Suomen Purjehdus ja Veneily ry

Esbo Segelförening on Purjehdusliigan mestari 2024

Jaa
Purjehdusliigan 2024 voittajajoukkue Esbo Segelförening
Purjehdusliigan 2024 voittajajoukkue Esbo Segelförening Pepe Korteniemi / SPV

Esbo Segelförening (ESF) purjehti Suomen Purjehdusliigan voittoon Ahvenanmaalla järjestetyssä finaalissa. Suomen Purjehdusliigassa joukkueet kilpailevat Suomen mestaruudesta sekä parhaan pursiseuran tittelistä. Kärkikamppailu oli äärimmäisen tiukka. Åländska Segelsällskapet jäi lopulta hopealle pisteen erolla ESF:ään. Mariehamns Seglarföreningin joukkue purjehti pronssia.

- Kisa oli mahtava. Tuuli oli kevyt ja shiftaava koko kisan ajan, joten emme saaneet mitään ilmaiseksi. Hyvät startit ja tasainen suorittaminen oli tärkeintä tänä viikonloppuna, ESF:n kippari Lucas Karlemo sanoo. 

Kotimaan Purjehdusliigan neljä parasta joukkuetta kilpailevat ensi vuoden Sailing Champions Leaguen (SCL) karsinnoissa. ESF kilpailee myös syksyllä tämän vuoden SCL-finaalissa. Voittajien lisäksi ensi vuoden SCL-karsintoihin ylsivät kärkikolmikon lisäksi Brändö Seglare. ESF:n joukkueet nappasivat myös paikat ensi vuoden naisten- ja nuorten SCL-karsintoihin.

Kilpailumuoto

Liigassa purjehtijat saavat käyttöönsä kuusi samantasoista venettä, joilla kilpaillaan ratalähdöissä. Radat ovat lyhyitä, ja kilpailut järjestetään rannan tuntumassa. Miehistövaihdot tehdään vesillä. Jokaisen osakilpailun tavoitteena on purjehtia tuuliolosuhteiden mukaan 30–40 lähtöä.

Taustaa

Suomen Purjehdusliiga aloitti toimintansa vuonna 2015, ja mukana on nyt yli toistakymmentä suomalaista purjehdusseuraa. Suomen Purjehdusliigan kärkiseurat edustavat Suomea Sailing Champions Leaguen karsinnoissa tavoitellessaan paikkaa SCL-finaalissa. Liigamuodossa purjehditaan 23:ssa Euroopan maassa. Vuoden 2024 Suomen Purjehdusliigassa on mukana 21 seuraa (36 joukkuetta). Suomi on voittanut Sailing Champions Leaguen finaalin kahdesti: Esbo Segelförening vuonna 2021 ja Åländska Segelsällskapet vuonna 2023.

Esbo Segelförening är Seglingsligans mästare 2024

Esbo Segelförening (ESF) seglade till seger i Seglingsligans final som hölls i Mariehamn. I Finska Seglingsligan tävlar lagenm om det finska mästerskapet, samt titeln som bästa segelförening. I år blev guldkampen extremt jämn. Åländska Segelsällskapet kom till slut på andra plats med endast en poängs marginal till vinnarlaget ESF. Mariehamns Seglarförening seglade brons.

– Tävlingen var fantastisk. Vinden var lätt och skiftande under hela tävlingen, så vi fick inget gratis. Bra starter och jämn prestanda var avgörande under veckoslutet, säger ESF:s skeppare Lucas Karlemo.

De fyra bästa lagen i Finska Seglingsligan tävlar i kvalet för nästa års Sailing Champions League (SCL). ESF tävlar också i höstens SCL-final. Förutom vinnarna kvalificerade även Brändö Seglare till nästa års SCL-tävling. ESF:s lag säkrade platser i nästa års kval för både kvinnornas- och ungdomarnas SCL.

Tävlingsformatet

I ligan tävlar lagen med sex identiska båtar i fleet-race format. Besättningsbyten sker på vattnet och tävlingarna anordnas nära stranden. Målet för varje deltävling är att genomföra 30–40 starter beroende på vindförhållandena.

Bakgrund

Finlands Seglingsliga startade 2015. År 2024 deltar 21 klubbar (36 lag) i Finska Seglingsligan. De finska toppklubbarna representerar också Finland i Sailing Champions Leagues kvaltävlingar för att försöka nå en plats i SCL-finalen. Seglingsligor finns i 23 europeiska länder. Finland har vunnit finalen i Sailing Champions League två gånger: Esbo Segelförening 2021 och Åländska Segelsällskapet 2023.

Voittajat / Vinnare, Suomen Purjehdusliiga / Finska Seglingsligan 2024:

1. Esbo Segelförening, Lucas Karlemo, Victor Mesterton, Sam Stenman, Anton Eklund

2. Åländska Segelsällskapet: Björn Hansen, Mikael Berg, Thomas Tennström, Alvina Johansson

3. Mariehamns Seglarförening: Hemming Hanses, Mathias Tennström, Isak Nordlund, Jakob Wikingson

Yhteyshenkilöt

Lisätiedot: Purjehdusliigan projektipäällikkö Gedi Lindahl 050 523 1852

Linkit

Suomen Purjehdus ja Veneily

Suomen Purjehdus ja Veneily ry (SPV) on suomalaisten pursi- ja veneilyseurojen etujärjestö. Se edistää, ohjaa ja valvoo suomalaista purjehdusta ja veneilyä. SPV perustettiin vuonna 2011, kun 1900-luvun alussa perustetut Suomen Purjehtija- ja Suomen Veneilyliitto yhdistyivät yhdeksi liitoksi. Liittoon kuuluu yli 300 jäsenseuraa ja noin 40 luokkaliittoa. Harrastajia seuroissa on noin 64 000.

Liiton tehtävänä on tukea toiminnallaan veneily- ja pursiseuroja sekä luokkaliittoja, jotka tuottavat harrastajille monipuolisia ja laadukkaita palveluja purjehdukseen ja moottoriveneilyyn. SPV panostaa laadukkaaseen valmennusosaamiseen ja tukee urheilijoita kansainväliseen menestykseen. Lisäksi SPV edistää veneilyturvallisuutta ja ympäristöasioita, sekä on vahvasti mukana erilaisissa edunvalvontatehtävissä, niin kansallisesti kuin kansainvälisestikin. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Purjehdus ja Veneily ry

Olympiapurjehdus: Kolme suomalaistiimiä Nacra 17- ja 49er-luokkien MM-kisoihin6.10.2025 20:11:22 EEST | Tiedote

Kolme suomalaistiimiä starttaa tiistaina 7. lokakuuta Italian Cagliarissa käynnistyviin 49er-, 49erFX- ja Nacra 17 -luokkien MM-kisoihin. Suomesta osallistuvat Nacra 17 -luokassa Akseli Keskinen ja Katariina Roihu, 49ereissa Juuso Roihu ja Lasse Lindell sekä Aatos ja Onni Kylävainio. - Takana on ehjä harjoitusjakso kotimaassa, ja kisavalmisteluissa olemme päässeet hyödyntämään Lontoon olympiakonkari Kalle Baskin tietotaitoa, josta on ollut suuri apu. Odotamme kisaviikolta lämmintä säätä, monena päivänä merituulta ja varmasti useita lähtöjä, sanoo 49er-kippari Juuso Roihu. Nacra 17 -luokan kisaan osallistuu 40 venekuntaa, ja 49ereissa maailmanmestaruudesta kamppailevat yli 80 tiimiä. Myös viime vuoden olympiatiimit palaavat arvokisoihin, mikä lupaa tiukkaa ja jännittävää kilpailua. Kilpailu huipentuu sunnuntaina 12. lokakuuta kunkin luokan kymmenen parhaan mitalilähtöön. Suomen Purjehdus ja Veneily seuraa MM-kilpailuja Sailing Team Finlandin Facebookissa ja Instagramissa sekä mediatiedo

Veneilyn viikkokatsaus 40/202529.9.2025 19:09:32 EEST | Uutinen

Vicky Vapaavuori ja Jussi Myllymäki voittivat Offshore 3J-luokan Euroopan mestaruuden Vicky Vapaavuori ja Jussi Myllymäki saivat aamupäivällä ajetussa ensimmäisessä kilpailussa erinomaisen lähdön ja karkasivat muilta jo lähtösuoralla. Maalissa ero toiseksi sijoittuneeseen norjalaispariin oli reilu 30 sekuntia. Vuoden 2023 maailmanmestaripari Ingvarsson/Jansson vei kolmannen sijan. Toisen kilpailun lentävä lähtö oli hieman ensimmäistä lähtöä tasaisempi. Vapaavuori ja Myllymäki ajoivat kuitenkin selvään voittoon yli 50 sekunnin erolla toiseksi sijoittuneeseen norjalaispariin Ingvarson/Jansson. Norjalaiset jäivät toisessa kilpailussa kolmanneksi. Vapaavuori ja Myllymäki on hallinnut kautta vakuuttavasti, he nappasivat kesällä myös luokan maailmanmestaruuden. Tämä offshore-kausi jää heidän nimissään historiaan todellisena superkautena.Toni Kade ajoi mestariksi GT15-luokassa - Joni Inkinen pronssimitalille Yhtenä ennakkosuosikkina kilpailuun lähtenyt Toni Kade ajoi Euroopan mestariksi ottam

Veneilyn viikkokatsaus 39/202522.9.2025 16:07:22 EEST | Uutinen

Nooa Laukkanen neljäs Grand Slam -sarjan finaalissa Nooa Laukkanen päätti ILCA 7 -luokan Grand Slam -finaalin neljänteen sijaan Hollannin Almeressa. Alkuviikon pisteet nollattiin viimeisenä kilpailupäivänä, ja purjehtijat kamppailivat puolivälierässä, välierässä ja lopulta kolmen parhaan finaalissa voitosta. Laukkanen oli puolivälierässä kolmas ja jäi välierässä niukasti neljänneksi eli juuri finaalin ulkopuolelle. – Tulin tähän päivään mentaliteetilla, että haen voittoa ja taistelen joka metristä. Tänään se jäi pienestä kiinni, mutta nelossijaan on silti hyvä lopettaa. Olen kokonaisuutena tosi tyytyväinen tähän viikkoon ja koko kauteen. Tästä on hieno jatkaa kohti ensi vuotta entistä nälkäisempänä, Laukkanen sanoo. Grand Slam -finaali oli maailmancupsarjan kutsukilpailu, jossa oli mukana 10 ILCA 7 -purjehtijaa. Finaalin voitti Irlannin Finn Lynch. Tulokset löytyvät täältä. Otto TuoriFormula 18 -luokan SM-mitalistit 2025 Formula 18 -luokan Suomen mestaruuskilpailut purjehdittiin Helsin

Veneilyn viikkokatsaus 37/20258.9.2025 16:15:20 EEST | Uutinen

Purjehdusliigan juhlakausi huipentui ESF:n juhlaan Suomen Purjehdusliigan kymmenvuotisjuhlakausi huipentui sunnuntaina 7. syyskuuta Maarianhaminassa, jossa Esbo Segelförening (ESF) otti näyttävän kaksoisvoiton SM-finaalissa. Seuran ykkösjoukkue kruunattiin Suomen mestariksi ja kakkosjoukkue nousi hopealle. Pronssille purjehti finaalin isäntäseura Åländska Segelsällskapet 2 (ÅSS). ESF purjehti toistamiseen Purjehdusliigan voittoon kippari Lucas Karlemon johdolla. Finaaliin yltäneet joukkueet kamppailivat kevyissä ja vaihtelevissa olosuhteissa. Ratkaisu siirtyi lopulta sunnuntain viimeisiin lähtöihin, joissa ESF onnistui kääntämään kilpailun edukseen. – Onnistuimme kahdessa viimeisessä lähdössä. Lähtövoitot niistä riittivät juuri ja juuri varmistamaan voiton. Jossain vaiheessa olimme koko kärkikolmikko tasapisteissä. Kaikki pienet erot ja yksittäiset huonot lähdöt olivat ratkaisevia kokonaiskisan kannalta, Lucas Karlemo kertoo kisan jälkeen. Lopputulokset, Purjehdusliigan finaali 2025 Es

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye