1260 ukrainalaista siirtynyt kuntalaisiksi Etelä-Savossa
Tilapäistä suojelua saavia ukrainalaisia on siirtynyt kuntalaisiksi jokaisessa Etelä-Savon kunnassa. Eniten ukrainalaisia maakunnassa on sijoittunut Mikkeliin ja toiseksi eniten Pieksämäelle. Yhteensä tilapäistä suojelua saavia ukrainalaisia on siirtynyt kuntiin 1260.

Tänä vuonna kesäkuun loppuun mennessä 519 tilapäistä suojelua saavaa ukrainalaista siirtyi kuntiin, loput 741 ovat siirtyneet vuonna 2023. Lisäksi Etelä-Savossa vastaanottokeskusten kirjoilla oli 2024 elokuussa 981 ukrainalaista, jotka eivät ole vielä siirtyneet kuntiin.
Tilapäistä suojelua saavat voivat hakea kotikuntaa Digi- ja väestötietovirastosta, kun he ovat asuneet Suomessa vuoden. Euroopan unionin neuvosto päätti kesäkuussa jatkaa tilapäistä suojelua 4.3.2026 asti.
- Tilapäistä suojelua saavien ukrainalaisten lisäksi Etelä-Savoon on tulossa 31 henkilöä Suomen tämän vuoden pakolaiskiintiöstä, joka on 500, kertoo johtava asiantuntija Mari Roikonen Etelä-Savon ELY-keskuksesta. Vuoden 2024 kiintiöpakolaisten vastaanottamisesta on sovittu Mikkelin, Pieksämäen, Savonlinnan ja Hirvensalmen kanssa ja he saapuvat aikaisintaan lokakuussa, hän hahmottelee.
Yksin maahan tulleet alaikäiset lapset ja nuoret
Kesäkuussa 2023 avattiin Savonlinnaan Maahanmuuttoviraston kilpailuttamana 21-paikkainen alaikäisten vastaanottoyksikkö, jota ylläpitää Solum Yhtiöt Aves Oy. Alaikäisyksikkö on tarkoitettu yksin maahan tulleille alaikäisille lapsille ja nuorille. Oleskeluluvan saatuaan lapset ja nuoret siirtyvät hyvinvointialueen kilpailuttamaan perheryhmäkotiin. Savonlinnassa perheryhmäkoti on aloittanut toimintansa maaliskuussa 2024 ja sitä ylläpitää Medivida Oy.
Valtion korvaukset kunnille ja hyvinvointialueelle
Kunnille korvataan pakolaisten vastaanotosta aiheutuneita kustannuksia. Etelä-Savon ELY-keskuksella on voimassa olevat sopimukset kuntaan osoittamisesta ja kotoutumisen edistämisestä kaikkien Etelä-Savon 12 kunnan kanssa. Sopimus on kunnan ja ELY-keskuksen välinen sopimus, jonka perusteella kunta saa valtiolta laskennallista korvausta pakolaisten vastaanotosta syntyneisiin kustannuksiin.
Kunnille ja hyvinvointialueelle maksettavat korvaukset jakautuvat laskennallisiin korvauksiin ja toteutuneiden kulujen mukaan maksettaviin korvauksiin. Korvaukset on tarkoitettu kunnassa ohjaukseen ja neuvontaan sekä muuhun kotoutumista tukevaan toimintaan ja hyvinvointialueella kotoutumista edistävien sosiaali- ja terveydenhuollon palvelujen järjestämiseen. Lisäksi peruspalvelujen järjestämistä rahoitetaan valtionosuuksilla.
Yhteyshenkilöt
Mari Roikonen
Puh:0295 024 085mari.roikonen@ely-keskus.fiTietoja julkaisijasta
Etelä-Savon ELY-keskus tuottaa valtion aluehallinnon palveluja ja osallistuu maakunnan kehittämiseen Etelä-Savon maakunnan alueella. Palvelumme kohdistuvat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, maaseutuun sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin. Omaa toimialuetta laajemmin hoidamme rakennerahastotehtäviä Itä-Suomen alueella, koordinoimme vesienhoitoa Vuoksen vesistöalueella ja vastaamme valtakunnallisen TE-hallinnon asiakaspalvelukeskuksen toiminnasta. Viraston toimipaikka sijaitsee Mikkelissä.
Etelä-Savon ELY-keskus
Jääkärinkatu 14, PL 164
50101 Mikkeli
puh. 0295 024 000
https://www.ely-keskus.fi/ely-etela-savo

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Etelä-Savon ELY-keskus
Etelä-Savossa työttömien määrä nousi ja lomautettujen määrä laski vuodentakaisesta21.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Etelä-Savon kuntien työllisyyspalveluissa oli syyskuun lopussa 5 883 työtöntä eli 142 enemmän kuin vuosi sitten. Lomautettuja heistä oli 261, missä oli laskua vuodentakaisesta 43 %. Työttömien naisten määrä nousi vuodentakaisesta 105:llä ja miesten 33:lla.
Rakennettuun ja luonnonympäristöön liittyviä avustushakuja auki ELY-keskuksissa17.10.2025 08:36:07 EEST | Tiedote
ELY-keskuksissa avautuu 17.10.2025 useita rakennettuun ja luonnonympäristöön liittyviä avustushakuja. Haettavissa on avustuksia muun muassa rakennusperinnön hoitoon, luonnonhoitoon ja vesistöjen kunnostamiseen. Hakuajat päättyvät 1.12.2025.
ELY-keskus tarkisti Itä-Suomen yritysrahoituksen linjaustaan29.9.2025 09:00:04 EEST | Tiedote
Tulevien vuosien Euroopan aluekehitysrahaston ELY-keskuksille myöntämät Euroopan aluekehitysrahaston alueellisen kehyksen myöntövaltuudet ovat merkittävästi aiemmin ilmoitettuja pienemmät. Vähentyneen myöntövaltuuden vuoksi ELY-keskus tarkisti yritysrahoitusta ohjaavan Itä-Suomen yritysrahoitusstrategian vastaamaan muuttunutta tilannetta.
Työttömien määrä laski elokuussa alle 6 000:een23.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Etelä-Savon kuntien työllisyyspalveluissa oli elokuun lopussa vajaa 5 800 työtöntä eli 153 enemmän kuin vuosi sitten. Lomautettuja oli 285, missä oli laskua vuodentakaisesta 29 %. Työttömien naisten määrä nousi vuodentakaisesta 3 % ja miesten 2 %.
ELY-keskus tyytyväinen Huuhtimäen tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiin15.9.2025 15:10:20 EEST | Tiedote
Etelä-Savon ELY-keskus katsoo, että Huuhtimäen tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostus täyttää sille asetetut sisältövaatimukset. ELY-keskus yhtyy hankkeesta vastaavan arvioon siitä, että hankkeesta todennäköisesti aiheutuu joitakin merkittäviä vaikutuksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme