätyslukemiin mutta marraskuussa määrä ei juurikaan lisääntynyt poikkeuksena edellisiin kuukausiin.
Seutu+ joukkoliikenteen viranomais- ja järjestämistehtävät siirtyvät Traficomille 1.1.2026 – matkustajille palvelut jatkuvat normaalisti19.12.2025 09:26:18 EET | Tiedote
Vuoden 2026 alusta ELY-keskusten joukkoliikenteen viranomais- ja hankintatehtävät siirtyvät Liikenne- ja viestintävirasto Traficomiin. Varsinais-Suomen ja Satakunnan maakuntien alueella asia koskee Seutu+ joukkoliikenteen liikenteen yhteyksiä.
En ny understödsform för vattenskydd inom jordbruket testas i Skärgårdshavets avrinningsområde – ansökningsperioden inleds den 8 januari 202618.12.2025 15:15:08 EET | Pressmeddelande
Det resultatbaserade understödet är ett försök där en ny verksamhetsmodell för resultatbaserat understöd utvecklas och testas för framtida behov. Jordbrukare i Skärgårdshavets avrinningsområde erbjuds möjlighet att få understöd för åtgärder som minskar fosforhalten i åkermarken. Understödet kan sökas under perioden 8.1-2.2.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme