Vihreiden varapuheenjohtaja Silja Keränen: Metsäsektorin kestävyystyöhön tarvitaan laaja pohja
Ympäristö- ja ilmastoministeri Mykkänen keskusteli tiistaina metsäyhtiöiden johtajien kanssa. Vihreiden varapuheenjohtaja Keränen kysyy, miksi metsänomistajat, luonnonsuojelijat ja viranomaiset unohdettiin. Kestävyystyötä pitää tehdä laajalla pohjalla.

Ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen kahvitteli tiistaina metsäteollisuuden johtajien kanssa ja hyväksyi heidän ehdotuksensa toimista, joilla vältettäisiin raakkutuhot tulevaisuudessa. Ministeri asemoi itsensä vahvasti metsäteollisuuden edun ajajaksi.
– Se, mitä tässä tilanteessa oikeasti tarvitaan, on laajapohjainen yhteistyö luonnonsuojelijoiden, metsänomistajien, viranomaisten, metsäteollisuuden ja poliittisten päättäjien välillä. Nyt puhutaan vain raakuista, mutta metsissä on myös paljon muita arvokkaita elinympäristöjä sekä toimintatavoissa kehittämisen tarvetta. Jotta metsätaloudesta saadaan rakennettua aidosti kestävää ja vastuullista, tarvitaan siihen kaikki olennaiset sidosryhmät, toteaa Vihreiden varapuheenjohtaja Keränen.
Keräsen mielestä on kestämätöntä, että metsänomistajien pään yli sovitaan asioita, jotka lopulta koskettavat heidän omaisuutensa arvoa. Samoin se, että tutkijoiden, luonnonsuojelijoiden sekä viranomaisten asiantuntemus jätetään huomiotta.
– On päivänselvää, että tämä asia ei ratkea pelkästään vapaaehtoisin toimin. Myös velvoittavaa lainsäädäntöä esimerkiksi suojakaistoihin liittyen tarvitaan. Samalla pitää varmistaa, että toimet tehdään reilusti ja kohtuullisesti metsänomistajien näkökulmasta, Keränen muistuttaa.
Jotta asiat etenevät toteutukseen, tulee myös poliittisten päättäjien sitoutua metsäsektorin kestävyyden ja vastuullisuuden varmistamiseen. Tällä tavoin toimet etenevät lainsäädäntöön sekä valtion budjettiin hallituksen kokoonpanosta riippumatta. Mykkänen ei selvästikään halua rakentaa tällaista laajaa pohjaa asioiden parantamiseksi samalla kun toinen vastuuministeri, maa- ja metsätalousministeri Essayah on aivan hiljaa eikä tee yhtään mitään.
Suomella on mahdollisuus olla kestävän metsätalouden edelläkävijä. Meidän kannattaisi soveltaa Tanskassa maatalouden kestävyystyön osalta tehtyä laajapohjaista ja merkittävää kestävyystyötä metsäsektorille. Tanskassa eri toimijat luonnonsuojelijoista maanviljelijöihin rakensivat yhdessä kunnianhimoisen suunnitelman alan kestävyyden ja vastuullisuuden parantamiseksi.
– Näin kannattaisi ehdottomasti toimia myös Suomessa. Rakentaa polku kohti kestävää metsätaloutta – aidosti, sitovasti, yhdessä ja kunnianhimoisesti. Tämä on lopulta meidän kaikkien etu, Keränen paaluttaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Silja KeränenVihreiden varapuheenjohtaja
Puh:050 0190683Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Fatim Diarra: “Liian moni nainen joutuu edelleen kohtaamaan kontrollia ja häirintää, jopa takseissa”22.10.2025 13:31:32 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Fatim Diarra (vihr.) on huolissaan siitä, että naiset joutuvat toistuvasti kohtaamaan epäasiallista käytöstä ja jopa kontrollointia takseissa. Diarran mukaan kyse ei ole yksittäistapauksista, vaan ilmiöstä, joka kertoo laajemmasta ongelmasta naisten asemasta ja heidän oikeudestaan elää vapaasti.
Vihreiden Forsgrén: Hallitus ei voi pakottaa hyvinvointialueita jättämään ihmisiä vaille hoitoa21.10.2025 14:37:00 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Bella Forsgrénin mukaan hyvinvointialueita ei voi asettaa tilanteeseen, jossa ne joutuvat valitsemaan, laiminlyövätkö ne taloussääntöjä vai perustuslakia, jonka mukaan julkisen vallan on turvattava jokaiselle riittävät sosiaali- ja terveyspalvelut.
Krista Mikkonen: Teknologian tulee palvella ihmistä ja planeettaa, ei valvontaa ja valtaa21.10.2025 14:27:18 EEST | Tiedote
Eduskunnassa käsiteltiin tänään valtioneuvoston tulevaisuusselontekoa. Vihreiden ryhmäpuheen piti tulevaisuusvaliokunnan jäsen Krista Mikkonen. Mikkonen korosti puheessaan, että jokainen päätös tänään joko vie meitä lähemmäksi tai loitommaksi halutusta tulevaisuudesta.
Vihreiden Tiina Elo: Vanhojen metsien hakkaaminen on hallituksen poliittinen valinta21.10.2025 10:11:18 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Tiina Elo kommentoi Ylen tiistaiaamuna julkaisemaa uutista Kemijärvelle suunnitelluista lähes 200-vuotiaan metsän avohakkuista. Hän korostaa, että vanhojen metsien hakkaaminen on hallituksen poliittinen valinta.
Vihreiden Hopsu vaatii pakottavan kontrollin kriminalisointia lakialoitteella20.10.2025 09:46:15 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu jättää lakialoitteen pakottavan kontrollin kriminalisoinnista. Pakottava kontrolli on Suomessa huonommin tunnistettu lähisuhdeväkivallan muoto, jossa uhria alistetaan järjestelmällisesti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme