SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Bergbom antoi ymmärtää, että perussuomalaiset ovat pettämässä työntekijät lopullisesti
Perussuomalaiset on luvannut pitää kiinni yleissitovuudesta. Kuitenkin kansanedustaja Bergbom alkoi maalailla kuvaa Huomenta Suomen haastattelussa 6.9. siitä, että yleissitovuudesta luopuminen on varmaan pidemmän aikavälin keskustelu. Tämäkö on duunaripuolueen viimeinen naula työntekijän arkkuun?

Perussuomalaiset ovat jo olleet romuttamassa suomalaista sopimisen kulttuuria ja työntekijöiden asemaa. Nyt he aloittavat työehtosopimusten (TES) saksimisen pala palalta. Jopa yleissitovuuden murtoon asti? Mutta tämähän ei ole yllätys, kun leikkuri on laulanut jo vuoden ja saksikäsi on duunarin taskussa syvällä. Ensin lähti sosiaaliturva, sitten lakko-oikeus, nyt aloitetaan TESien murennus ja jatkossa vielä sairastaminenkin on maksullista.
- Tällä viikolla edennyt paikallisen sopimisen laajentaminen on työelämän taksiuudistus. Nyt hajotetaan ideologian nimissä jotain toimivaa. Taksiuudistuksessa haluttiin joustavuutta, mutta saatiin kalliit hinnat, epävarmuutta ja toimimaton systeemi. Uudistus, jossa säännöt eivät kaikille samat. Halutaanko tämä sama tehdä nyt työmarkkinoiden osalta? kysyy SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
- Perussuomalaiset ovat avaamassa ovea ulkomaiselle halpatyövoimalle. Jatkossa heidän hallituksensa tekemä ”tuottavuusuudistus” tuo puolalaisen putkimiehen Suomen työmarkkinoille, Puolassa tehdyin paikallisen sopimisen palkoin. Tämä siksi, että hänen paikallinen sopimuksensa voidaan tehdä Puolassa, minimiehdoin, jatkaa Malm.
Yhteyshenkilöt
Niina MalmSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:0400588978niina.malm@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Nyt se on varmaa: Perussuomalaiset hylkäsivät lopullisesti työntekijät12.9.2025 15:41:48 EEST | Tiedote
Hallitus on sopinut lakiesityksestä, jonka tarkoituksena on helpottaa työntekijöiden irtisanomista. Lausuntokierroksen jälkeen lakiesityksestä poistettiin alisuoriutumista ja varoitusmenettelyä koskeneet kohdat, mutta työntekijöiden asemaa merkittävästi heikentävä muutos on ennallaan: jatkossa irtisanomiseen riittäisi vain asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijaan.
SDP:n Näkkäläjärvi: STT:n merkitys korostuu disinformaation aikakaudella – hallituksen toimittava11.9.2025 16:36:38 EEST | Tiedote
Sanoma ilmoitti tällä viikolla vähentävänsä Suomen tietotoimisto STT:n palveluiden käyttöä tai luopuvansa niistä jopa kokonaan. Päätöksen myötä STT:n tulevaisuuden toimintamahdollisuudet ovat vaakalaudalla. Hallituksen on etsittävä keinoja laadukkaan ja riippumattoman suomalaisen uutistoiminnan turvaamiseksi, vaatii SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi.
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Sammallahden show ei kätke hallituksen epäonnistumisia9.9.2025 15:17:49 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen pitää kokoomuksen Tere Sammallahden vaatimusta sosiaaliturvan rajaamisesta vain Suomen kansalaisille mediatemppuna, jonka tarkoituksena on piilottaa hallituksen leikkauspolitiikka somepöyristyksen pilven taa.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Suomi teki rohkean päätöksen Palestiinan suhteen5.9.2025 12:02:02 EEST | Tiedote
”Suomen päätös liittyä New Yorkin julkilausumaan on oikea ja ulkoministerin ja pääministerin vastuullinen toiminta ansaitsee kiitoksen. Ratkaisu vahvistaa Suomen uskottavuutta kansainvälisesti ja onkin tärkeää, etteivät hallituspuolueiden sisäiset ristiriidat heikennä tätä viestiä”, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Nasima Razmyar.
SDP:n Razmyar: Rasismi ei ole “perussuomalaisten oma kanta”, vaan koko hallituksen ongelma28.8.2025 11:48:24 EEST | Tiedote
Suurin vastuu on pääministerillä, joka antaa perussuomalaisten arvottoman näytelmän jatkua, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme