Momentum Kirjat

Lippukioskista kulttuurikeitaaksi kokoaa yhteen Lauttasaaren ikonisen Mutteri-kahvilan tarinoita

Jaa

Arkkitehtuuriltaan persoonallinen liki 100-vuotias Mutteri on muuntunut ajan saatossa vastaamaan kulloisiakin kahvila- ja ravintolakulttuurin trendejä. Tietoteos kokoaa yhteen Mutteri-kahvilan historiaa ja tarinoita.

Vesa Tompurin kirjoittama tietoteos Lippukioskista kulttuurikeitaaksi – Mutteri-kahvilan tarinoita on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana.

Mutteri-kahvila aloitti lauttamatkalaisten lippukioskina aikana, jolloin Lauttasaari oli vielä maaseutua ja vesiliikennettä tarvitseva saari.  Nykyään kahvila on viehättävä yhdistelmä paikallista perinnettä ja kansainvälisiä vaikutteita. Tämä kehitys käynnistyi 1990-luvulla yrittäjäpariskunta Pertti ja Tuula Leppälän ostettua Mutterin. Myötätuuli jatkui 2012, kun kahvila siirtyi sukupolvenvaihdoksen myötä heidän pojalleen, Mutterin edelleen omistavalle Tommi Leppälälle.

Nykyään yrittäjinä toimivat Mikael ja Saija Ranta, joiden ideoimana ja toteuttamana Mutterin maukas tuotteisto on täydentynyt kaikkia aisteja hivelevillä kulttuuritapahtumilla.

TOMPURI, VESA : Lippukioskista kulttuurikeitaaksi – Mutteri-kahvilan tarinoita
96 sivua
Sidottu, kovakantinen
ISBN 9789524170147
Ilmestymisaika: Elokuu 2024

Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt

Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt, haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista voi lähettää osoitteeseen info@momentumkirjat.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Linkit

Momentum Kirjat

Suotie 15
05200 Rajamäki

Momentum Kirjat on kotimainen kirjankustantamo. Julkaisemme elämäkertoja, historiikkeja sekä kauno- ja tietokirjallisuutta kustanteina ja palvelukustanteina.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Momentum Kirjat

Katariina Mansikkaniemen kaksikielinen lastenromaani on hyvän mielen kertomus lapsuuden alkuaineista26.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

”Sisällä tuvassa isoäiti opetti Annaa kuuntelemaan näkinkenkiä. Isoäidillä oli aina isoja, kaukaisilta meriltä tuotuja näkinkenkiä pyöreistä rantakivistä muuratun takan päällä. Kun näkinkengän laittoi korvalle, ei voinut kuin lumoutuneena pysähtyä kuuntelemaan ikiaikaista kohinaa, kaukaisten merten kuohuntaa.” “All'interno della casetta di campagna, la nonna insegnò ad Anna ad ascoltare le conchiglie. La nonna aveva sempre grandi conchiglie portate da mari lontani su un camino fatto di ciottoli di spiaggia. Se si metteva una conchiglia contro l'orecchio, non si poteva che restare ipnotizzati ad ascoltare il ronzio perpetuo dei mari lontani.” Katariina Mansikkaniemen lastenromaani Isoäidin vanavedessä – Sulla scia di nonna on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana. Samalla kun kirja on sukellus kielen ja kuvan maailmaan, se välittää pienen Annan ja hänen rakkaan isoäitinsä tarinan. Lapsen huomioiden ja isoäidin oppien ohella pääosaan pääsevät myös suomalainen luonto ja meri. Katariina

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye