Solita mukaan Euroopan puolustusrahaston navigointijärjestelmien kehittämishankkeeseen
Teknologia-, data- ja designyritys Solita on valittu mukaan monikansalliseen BadB-yhteistyöhankkeeseen, jonka tavoite on vahvistaa Euroopan puolustusta kehittämällä maailmanlaajuisista satelliittinavigointijärjestelmistä riippumatonta navigointia. Kuuden miljoonan euron hanketta rahoittavat Euroopan puolustusrahasto sekä Suomen ja Viron puolustusministeriöt.

Solitan Defence & Security -tiimi on valittu mukaan Euroopan puolustusrahaston BadB-hankkeeseen. Hanke keskittyy maailmanlaajuisista satelliittinavigointijärjestelmistä riippumattomien maa- ja ilma-alusten navigointiratkaisujen kehittämiseen. Viron ja Suomen puolustusministeriöt sekä Euroopan puolustusrahasto EDF ovat myöntäneet hankkeelle 6 miljoonan euron investointiavustuksen.
”Sodankäynnin luonne muuttuu tällä hetkellä radikaalisti ja nopeasti teknologiakehityksen vuoksi. Olemme ylpeitä siitä, että Solitan asiantuntemus voi auttaa kehittämään yhteisiä puolustus- ja navigointijärjestelmiämme”, Solitan puolustus- ja turvallisuusyksikön johtaja Eva Sula sanoo.
Kansainvälisistä satelliittinavigointijärjestelmistä riippumattomissa navigointiratkaisuissa hyödynnetään satelliittikarttatietoja ja konenäköalgoritmeja ajoneuvojen ja ilma-alusten sijainnin määrittämiseksi. Hankkeen kesto on 24 kuukautta.
”Hankkeen erityistavoitteisiin kuuluvat säästä riippumattomien, ajantasaisten satelliittikuvakarttojen luominen miehittämättömille ilma-aluksille ja ajoneuvoille, konenäkömoduulin ja kuvantunnistusjärjestelmän kehittäminen sekä sensoritietoja, alustarajat ylittävää tiedonjakoa ja drooniparvien toimintaa hyödyntävän reittisuunnittelujärjestelmänsuunnittelu”, Eva Sula jatkaa.
BadB-hankkeen toteuttaa neljän yrityksen yhteenliittymä kolmesta Euroopan maasta: Viro, Suomi ja Irlanti. Solita tekee tiivistä yhteistyötä konsortion yritysten Krattworks, GIM Robotics, KappaZeta ja Rigr AI kanssa ja tarjoaa konsortiolle vahvaa tukea koko hankkeen ajan.
Lue lisää
- Lisätietoja BadB-projektista ja sen vaikutuksista navigointiteknologioiden tulevaisuuteenhttps://defence-industry-space.ec.europa.eu/document/download/9385b84d-c98c-4263-878f-283e28000cba_en?filename=EDF-2023-LS-DA-SME-NT%20BadB.pdf
- Lisätietoja Solitan Defence&Security -alueesta https://www.solita.fi/industries/defence-and-security/
Yhteyshenkilöt
Eva SulaSolita, Head of Defence & Security
Puh:+37 253 430 327eva.sula@solita.eeJanne NiinivaaraSolita, Advisor, Defence & Security
Puh:+358 44 577 0577janne.niinivaara@solita.fiKuvat
Solita on suomalainen teknologia-, data- ja designyritys. Valjastamme ihmisymmärryksen ja älykkäät teknologiaratkaisut palvelemaan parempaa elämää. Olemme muutosvoima, joka luo uusia toimintatapoja, palveluja jateknologiaratkaisuja uudistaen yrityksiä ja yhteiskuntaa. Solita työllistää jo yli 2000 strategisen konsultoinnin, palvelumuotoilun, ohjelmistokehityksen, AI- ja analytiikkaratkaisujen sekä pilvipalvelujen asiantuntijaa Suomessa, Ruotsissa, Norjassa, Tanskassa, Virossa, Saksassa, Puolassa, Sveitsissä ja Belgiassa. www.solita.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Solita
Solita muuttaa Citycenteriin Helsingin ydinkeskustassa16.6.2025 09:33:52 EEST | Tiedote
Teknologia-, data- ja designyhtiö Solitan toimisto muuttaa elokuun alussa Helsingin ydinkeskustassa Eteläesplanadin kulmasta Citycenteriin, Rautatieasemaa vastapäätä. Vakaasti kasvaneen Solitan yli 550 työntekijää muuttaa uudistettuihin ja yritykselle räätälöityihin tiloihin Citycenterin viidenteen kerrokseen.
Solitalle ISO 27001 -tietoturvasertifikaatti4.6.2025 11:21:08 EEST | Tiedote
Dataan ja tekoälyyn erikoistuneen teknologiayhtiö Solitan tietoturvan hallintajärjestelmälle on myönnetty ISO/IEC 27001 -sertifikaatti. ISO/IEC 27001 on johtava kansainvälinen tietoturvan hallintajärjestelmien standardi, jonka avulla varmistetaan tehokas riskienhallinta, kyberkestävyys ja toimintamallien laadukkuus.
Solita mukana kehittämässä ilmailun tulevaisuutta: Uusi Fintraffic Sky kokoaa ilmailun tilannekuvan yhteen palveluun2.6.2025 10:59:33 EEST | Tiedote
Fintrafficin lennonvarmistus on julkistanut Fintraffic Sky -palvelun, joka kokoaa keskeiset ilmailutiedot yhteen paikkaan, ja tarjoaa mahdollisuuden lentosuunnitelmien tekoon käyttäjäystävällisessä verkkopalvelussa. Palvelu on kehitetty yhdessä dataan ja tekoälyyn erikoistuneen Solitan sekä Thales-konserniin kuuluvan AstraUTM-yhtiön kanssa.
Solita Telenorin datatransformaation kumppaniksi Ruotsissa ja Tanskassa15.5.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Telenor Group on valinnut Solitan avainkumppanikseen vauhdittamaan yhtiön datatransformaatiota Ruotsissa ja Tanskassa. Laajentuvaa kumppanuutta edeltää Solitan yli 15 vuotta kestänyt yhteistyö Telenor-konserniin kuuluvan suomalaisen DNA:n kanssa. Yhtiöiden yhteisenä tavoitteena on kehittää Telenorin organisaation moderneja toimintamalleja ja dataohjautuvuutta Pohjoismaissa.
Lisää turvallisuutta ja skaalautuvuutta pankki- ja rahoitusalan IT-palveluihin – Solita lanseerasi toimialapilvipalvelun14.5.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Solita julkisti tänään pankki- ja rahoitusalalle suunnatun pilvipalvelukokonaisuuden. Solita näkee alueella kasvupotentiaalia niin Suomessa kuin kansainvälisesti, sillä alan yritysten on vastattava lisääntyviin asiakasvaatimuksiin, kyberuhkiin sekä kasvavaan sääntelyyn.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme