SDP:n Skinnari: Orpon hallituksen maahanmuuttopolitiikka vaarantaa ammattilaisurheilun Suomessa
8.9.2024 18:40:42 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Uudet maahanmuuttosäännökset vaikeuttavat ulkomaisten ammattilaisurheilijoiden rekrytointia ja heikentävät suomalaisten urheiluseurojen kilpailukykyä. SDP:n Ville Skinnarin mukaan Suomi jää kansainvälisessä urheilussa pahasti jälkeen, jos tilanne ei muutu.

SDP:n kansanedustaja Ville Skinnari on huolissaan Orpon hallituksen uusista maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä, jotka hänen mukaansa uhkaavat suoraan suomalaista ammattiurheilua. Syyskuussa voimaan astunut ulkomaalaislain muutos vaikeuttaa kansainvälisten huippu-urheilijoiden tuloa Suomeen ja heikentää suomalaisten urheiluseurojen kilpailukykyä merkittävästi.
– Suomi ei voi kilpailla urheilijoiden palkoissa, mutta olemme aiemmin voineet tarjota vakaan ja toimivan yhteiskunnan. Nyt tämäkin kilpailuetu on katoamassa, Skinnari sanoo. - On vaikea ymmärtää, miksi suomalaisen seuran kanssa sopimuksen tehneet ammattilaisurheilijat nähdään riskinä. Tämä lainsäädäntö hankaloittaa seurojen toimintaa ilman järkeviä perusteluita, Skinnari jatkaa.
Aiemmin ammattilaisurheilijat saattoivat hakea oleskelulupaa Suomesta käsin ja aloittaa työnsä heti sopimuksen jälkeen. Nyt ensimmäinen oleskelulupahakemus on jätettävä kotimaassa, mikä hankaloittaa erityisesti kesken kauden tapahtuvia siirtoja.
Nyt esimerkiksi jääkiekko- tai koripallopelaaja joutuu palaamaan kotimaahansa jättääkseen oleskelulupahakemuksen, se tekee siirtymisen Suomeen käytännössä mahdottomaksi. Ruotsissa ja Saksassa urheilijat pääsevät aloittamaan heti ilman tällaisia esteitä. Miksi Suomessa asia tehdään näin vaikeaksi?
Skinnari on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen ja peräänkuuluttaa vastausta siihen, miten päätös hyödyttää suomalaista urheilua. Hänen mukaansa nykyiset säännökset heikentävät suomalaisten urheiluseurojen mahdollisuuksia pärjätä kansainvälisessä kilpailussa.
– Suomalaiset seurat tarvitsevat kansainvälisiä huippuosaajia pysyäkseen kilpailukykyisinä. Tämä päätös tekee sen lähes mahdottomaksi, Skinnari kiteyttää.
Yhteyshenkilöt
Ville SkinnariKansanedustaja
Puh:040 504 8187ville.skinnari@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Gebhard: Kokoomuksen on tuotava sosiaalityön tutkimusavustukset valtioneuvoston yleisistuntoon3.7.2026 14:47:51 EEST | Tiedote
Kokoomuksella on nyt näytön paikka: ovatko he aidosti vapaan ja riippumattoman tieteen puolella, vai onko kyse sittenkin poseerauksesta sosiaalisessa mediassa. SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard esittää, että kokoomus ja sen ministerit vaativat Rydmanin käsittelyssä olleet sosiaalityön tutkimuksen avustukset valtioneuvoston yleisistunnon käsittelyyn ja äänestävät Rydmanin esitystä vastaan.
SDP:n Eskelinen: Garden Helsinki -kohussa suurimman iskun ottaa jälleen kerran suomalaisten luottamus2.7.2026 14:26:13 EEST | Tiedote
Epäselvyydet Garden Helsinki -hankkeen valtionrahoituksen ympärillä eivät ole ainakaan vahvistanut suomalaisten luottamusta poliittiseen päätöksentekoon ja sen avoimuuteen.
SDP:n Juha Viitala: Saatavuusharkintaa ei pidä höllentää2.7.2026 10:38:06 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on jättänyt hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen saatavuusharkinnasta. Hän pitää ongelmallisena, jos saatavuusharkinnasta vapautetaan ammattinimikkeitä, vaikka kyseisissä ammateissa olisi samanaikaisesti paljon työntekijöitä työttömänä. Hän nostaa esille myös, että ammattiliittojen näkemyksille pitää antaa enemmän painoarvoa työmarkkinatilanteen arvioinnissa.
Eduskunnan ResilEast -ryhmä: Suomen visio rakennettava sähköistyvän teollisuuden tuomalle vauraudelle - koko maan resurssit hyödynnettävä2.7.2026 09:15:14 EEST | Tiedote
Itäisen Suomen kehitystä jarruttaa tällä hetkellä merkittävä pullonkaula: Paikallisen energiatuotannon puute. Tuulivoima olisi nopein ratkaisu tähän haasteeseen, mutta puolustusvoimien nykyisen tutkajärjestelmän teknologiset rajoitteet monimutkaistavat ratkaisujen löytämistä. Nykyinen tilanne on vaarassa muodostua itäisen Suomen elinvoimaisuuden kannalta kestämättömäksi ja näiden haasteiden ratkaiseminen turvallisuutta vaarantamatta vaatii rohkeutta ja pitkää sitoutuneisuutta. Suomen kansantalouden sekä itäisen Suomen elinvoiman ja siten turvallisuudenkin kannalta on huolestuttavaa, jos miljardien eurojen teolliset investoinnit karkaavat ulkomaille puhtaan energian tuotannon puutteen takia.
SDP:n Harakka: Kokoomus heräsi tekoälyn uhkiin liian myöhään30.6.2026 14:49:05 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä esittää tekoälyn haitallisen käytön kriminalisointia. Asiaa perustellaan mm. eduskuntavaalien turvaamisella. SDP:n kansanedustaja Timo Harakka teki asiasta lakialoitteen yli kaksi vuotta sitten, mutta silloin kokoomusta ei kiinnostanut. Nyt on myöhäistä saada huolellisesti valmisteltu laki voimaan ennen seuraavia vaaleja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme