Vihreiden Alametsä: Kokoomuksen venkoilu eheytyshoitojen kieltämisessä on rumaa valtapeliä ihmisoikeuksien kustannuksella
Lakivaliokunta käsittelee jälleen eheytyshoitojen kieltämiseen tähtäävää kansalaisaloitetta. Kansanedustaja Alviina Alametsä toivoo, että myös kokoomus päätyisi tukemaan aloitteen etenemistä ja asettuisi täten ensimmäistä kertaa tällä hallituskaudella ihmisoikeuksien puolelle.

Kokoomus on puolueena sitoutunut seksuaalivähemmistöihin kohdistuvien eheytyshoitojen kieltämiseen, mutta nyt olemme nähneet, että kokoomus on lakivaliokunnassa torppaamassa siihen tähtäävän lakialoitteen etenemisen. Vihreiden tuore kansanedustaja Alviina Alametsä pitää kokoomuksen venkoilua ihmisoikeuksia loukkaavana sekä törkeänä kaksinaismoralismina.
– Ei voi yksinkertaisesti olla niin, että ensin puolueena sitoudutaan eheytyshoitojen kieltämiseen, mutta eduskunnassa annetuista lupauksista lipsutaan. Ehkä kokoomus haluaa miellyttää perussuomalaisia, tai sitten puolue on aidosti haluton tai kyvytön puolustamaan ihmisoikeuksia ja pelaa sen sijaan rumaa valtapeliä niiden kustannuksella, Alametsä toteaa.
Lakivaliokunnan mietintöluonnoksen perusteella kansalaisaloitteesta tai asiantuntijakuulemisesta ei saatu tarpeeksi selkeää kuvaa esimerkiksi eheytyshoitojen ilmenemismuodoista, uhreista ja määristä Suomessa. Alametsälle tämä selitys ei mene läpi.
– Suomen on oltava maa, jossa väkivaltaan syyllistymisestä seuraa rangaistus. Eheytyshoidot ovat syvästi traumatisoivia, eikä asiaa ole mitään syytä selvittää lisää muuten kuin lainvalmistelun osalta. Kun eheytyshoidot vahingoittavat tälläkin hetkellä lukuisia aikuisia, lapsia ja nuoria, emme yksinkertaisesti voi enää viivytellä. Todellisuudessa olemme jo nyt pahasti myöhässä, Alametsä lataa.
Aiemmin europarlamentaarikkona työskennellyt Alametsä myös muistuttaa, että EU:n parlamentti on kehottanut jäsenmaitaan kieltämään eheytyshoidot. Suomessa Vihreät on toiminut aktiivisesti eheytyshoitojen kieltämiseksi jo pitkään.
– Nämä niin kutsutut “hoidot” täyttävät kaikki henkisen ja fyysisen väkivallan, jopa kidutuksen, tunnusmerkit. Niiden seuraukset uhreille ovat kauaskantoiset ja tuhoisat. On jo itsessään kylmäävä ajatus, että ihmisen seksuaali-identiteetti olisi millään muotoa asia, joka tulisi “korjata” tai “eheyttää”, Alametsä ihmettelee.
Alametsä kuitenkin toteaa, ettei kokoomuksen venkoilu asiassa sinänsä yllätä - onhan pääministeripuolue kaupannut arvojaan tällä hallituskaudella aikaisemminkin, mitä tulee esimerkiksi tasa-arvoon, ihmisoikeuksien toteutumiseen tai rasismin kitkemiseen.
– Siitä kokoomuksesta, joka aiemmin tunnettiin kansainvälisenä, ihmisoikeusmyönteisenä sivistyspuolueena, ei tunnu olevan jäljellä juuri mitään. Pelkään, kuinka pitkälle he ovat vielä valmiita menemään ja kuinka monta perustavanlaatuista arvoa siinä matkalla tullaan vielä hautaamaan, Alametsä toteaa.
– Siksi toivon, että myös kokoomus päätyisi lopulta tukemaan aloitteen etenemistä ja asettuisi täten ensimmäistä kertaa tällä hallituskaudella ihmisoikeuksien puolelle.
Yhteyshenkilöt
Alviina AlametsäKansanedustaja
alviina.alametsa@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Krista Mikkonen: Hallitukselta tarvitaan nyt ilmastotekoja eikä vastuunpakoilua27.6.2025 16:49:21 EEST | Tiedote
Tänään julkaistu ilmastovuosikertomus paljastaa karulla tavalla Orpon hallituksen saamattomuuden ilmastopolitiikassa. Entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen tuomitsee Orpon hallituksen toiminnan vastuunpakoiluksi, joka kumpuaa puhtaasti välinpitämättömyydestä.
Vihreiden Tynkkynen osallistuu Budapest Prideen: hyökkäys yksiä vastaan on hyökkäys meitä kaikkia vastaan26.6.2025 13:51:55 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen osallistuu lauantaina Unkarin kieltämään Budapest Prideen osana kansainvälistä vihreiden parlamentaarikkojen ryhmää. Osallistumisella vihreät osoittavat tukensa Priden järjestäjille, jotka puolustavat kaikille kuuluvaa kokoontumis- ja sananvapautta Orbánin hyökkäyksiä vastaan.
Vihreiden Krista Mikkonen: Metso-ohjelmaan esitetty tavoitetaso ei riitä luonnon köyhtymisen pysäyttämiseksi24.6.2025 14:37:02 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajan ja entisen ympäristö- ja ilmastoministerin Krista Mikkosen mukaan METSO-ohjelmaluonnos on jatkumoa hallituksen surkealle luontopolitiikalle.
Sofia Virta: Suomalaisen demokratian, ihmishenkien ja arvojen puolustaminen edellyttää vahvaa pidäkettä ja kykyä puolustautua19.6.2025 10:17:28 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta äänestää Ottawan sopimuksesta irtautumisen puolesta. Virran mukaan päätös ei ollut helppo.
Sofia Virta: Puolustusmenojen kasvattaminen on perusteltua – sitä ei kuitenkaan tule rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota18.6.2025 14:45:00 EEST | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta painotti puolustusselontekoa käsittelevässä ryhmäpuheessaan, että Venäjä on vakava uhka, jota vastaan Euroopan ja Suomen on kyettävä kaikissa tilanteissa puolustautumaan. Virta totesi puolustusmäärärahatason kasvattamisen olevan perusteltua mutta painotti, että sitä ei voi rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota. Hän vetosi Ukrainan tuen kasvattamisen puolesta, koska Suomen ja Euroopan tulevaisuuden kannalta Ukrainan kohtalo on kriittisen tärkeä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme