Kokoomuksen Sarkomaa ja Sirén: Norppakuolemat pitää estää -kalastusrajoituksia on laajennettava
7.9.2024 07:50:00 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kuuttikuolemien ehkäisemiseksi kokoomuksen kansanedustajat Sari Sarkomaa ja Saara-Sofia Siren kannustavat hallitusta aloittamaan valmistelun Saimaan kesäisen verkkokalastuskiellon laajentamiseksi.

Metsähallituksen tietoon on tullut jo 36 tänä vuonna kuollutta saimaannorppaa. Näistä 22 on tänä vuonna syntyneitä kuutteja. Pyydyksiin on kuollut ainakin viisi norppaa, joista kolme viimeisen viikon aikana kuolleita tämänvuotisia kuutteja. Metsähallitus on arvioinut, että se saa tietoonsa noin 40 prosenttia saimaannorppien kokonaiskuolleisuudesta. Saimaannorppa on yksi maailman harvinaisimmista hylkeistä, eikä sitä esiinny missään muualla kuin Suomessa.
”Vastuu uhanalaisen saimaannorpan suojelusta on yksinomaan meillä suomalaisilla. Emme saa sulkea silmiämme uusilta kuuttikuolemilta. Tarvitsemme nykyistä mittavampia norpan suojelutoimia”, Sarkomaa vaatii.
Kalastus on pitkään ollut suurin yksittäinen saimaannorpan kuolemia aiheuttava tekijä. Kalaverkot ja vääränlaiset katiskat ovat vaarallisimpia etenkin itsenäistä elämää aloitteleville kuuteille.
”Tämä näyttää koituneen tuoreeltaan peräti kolmen kuutin kohtaloksi. On kauhistuttavaa ajatella, miten pyydykseen kiinni jäätyään norppa kokee pitkän ja tuskallisen tukehtumiskuoleman”, Siren kuvaa.
Tällä viikolla löytyneet kuolleet kuutit löytyivät kuhaverkoista, jotka sijaitsivat kalastusrajoitusalueella, jolla saimaannorpan suojelun takia verkkokalastus on kiellettyä 15.4.–30.6. välisenä aikana ja norpille kaikista vaarallisimpien pyydystyyppien käyttö on kielletty ympäri vuoden. Heinäkuusta eteenpäin verkkokalastus on alueella taas sallittua.
”Norppien tukehtuminen verkkoihin olisi vältettävissä. Syksyllä tapahtuvien kuuttikuolemien välttäminen vaatisi merkittävästi nykyistä tiukempia verkkokalastusrajoituksia. Ellei kalanpyydyskuolleisuutta kyetä tehokkaasti estämään, jäävät muut suojelukeinot riittämättömäksi. Ilmastomuutoksen tuomat poikkeukselliset sääolosuhteet ovat jo vaikuttaneet saimaannorpan pesintään lisäämällä kuuttien kuolleisuutta. Tämä on erityisen huolestuttavaa, sillä nuorten norppaikäluokkien kuolleisuus on jo poikkeuksellisen korkea sivusaaliskuolleisuuden takia”, Sarkomaa sanoo.
Metsähallituksen tuorein arviolaskelma on, että talvikannan koko on 480 norppaa. Aiempi suojelun välitavoite on ollut 400 norpan talvikanta vuoteen 2025 mennessä.
”On lohduttavaa, että Saimaannorppakanta on kuolemista huolimatta ylittänyt kasvutavoitteet. Hyvään kehitykseen ei silti pidä tuudittautua. Saimaannorppa on yhä uhanalainen. Ilmaston lämpeneminen ja lumettomat talvet ovat norpille kasvava riskitekijä ja vakava uhka. Paikallisesti voimme vain sopeutua ilmastonmuutokseen ja ehkäistä sen aiheuttamia muutoksia esimerkiksi kasaamalla keinopesimiskinoksia. Myös kalanpyydyskuolemiin vaikutetaan paikallisesti ja siksi siihen liittyvät keinot on perusteltua ottaa nykyistä vahvemmin käyttöön” Siren sanoo.
Sarkomaa ja Siren pitävät tärkeänä, että hallitusohjelmaan kirjatun mukaisesti saimaannorppakannan kasvun edellytykset turvataan.
”Hallitusohjelmakirjauksen toteutuminen edellyttää lajin tehokkaampaa suojelua. Pyydyskuolemat uhkaavat vaarantaa hyvän kehityksen. Käytännössä tarvitaan myös entistä tiukempia rajoituksia verkkokalastukseen, tarvittaessa myös heinäkuuta pidemmälle”, Sarkomaa ja Siren vaativat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sari SarkomaaKansanedustaja
Helsingin vaalipiiri
Saara-Sofia SirénKansanedustaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kauma: SDP riitelee jo siitä, leikkaako se sotesta miljardin20.8.2026 19:58:14 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma vaatii SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania kertomaan, aikooko SDP leikata miljardin sotesta vai ei. SDP:n Aki Lindén esittää hyvinvointialueiden rahoituksen kasvusta jopa miljardin euron leikkausta samalla, kun Matias Mäkynen varoittaa saman leikkauksen johtavan yt-neuvotteluihin, henkilöstövähennyksiin ja palvelujen heikkenemiseen.
Kokoomuksen Kopra: Lasten someikärajoja ei pidä siirtää seuraavalle hallitukselle20.8.2026 09:57:59 EEST | Tiedote
Pelastakaa Lasten tuoreen kyselyn mukaan 70 prosenttia vanhemmista pelkää oman lapsensa kohtaavan seksuaalista häirintää verkossa. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan luvut osoittavat, että hallituksen on toimittava sosiaalisen median haittojen ehkäisemiseksi. Kokoomus haluaa rajoittaa lasten sosiaalisen median käyttöä ja edistää toimivia ikärajoja vielä tällä hallituskaudella.
Kokoomuksen Vestman: Fingridin varoitukset sähkönkulutuksen rajusta kasvusta ja hinnannoususta laitettava kaikkien hälytyskellot soimaan – tarvitaan laki takaamaan datakeskusten ja uuden sähköntuotannon samanaikaisuus20.8.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestman sanoo, että järjestelmävastaava kantaverkonhaltija Fingridin tuore varoitus Suomen sähkönkulutuksen jopa 40 prosentin kasvusta sekä sähkön hinnannoususta lähivuosina on laitettava kaikkien hälytyskellon soimaan. Vestmanin mukaan käynnissä on pitkälti datakeskuksista johtuva ennennäkemätön nopea mullistus sähköjärjestelmässä. Siihen vastaamiseksi hänen lakialoitteensa datakeskuksille asetettavista ehdoista on välttämätön. Yli 100 kansanedustajan tukema lakialoite vaatii, että datakeskusten tulee kattaa sähkönkulutuksensa uudella sähköntuotannolla – myös tuulettomien jaksojen aikana säätövoimalla. Vestmanin mukaan lakialoitetta vastustetaan absurdeilla argumenteilla.
Kokoomuksen Laiho: SDP sote-matematiikalla palvelut ajautuisivat kaaokseen19.8.2026 17:31:23 EEST | Tiedote
Kokoomuksen lääkärikansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja Mia Laiho hämmästelee SDP sote-politiikan täyskäännöstä. SDP on läpi vaalikauden syyttänyt hallitusta sote-palvelujen vaarantamisesta säästöillä. Nyt puolueen kansanedustaja Aki Lindén esittää hyvinvointialueiden rahoituksen kasvun leikkaamista jopa miljardilla eurolla samalla, kun SDP haluaa lisätä alueiden kustannuksia ja lakisääteisiä velvoitteita.
Kokoomuksen Wallinheimo: Ensisijoitus jokaiselle lapselle on investointi tulevaisuuteen19.8.2026 13:52:59 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja suuren valiokunnan puheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo iloitsee siitä, että hallitusohjelmaan kirjattu vastasyntyneiden osakesäästötili etenee. Tavoitteena on antaa jokaiselle vastasyntyneelle 300 euron ensisijoitus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme