
Uudistunut Kangasalan kesäteatteri nousi kävijäennätykseen
9.9.2024 14:22:09 EEST | Kangasalan kaupunki | Tiedote
Uuden katetun näyttämön saaneessa Kangasalan kesäteatterissa kävi tänä kesänä kaikkien aikojen ennätysyleisö, yli 15 000 kävijää.

Vaimoni Maurice -näytelmä aloitti kesäkauden vahvasti, monet Raffy Shartin hittifarssin esityksistä olivat loppuunmyytyjä ja katsojia tuli Rovaniemeltä asti.
Suomen Musiikkiteatterilla oli kesäteatterissa tällä esityskaudella kaksi näytelmää, Badding-musikaali Paratiisi sekä Frank Sinatrasta ja Ava Gardnerista kertova Muukalaisia Yössä. Heidänkin esityksensä möivät hyvin ja edellisvuoteen nähden katsojamäärä kolminkertaistui.
Molemmat tämän vuoden teatteritoimijat suunnittelevat jo ensi kesän esityksiään kesäteatterille.
Kangasala-Fest jäi tänä vuonna kävijätavoitteestaan, pääesiintyjät Dingo ja Antti Ketonen vetivät paikalle yhteensä 800 kävijää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kangasalan kaupunki, kulttuuripalvelut, kulttuurituottaja Leo Van Aerschot, p. 040 610 9492, leo.van.aerschot@kangasala.fi
Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kangasalan kaupunki
Taidemuuntamoita valmistuu Lamminrahkaan kesän 2026 alussa28.1.2026 16:21:33 EET | Tiedote
Lamminrahkan kaupunkikuva täydentyy ensi kesänä julkisella taiteella, kun alueelle valmistuu kuuteen sähkömuuntamoon toteutettava teossarja.
Asukkaat voivat kommentoida alustavaa viheralueiden kunnossapitoluokitusta karttakyselyssä19.1.2026 14:46:21 EET | Tiedote
Kangasalan viheralueille luodaan uusi kunnossapitoluokitus. Asukkaiden näkemyksiä viheralueiden alustavasta kunnossapitoluokituksesta kartoitetaan karttakyselyllä 19.1.-1.2.2026.
Vatialan koulu Cygnaeus-palkinnon finalistina16.12.2025 15:30:26 EET | Tiedote
Kangasalan kaupungin Vatialan koulu on valittu vuoden 2026 Cygnaeus-palkinnon seitsemän finalistin joukkoon.
Pikkolan koulu saavutti LUMA/STEAM-koulun sertifikaatin, taso 215.12.2025 14:44:24 EET | Tiedote
Pikkolan koulu ilolla ilmoittaa, että se on saavuttanut LUMA/STEAM-koulun tason 2 sertifikaatin. Sertifikaatti myönnettiin koulullemme systemaattisesta työstä matemaattis-luonnontieteelliseen ja teknologiseen osaamiseen liittyvän pedagogiikan, opetushenkilöstön osaamisen, oppimisympäristön, verkostojen ja yhteistyön sekä johtamisen kehittämisessä. LUMA/STEAM-koulun sertifikaatti on myönnetty Pikkolan koululle alueen LUMA-keskuksen toimesta. Sertifikaatin kehittämisessä ovat olleet mukana Teknologiateollisuus ry, Oulun, Tampereen ja Turun kaupungit sekä Oulun yliopisto. Tämä yhteistyö on mahdollistanut koulumme pedagogisen toiminnan kehittämisen, jota voimme hyödyntää myös muun pedagogiikka- ja toimintakulttuurimme kehittämisessä. Sertifiointiprosessi on ollut koululle merkittävä oppimisen paikka ja se osoittaa sitoutumistamme laadukkaaseen perusopetukseen ja matemaattis-luonnontieteelliseen ja teknologiseen opetukseen. Koulumme on tehnyt perusteellisen itsearvioinnin ja panostanut koul
Vilmalotta Olivia Schafhauser: “Naiseuden lumous ja kirous” Taidetila Terrassa 12.1.–19.2.202615.12.2025 12:21:53 EET | Tiedote
Taidetila Terrassa avautuu 12.1. kuvataiteilija Vilmalotta Olivia Schafhauserin näyttely “Naiseuden lumous ja kirous”, joka tarkastelee naiseutta, ikääntymistä, kehollisuutta ja seksuaalisuutta sekä näihin liittyviä muutoksia ja haasteita.