Kansanedustajat Siponen ja Suhonen: Iso pettymys Iisalmelle ja Varkaudelle
Nyt jo tiedetään mistä istuva hallitus muistetaan Ylä-Savossa ja Varkauden seudulla
Viimeiseen asti pyrimme vaikuttamaan siihen, että hallitus tulisi järkiinsä eikä lähtisi päättämään päivystysasioista ohi hyvinvointialueen päättäjien. Iisalmessa ja Varkaudessa on hyvät tilat ja ammattitaitoinen henkilöstö alueensa ihmisiä palvelemaan, myös yöaikaan, kun apua tarvitaan.

On selvää, että Iisalmen ja Varkauden yöpäivystysten lakkautus lisää ambulanssirallia ja ruuhkauttaa KYS:n päivystystä. Tiedossa on, että päivystysten lakkauttamisella ei saavuteta tavoiteltuja säästöjä. Pahimmassa tapauksessa palveluihin pääsy viivästyy kriittisellä tavalla ja kustannukset KYS:n päässä kasvavat, kun joudutaan tekemään mahdollisia lisäinvestointeja ja ambulanssiliikenne lisääntyy.
Kyseessä on täysin poliittinen päätös, josta on turha syyttää edellisiä hallituksia. Pietarsaaressa, Raaseporissa ja Kouvolassa yöpäivystykset jatkuvat, mikä on tietysti hieno asia. Näillä alueilla ihmiset voivat kiittää hallituspuolueiden oman alueen edunvalvontaa ja vaikutusvaltaa.
Pohjois-Savossa löytyy ministeriä ja pitkä liuta hallituspuolueiden edustajia, mutta jos yhteistä tahtoa ei ole, niin tulostakaan ei tule. Täytyy kuitenkin kiittää Markku Eestilää (kok), joka linjasi (SS 1.9.2024), että yöpäivystystä ei tulisi lakkauttaa. Muuten onkin sitten lähinnä kehuttu hallitusta ja sen päätöksiä.
Tehty päätös lisää väistämättä alueen asukkaiden turvattomuutta. Meillä molemmilla on tuoretta omakohtaista kokemusta siitä, kun perheessä on tarvittu apua, niin yöpäivystys on auttanut. Silloin kun hätä on suuri, ei ole lainkaan vähäinen asia, että matkustusaika päivystykseen pitenee tunnilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Markku Siponen kansanedustaja (kesk)
Timo Suhonen kansanedustaja (sd)
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen osallistuu Saksan SPD:n puoluekokoukseen27.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu tulevana lauantaina 28.6. Saksan sosialidemokraattisen puolueen SPD:n puoluekokoukseen kansainvälisenä kutsuvieraana.
SDP:n Riitta Mäkinen: Ministerillä ei valmiita ratkaisuja Lakea-yhtiön Omaksi-asukkaille26.6.2025 12:58:44 EEST | Tiedote
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok) vastasi kansanedustaja Riitta Mäkisen (sd) kirjalliseen kysymykseen Lakea Oy:n konkurssiin haettujen taloyhtiöiden Omaksi-asukkaiden sijoittaman pääoman kohtalosta ja välimallin asumisen lainsäädäntö tarpeista.
SDP:n Räsänen: Valkosen kannattaa vaatia pääministeri Orpon vastausta – miten ihmeessä hallitus on saanut Suomen näin syvään talouskurimukseen25.6.2025 14:36:52 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkonen vaatii SDP:ltä kannanottoa valtiovarainministeriön kansliapäällikön Juha Majasen esittämiin miljardiluokan sopeutuslukuihin. Tärkein kysymys tässä tilanteessa kuitenkin kuuluu: miten ihmeessä Kokoomuksen johdolla Suomi on saatu näin syvälle suohon kysyy Joona Räsänen (sd.).
SDP:n Paula Werning: Missä on perintäyhtiöiden vastuu?25.6.2025 12:43:39 EEST | Tiedote
Kilpailu- ja kuluttajaviraston tuore selvitys paljastaa vakavan huolen. Perintäyhtiöt käyttävät oikeusjärjestelmää hyväkseen, ajavat läpi perusteettomia vaateita ja voittavat, kun velallinen ei jaksa tai uskalla puolustautua. Kansanedustaja Paula Werning (sd.) vaatii hallitukselta ripeitä ja konkreettisia toimia – oikeus ei saa toimia vahvemman ehdoilla.
SDP:n Lauri Lyly: Orpo-Purran hallituksen keinot eivät auta työttömyyden hoidossa25.6.2025 10:56:46 EEST | Tiedote
KEHA-keskuksen uusimman toukokuun tilaston mukaan Suomessa työttömien määrä on kasvanut 308 000:een. Vuoden takaiseen verrattuna työttömien määrä on kasvanut yli 41000:lla. SDP:n Lauri Lyly penää hallitukselta oikeita toimia työllisyyden hoitoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme