VR:n kaukojunaliikenteessä tehtiin 10,1 miljoonaa matkaa tammi-elokuussa – lähes 95 % junalipuista ostetaan verkosta
Kotimaan kaukojunaliikenteessä tehtiin 1,3 miljoonaa matkaa elokuussa. Ratatöitä oli elokuussa enemmän kuin edellisenä vuonna, ja siksi matkamäärät jäivät viime vuoden tasolle. Vuoden 2024 tammi-elokuussa tehtiin 10,1 miljoonaa junamatkaa, mikä on 1,6 prosenttia enemmän kuin edellisvuoden vastaavana jaksona.

VR on panostanut paljon asiakaskokemuksen parantamiseen ja digitaalisiin palveluihin, ja tämä näkyy kotimaan kaukojunaliikenteen tasaisesti kasvavissa matkustajamäärissä. Suomalaiset luottavat yhä enemmän junamatkustamisen helppouteen ja mukavuuteen. Yhä useammat valitsevat junan erityisesti vapaa-ajan matkoihin, mutta nyt myös arjen työmatkaliikenne on kasvattanut suosiotaan. Rataverkon kunnossapito on edellytys toimivalle raideliikenteelle, mutta kesällä tehdyt ratatyöt lisäsivät merkittävästi junien myöhästymisiä ja vaikuttivat negatiivisesti sekä asiakaskokemuksen että matkamäärien kehitykseen.
Kaukoliikenteen junien käyttöaste oli elokuussa 48 prosenttia, eli ruuhkaisimpien aikojen ulkopuolella matkustaminen onnistuu väljästi ja mukavasti. Elokuussa tapahtumajunat esimerkiksi Blockfesteilta Tampereelta ja PMMP:n konserteista Helsingistä saavuttivat suuren suosion.
Matkanjälkeisen asiakaskyselyn mukaan erityisesti konduktöörin kanssa asiointi ja lipun ostaminen koetaan helpoksi ja miellyttäväksi. Myös matkustusmukavuus ja matkanaikainen tiedottaminen saavat kiitosta. Elokuussa suositteluindeksi (NPS) oli 46 (45 vertailukaudella).
"Lähes 95 % junalipuista myydään digitaalisissa kanavissamme," kertoo VR:n toimitusjohtaja Elisa Markula. "Asiakkaat arvostavat helppoa ja nopeaa digitaalista palvelukanavaa, joka tarjoaa ajantasaista tietoa matkustamiseen liittyen. Esimerkiksi Radalla-osiot vr.fi:ssä ja VR Matkalla -sovelluksessa keräävät kiitoksia asiakkailtamme. Palveluiden laatu on meille erittäin tärkeää, ja jatkamme niiden kehittämistä yhdessä asiakkaiden kanssa. Palvelukehityksemme tukena onkin aktiivinen asiakasyhteisö, jolloin asiakkaidemme tarpeet tulevat aidosti huomioiduksi.”
VR Transpointin rautatiekuljetusten volyymit olivat elokuussa noin 2,2 miljoonaa tonnia, mikä on 13 % enemmän verrattuna viime vuoteen. Vuoden 2024 tammi-elokuussa on rautateitse kuljetettu tavaraa noin 15,1 miljoonaa tonnia, mikä on noin 3 % vähemmän kuin edellisenä vuonna vastaavalla ajanjaksolla. Alkuvuonna volyymeja painoivat merkittävästi poliittiset työtaistelut ja vaikeat talviolosuhteet. Tavaraliikenne on riippuvainen raskaan teollisuuden sykleistä ja teollisuuden yleisesti heikentyneet näkymät, etenkin metsäteollisuudessa, vaikuttavat suoraan tavaraliikenteen kysyntään.
Ratatyöt aiheuttivat suurimman osan myöhästymisistä
Rataverkon huono kunto heikentää junaliikenteen täsmällisyyttä ja toimintavarmuutta, mistä kärsivät niin matkustajat kuin tavarakuljetuksia tarvitsevat yrityksetkin. Junien täsmällisyys on keskeinen tekijä matkanaikaisessa asiakaskokemuksessa.
Elokuussa kaukoliikenteen junien täsmällisyys oli 84 %, kun täsmällisyyttä mitataan viiden minuutin tarkkuudella. Myöhästymisistä yli puolet (60 %) johtui radasta johtuvista syistä, kuten ratatöistä tai vaihde- ja sähkövioista. Radan kunnosta ja ylläpidosta vastaa Väylävirasto. Noin viidennes (20 %) myöhästymisistä aiheutui VR:stä johtuvista syistä ja loput (20 %) muista syistä, kuten ilkivallasta.
VR:n lähiliikenteessä heinäkuun täsmällisyys oli 95 %. Myöhästymisistä 43 % johtui radasta aiheutuvista syistä, 48 % muista syistä ja 9 % VR:stä johtuvista syistä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
VR Mediadesk
Viestintäyksikkömme palvelee mediaa puh. 029 434 7123 ja viestinta@vr.fi. Olemme tavoitettavissa ma-pe 8-16. Arki-iltaisin klo 16 jälkeen, arkipyhinä ja viikonloppuisin palvelemme mediaa akuuteissa häiriötilanteissa.
Me VR:llä vauhditamme tulevaisuuden vastuullista liikennettä. Olemme Suomen valtion omistama matkustuksen, logistiikan ja kunnossapidon palveluyritys, joka kasvattaa hiilineutraalin raide- ja kaupunkiliikenteen suosiota. Huolehdimme arjen sujuvista matkoista Suomessa ja Ruotsissa sekä toimimme teollisuuden tukijalkana kotimaan logistiikassa. Vuonna 2023 kyydissämme tehtiin 15,1 miljoonaa kaukoliikenteen matkaa ja kuljetimme rautateitse 23,4 miljoonaa tonnia tavaraa. Liikevaihtomme oli 1 224,1 miljoonaa euroa ja työllistimme yli 9 100 rautaista ammattilaista. Lisätietoja: https://www.vrgroup.fi/
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta VR-Yhtymä Oyj
VR teki jälleen kaikkien aikojen ennätyksen: vuonna 2025 ostettiin 16,1 miljoonaa kaukojunamatkaa12.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Vähäpäästöisen junamatkustamisen suosio jatkaa vahvaa kasvuaan. VR:n kaukojunamatkustaminen oli ennätystasolla jo kolmatta vuotta peräkkäin, kun vuonna 2025 ostettiin 16,1 miljoonaa kaukojunamatkaa. Kyseessä on VR:n historian suurin matkamäärä, kasvu edellisvuoteen verrattuna on 4,1 prosenttia eli yli 600 000 matkaa.
VR FleetCare kehitti siirtotelit – uusi ratkaisu helpottaa raidekaluston siirtoa Ruotsista Suomeen kunnossapitoa varten9.1.2026 11:35:13 EET | Tiedote
Ensimmäinen SJ:n X40-sähköjuna saapui raiteita pitkin Ruotsista Haaparannan ja Tornion kautta Ouluun 9.1.2026 VR FleetCaren kehittämien siirtotelien avulla. Ratkaisu mahdollistaa jatkossa ulkomaisen raidekaluston siirtämisen kiskoja pitkin Ruotsin kautta aina Suomeen saakka VR FleetCaren toimipisteisiin kunnossapitoa, modernisointia tai huoltoa varten. Innovaatio tukee kestävää kehitystä ja tekee kalustosiirroista tehokkaampia
Joulun junaliikenne jakautuu usealle päivälle – uutuutena on jouluaattona pohjoiseen matkaava yöjuna18.12.2025 12:10:50 EET | Tiedote
Joulun ajan junaliikenne jakautuu tänä vuonna useammalle päivälle. VR on lisännyt kalustoa ja vuoroja varmistaakseen, että mahdollisimman moni voisi valita mukavan ja vähäpäästöisen junan joulun matkoilleen. Asiakkaiden toiveesta pohjoiseen pääsee nyt ensimmäistä kertaa yöjunalla myös jouluaattona.
Pendolino Plus -junat liikennöivät nyt myös Ouluun – uudet junat saivat nimet Oiva ja Aurora15.12.2025 15:00:00 EET | Tiedote
Uudet Pendolino Plus -junat on otettu innostuneesti vastaan Helsingin ja Turun välisessä liikenteessä ja nyt myös liikennöinti Helsingin ja Oulun välillä on käynnistynyt. Pendolino Plus -junan myötä VR tuo raiteille entistä palvelevamman ja korkealaatuisemman matkustuskokemuksen. Kaksi yleisöäänestyksellä nimettyä Pendolino Plus -junaa saivat nimikseen Oiva ja Aurora.
Kotimainen kalustotuotanto vahvistaa huoltovarmuutta – VR FleetCare ja UPM solmivat merkittävän vaunukaupan8.12.2025 10:00:17 EET | Tiedote
Raidekaluston kunnossapitäjä ja vaunuvalmistaja VR FleetCare ja UPM Metsä ovat solmineet sopimuksen yli 150 kappaleen raakapuuvaunutoimituksesta. Ensimmäiset vaunut tulevat liikenteeseen vuoden 2026 loppuun mennessä, ja koko vaunusarjan toimitus on valmis vuonna 2028.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme