Kokoomuksen Partanen: SDP pitää suomalaisia työllistäviä yrittäjiä “koijareina”
Kokoomuksen varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Karoliina Partanen ei hyväksy SDP:n kansanedustajien tänään eduskunnassa pitämiä yrittäjiä halveksivia puheenvuoroja. Partasen mukaan on täysin vastuutonta maalata yrittäjistä kuvaa “koijareina”, sillä yritysten kasvu ja menestys rakennetaan yhteistyössä työnantajien ja työntekijöiden kesken.

Kokoomuksen varapuheenjohtaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Karoliina Partanen ei hyväksy SDP:n halveksuvia syytöksiä suomalaisista yrittäjistä.
“Suomalaiset yritykset ovat maamme selkäranka. Yrityksissä rakennetaan suomalainen kasvu, työllisyys ja hyvinvointi. SDP:n yrittäjiä halventavat lausunnot ovat osoitus SDP:ssä kytevästä yrittäjävihamielisyydestä”, Partanen aloittaa
“On täysin vastuutonta maalata yrittäjistä kuvaa “koijareina”, joiden ainoana tavoitteena on riistää voittoa työntekijöiden selkänahasta. Yritysten kasvu ja menestys rakennetaan yhdessä paikan päällä työpaikoilla. SDP:n rakentama vastakkainasettelu ei tue suomalaisen kasvun ja työelämän kehittämistä”, Partanen jatkaa.
Partasen mukaan SDP:n pelottelu sysimustista työmarkkinoista ja työntekijöiden polkemisesta ovat tahallista harhaanjohtamista.
”Paikallinen sopiminen tapahtuu myös jatkossa työehtosopimusten asettamissa rajoissa, eikä työntekijöitä koskaan velvoiteta paikalliseen sopimiseen. On myös hyvä muistaa, että yleissitovan työehtosopimuksen vastainen sopimus on jatkossakin suoraan lain nojalla mitätön. Paikallisen sopimisen laajentamisen tavoitteena on, että oman työpaikkansa tilanteen ja tarpeet parhaiten tuntevat paikalliset työnantajat ja työntekijät voivat joustavammin sopia omalle työpaikalleen parhaiten soveltuvista työehdoista”, Partanen sanoo.
Partasen mukaan paikallisen sopimisen laajentaminen on suomalaiselle työelämälle historiallisen tärkeä uudistus.
“Paikallisen sopimisen uudistus tuo kaikki yritykset vihdoin yhdenvertaiseen asemaan sopimisen mahdollisuuksissa. Lainsäädäntö on aikaisemmin rajoittanut sopimista merkittävästi niissä yrityksissä, jotka eivät kuulu työnantajaliittoon. SDP rakentaa politiikkansa vanhanaikaiselle vastakkainasettelulle. Hallitus tuo suomalaiset työmarkkinat tähän päivään”, Partanen päättää.
Avainsanat
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kilpi: Luottamus takseihin rakentuu valvonnalla ja koulutuksella28.11.2025 15:51:42 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Marko Kilpi pitää taksisääntelyn uudistusta askeleena kohti turvallisempaa ja luotettavampaa taksialaa. Hallituksen esitys annetaan eduskunnalle keväällä 2026.
Kokoomuksen Sammallahti: Hallitus turvaa miljardiluokan tuulivoimainvestoinnit Suomeen28.11.2025 15:37:30 EET | Tiedote
Hallitus pääsi sopuun tuulivoiman vähimmäisetäisyydestä asutukseen. Lausuntokierroksen jopa yli kaksikilometrisen etäisyysvaatimus laskettiin alas 1,25 kilometriin. Kokoomuksen Tere Sammallahden mukaan tämä on linja, joka mahdollistaa tuulivoiman kasvun myös Etelä-Suomessa ja varmistaa miljardien eurojen investoinnit Suomeen.
Kokoomuksen Vuornos: Keskusta ajaa eläkkeiden, työttömyysturvan ja sairausvakuutuksen Amerikan mallia27.11.2025 15:01:24 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos kritisoi Keskustan vaihtoehtobudjettia ansiosidonnaisten työeläkkeiden, sairausvakuutuksen ja työttömyysturvan romuttamisesta. Keskusta esittää vaihtoehtobudjetissaan, että yli 4000 euron kuukausituloista ei perittäisi sairausvakuutus- ja työttömyysturvamaksuja, eikä tämän ylittävät tulot siten myöskään kerryttäisi päivärahoja. Lisäksi Keskusta esittää, että eläkemaksuja ja eläkekertymää laskettaisiin noin 4000 euron kuukausitulojen jälkeen.
Kokoomuksen Limnell: Sosiaalisen median käytön rajoittamista alle 15-vuotiailta pitää selvittää27.11.2025 10:56:43 EET | Tiedote
Kansanedustaja Jarno Limnell pitää tervetulleena avauksena sitä, että Orpon hallitus on ottanut aloitteen sosiaalisen median rajoittamisen selvittämiseksi alle 15-vuotiailta. Limnell korostaa, että nyt on oikea hetki siirtyä digitaalisesta vapaudesta digitaaliseen vastuuseen. "Jos me emme tee päätöksiä lasten suojelemiseksi, sen tekee sosiaalisen median algoritmi, eikä se tee niitä lasten parhaaksi", Limnell sanoo.
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Itärajan ennallistaminen hyödyttää sekä luontoa että maanpuolustusta27.11.2025 07:05:00 EET | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpon hallitus on asettanut työryhmän selvittämään, miten luonnon ennallistaminen itärajalla voisi hyödyntää maanpuolustusta. Aalto-Setälä on jättänyt aiemmin eduskunnalle helmikuussa 2024 toimenpidealoitteen taktisesta ennallistamisesta, joka etenee nyt.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme