Vehka Kurjenmiekan Talventaitossa maailma on perustuksiaan myöten säröillä, mutta ihmiset huokuvat lämpöä
20.9.2024 13:56:28 EEST | Kustannusosakeyhtiö Aula & Co | Tiedote
Vehka Kurjenmiekka on tämän hetken suosituimpia kirjailijoitamme. Talventaitto-romaani julkaistaan 23.9. Hänen edellinen teoksensa Kellopelisydän on ehdolla Nuori Aleksis -palkinnon saajaksi. Palkinnon voittaja julkistetaan Turun kirjamessuilla 5.10.. Kurjenmiekka juontaa suosittua Nobel tai ei mitään -podcastia ja kertoo haluavansa tavoittaa kirjoissaan klassikkoromaanien taianomaisuutta.

Talventaitto on Aulan historian ennakkotilatuin kirja. Kurjenmiekan edellinen romaani Kellopelisydän puolestaan näkyi kirjasomessa poikkeuksellisella tavalla – sillä on esimerkiksi yli 600 noteerausta Instagramissa.
Millaiseen maailmaan kirjasarja sijoittuu?
"Se sijoittuu Merenkehrän maailmaan. Merenkehrä on sellainen fantasiamaailma, jossa on monenlaista taikuutta ja luonnolla on tosi voimakas rooli. Kirjailijamentorini Piia Leino sanoi kerran, että se muistuttaa L. M. Montgomeryn vanhoja klassikkoromaaneja, joissa on aina vähän taianomaisuutta. Jokaisen kulman takana voi olla seikkailu ja jotakin ihmeellistä ja tavallaan tavoittamatonta."
Kirjasarjan ensimmäinen osa oli Kellopelisydän, joka oli todella hieno menestys. Uusi Talventaitto sijoittuu tähän samaan maailmaan, mutta pitääkö ne lukea peräkkäin?
"Ei tarvitse. Talventaitto sijoittuu aikaan noin tuhat vuotta ennen Kellopelisydämen tapahtumia ja siinä on ihan itsenäinen, oma tarinansa, joka kyllä linkittyy selkeästi Kellopelisydämen tarinaan, mutta ne voi lukea ihan kummassa järjestyksessä tahansa. Siinä missä Kellopelisydän oli salamurhaajamysteeri niin tämä Talventaitto on puolestaan surumielinen ja haikea, mutta lämmin, romanssi."
Olet ollut todella suosittu kirjailija sosiaalisessa mediassa, mutta myös myynyt hyvin. Mihin luulet suosiosi perustuvan?
"Luulen, että suosioni somessa johtuu siitä, että ihmiset keskimäärin tykkävät seurata kuulumisia, jotka ovat aitoja ja minun näköisiäni ja minä taas vastavuoroisesti olen hirveän kiinnostunut siitä, mitä lukijani ajattelevat ja mitä sanottavaa ihmisillä itsellään on. Se on sellaista luontevaa vuorovaikutusta."
Vehka kertoo myös haluavansa kirjoittaa kirjoja, joissa vastakkainasettelu ei tarkoita vain hyvän ja pahan välistä taistelua. Hän pyrkii kuvaamaan henkilöhahmojaan niin, että heistä huokuu lämpöä.
Kurjenmiekka alkoi kirjoittaa Kellopelisydäntä marraskuussa 2011 osana NaNoWriMo-haastetta ja julkaisi siitä otteita jo kirjoittamisen aikana. Muutaman vuoden kuluttua hän tarttui käsikirjoitukseen uudelleen.
Kellopelisydän on Nuori Aleksis -palkintoehdokas 2024. Se on myös Kuvastaja-palkintoehdokas ja Tähtifantasia-palkintoehdokas.
Koulutukseltaan Kurjenmiekka on pappi. Hän toimii nuorisotyön parissa ja viihtyy työssään erittäin hyvin. Kurjenmiekka kirjoittaa myös Nörttitytöt-sivustolla ja pitää Nobel tai ei mitään -podcastia Rasmus Tillanderin kanssa.
Kurjenmiekan seuraava kirja on kesällä 2025 julkaistava hyvänmielenromaani. Merenkehrä-sarjan kolmas osa puolestaan julkaistaan syksyllä 2025.
Vehka Kurjenmiekka:
Talventaitto
ISBN 9789523644786
Aula & Co 2024
Kansi: Anna Makkonen
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Arvostelukappalepyynnöt
info@aulakustannus.fiNora VarjamaKustantaja, viestintä ja markkinointi
Lisätiedot, materiaalit, haastattelupyynnöt
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Aula & Co on kasvava keskisuuri kirjankustantamo.
Itsenäisen kustantamon hittikirjoja ovat muun muassa Heather Morrisin Auschwitzin tatuoija, maailman tunnetuimman tähtitieteilijän Neil DeGrasse Tysonin Tähtitiedettä kiireisille, maailman tunnetuimpiin fantasiakirjailijoihin lukeutuvan Leigh Bardugon teokset sekä kulttimaineeseen noussut Lucia Berlinin Siivoojan käsikirja. Sami Tissarin romaani Krysa oli Finlandia-ehdokas vuonna 2022.
Aula & Co on kesästä 2024 itsenäinen kustantamo.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Aula & Co
Ukrainalaiskirjailija Jevhenija Kuznetsova lähes loppuunmyytyyn Helsinki Lit -tapahtumaan7.4.2026 09:11:00 EEST | Tiedote
Tunnettu ukrainalainen kirjailija Jevhenija Kuznetsova saapuu Helsinki Lit -kirjallisuustapahtumaan lauantaina 23.5. Hänellä on myös muita tapahtumia Helsingin-vierailunsa aikana. Uusin romaani Niin kauan kuin on elämää on ihmissuhderomaani Ukrainan sodan keskellä. Se oli ehdolla BBC:n Vuoden kirjaksi. Kuznetsovan haastattelijana toimii dokumentaristi ja kirjailija Elina Hirvonen.
Matkapäiväkirja Taiwanista on Booker-lyhytlistalla1.4.2026 16:35:24 EEST | Tiedote
Matkapäiväkirja Taiwanista on maukkaalla ruoalla höystetty katkeransuloinen romaani kahden naisen välisestä suhteesta Japanin siirtomaavallan alaisessa Taiwanissa. Kirja voitti National Book Awardin ja on nyt Booker-palkinnon lyhytlistalla. Lyhytlista julkistettiin 31.3.
Jenna Kostetin kirjan Yöperhosten talo julkaisutilaisuus 19.3.12.3.2026 09:44:26 EET | Tiedote
Jenna Kostetin uutuusromaanin nimi Yöperhosten talo viittaa Hamburger Börsiin, Turun kulttuurielämän iloiseen kohtaamispaikkaan. Teos on Ahlgrenin sisaruksista kertovan 1930-luvulle sijoittuvan kirjasarjan heleä huipennos. Kirjan julkaisutilaisuus on 19.3. Turun Kansallisessa kirjakaupassa.
Hamburger Börs valmistautuu kieltolain lakkauttamiseen ja Lempi Ahlgren uuteen elämänvaiheeseen Jenna Kostetin historiallisessa romaanissa6.3.2026 08:59:00 EET | Tiedote
Jenna Kostetin uutuusromaanin nimi Yöperhosten talo viittaa Hamburger Börsiin, Turun kulttuurielämän iloiseen kohtaamispaikkaan. Teos on Ahlgrenin sisaruksista kertovan 1930-luvulle sijoittuvan kirjasarjan heleä huipennos. Kirjan julkaisutilaisuus on 19.3. Turussa.
Matkapäiväkirja Taiwanista on Booker-ehdokas3.3.2026 08:45:00 EET | Tiedote
Matkapäiväkirja Taiwanista on maukkaalla ruoalla höystetty katkeransuloinen romaani kahden naisen välisestä suhteesta Japanin siirtomaavallan alaisessa Taiwanissa. Kirja voitti National Book Awardin ja on nyt Booker-palkintoehdokas. Tämä japanilaiseksi klassikoksi naamioituva uusi teos ilmestyy suomeksi 16.3.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

