Vihreiden Sofia Virta jyrähtää kokoomukselle eheytyshoidoista: “Minkä kaiken olette valmiita myymään vain saadaksenne olla perussuomalaisten konservatiivinen apupuolue?”
11.9.2024 17:02:31 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan kokoomuksen venkoilu eheytyshoitojen kieltämisen suhteen paljastaa, että puolue on valmis myymään jopa perustavanlaatuiset arvonsa pysyäkseen vallassa.

Virta muistuttaa, että kokoomus on vain muutama kuukausi sitten puoluekokouksessaan sitoutunut edistämään seksuaalivähemmistöihin kohdistuvien eheytyshoitojen kieltämistä, vaikka puolue onkin nyt mukana torppaamassa sitä koskevan kansalaisaloitteen etenemisen valiokunnassa.
– Nämä niin kutsutut hoidot ovat syvästi vahingollisia ja traumatisoivia, sekä täyttävät kaikki henkisen- ja fyysisen väkivallan, jopa kidutuksen, tunnusmerkit. Niiden uhreiksi eivät ole joutuneet ainoastaan aikuiset, vaan myös lukuisat lapset ja nuoret. Selvästi tämä on kokoomuksessa tiedostettu, kun tällainen linjapäätös on viimeksi heinäkuussa tehty, Virta ihmettelee.
Lakivaliokunnan kokoomuslainen jäsen Aleksi Jäntti totesi aiemmin Helsingin Sanomille kokoomuksen kyllä haluavan viedä kansalaisaloitteen eteenpäin, mutta vetosi hallitusyhteistyöhön. Virralle Jäntin selitys ei mene läpi.
– Eheytyshoitojen kieltämisestä ei löydy hallitusohjelmasta yhtäkään kirjausta, eikä asiasta toisin sanoen ole olemassa hallituksen yhteistä linjaa. Hallituspolitiikan taakse piiloutuminen on huono yritys peittää se perustavanlaatuinen arvovalinta, jonka kokoomus tässä on tekemässä. Jos he nyt valitsevat hylätä seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen oikeudet kertoo se ennen kaikkea siitä konservatiivisesta mäestä, jossa kokoomus viilettää pulkka vinossa, Virta toteaa.
Keskiviikkona lähes sata kokoomusvaikuttajaa vetosi puolueeseensa sosiaalisessa mediassa, ja vaati kokoomusta edistämään eheytyshoitojen kieltämistä puolueen linjan mukaisesti. Julkista kritiikkiä on kuultu myös kokoomuksen nuorisojärjestöltä.
– Tämän pitäisi viimeistään herättää kaikki arvoliberaalit kokoomuslaiset siihen, että se puolue, jonka he kenties aikanaan tunsivat, on muuttumassa yhä konservatiisemmaksi. Puolueen selkäranka taipuu käsittämättömiin solmuihin vain siksi, että voi olla perussuomalaisten konservatiivinen apupuolue. Missä on se kokoomus, joka vaalipuheissa lupasi rakentaa kansainvälisempää ja tasa-arvoisempaa maata? Ei ainakaan eduskunnassa. Se on sääli, sillä sille olisi tarve, Virta toteaa.
– Valitettavasti olemme kerta toisensa jälkeen nähneet, ettei ole olemassa sellaista arvoa, jota kokoomus ei olisi valmis myymään pysyäkseen vallassa. Nyt olisi korkea aika osoittaa, että näin ei ole. Julmien, traumatisoivien ja väkivaltaisten eheytyshoitojen kieltämisestä olisi hyvä aloittaa, Virta päättää.
Muokattu 11. syyskuuta kello 17:19: Aleksi Jäntti on lakivaliokunnan jäsen, ei puheenjohtaja, kuten tiedotteessa aiemmin todettiin
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Forsgrén ja Hyrkkö: Vihateot Pride-tapahtumissa hälyttävän yleisiä – Pride viralliseksi liputuspäiväksi ja sateenkaaripoliittinen ohjelma Suomeen26.3.2026 17:38:22 EET | Tiedote
Noin puoleen Pride-tapahtumista Suomessa kohdistuu vihatekoja tai häirintää, ilmenee Setan tuoreesta raportista. Vihreiden Bella Forsgrén ja Saara Hyrkkö vaativat hallitukselta toimia vihapuheen kitkemiseksi ja seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen turvallisuuden vahvistamiseksi.
Vihreiden Virta ja Tynkkynen vaativat sote-järjestöleikkauksien perumista: “Hallitus rikkoo eduskuntapuolueiden parlamentaarisen sopimuksen”26.3.2026 13:18:56 EET | Tiedote
Vihreät vaatii sote-järjestöleikkausten perumista ja rahoituksen palauttamista parlamentaarisesti sovitulle tasolle. Orpon hallitus leikkaa sote-järjestöjen valtionavustuksista yli kolmanneksen ja rikkoo samalla kaikkien eduskuntapuolueiden yhdessä tekemän parlamentaarisen sopimuksen.
Vihreiden Virta perää johtajuutta pääministeriltä: Hallitus myöntää virheensä suojaosassa mutta Orpo valitsee ideologian ihmisten yli25.3.2026 14:00:34 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan hallituksen sisäinen hajaannus kertoo hallituksen epäonnistumisesta: suojaosan poisto ei ole toiminut.
Hyrkkö vaatii hallitukselta kriisitoimia: ”Nuorten tulevaisuususko on yhteiskunnan kriittistä infrastruktuuria”25.3.2026 13:51:22 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja eduskunnan Nuorten puolella -verkoston puheenjohtaja Saara Hyrkkö vaatii konkreettisia toimia nuorten tulevaisuususkon palauttamiseksi. Hyrkkö viittaa tänään julkaistuun Opetus- ja kulttuuriministeriön asiantuntijaryhmän raporttiin.
Vihreiden Tynkkynen peräänkuuluttaa mittavaa pakettia vihreän siirtymän investointien vauhdittamiseen24.3.2026 16:30:00 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen kiittää tänään julkaistusta elinkeinoelämän selvityksestä, jossa tarkastellaan keinoja vahvistaa Suomen kriisinkestävyyttä. Hänen mukaansa selvitys osoittaa, että huoltovarmuus ja kestävyys voivat kulkea käsi kädessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme