SDP:n Johannes Koskinen: Eduskunnan pääsihteerin ei pidä kävellä valiokuntien mielipiteen yli
Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan eduskunnan pääsihteeri on esittämässä sosiaali- ja terveysvaliokunnan tulevaksi valiokuntaneuvokseksi henkilöä, jolla ei ole valiokunnan enemmistön tukea. SDP:n Johannes Koskinen kyseenalaistaa pääsihteerin poikkeuksellisen toiminnan.
– Näin toimiessaan pääsihteeri puuttuu poikkeuksellisella tavalla eduskunnan sisäiseen työnjakoon kävelemällä valiokunnan mielipiteen yli, Koskinen sanoo.

– Kaikki eduskuntaryhmät ovat osallistuneet valiokunnassa valintaprosessiin, ja enemmistön kanta ratkaisi valinnan, kuten demokratiaan kuuluu. Kansliatoimikunnassa tilanne on kuitenkin se, että kokoomuksen ja perussuomalaisten edustajat voivat yhdessä päättää asioista. Käytännössä siis vähemmistö on kumoamassa enemmistön päätöksen. Tämä on täysin kestämätöntä parlamentaaristen käytäntöjemme ja eduskunnan arvovallan kannalta.
– Pidän tämän kaltaista suhmurointia moitittavana ja toivon, että kansliatoimikunnan kokouksessa päädytään pitämään kiinni normista, jossa valiokunnan vastuulla on jatkossakin valita pätevin valiokuntaneuvos, Koskinen päättää.
Yhteyshenkilöt
Johannes KoskinenKansanedustaja
Puh:050 511 3061Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen osallistuu Saksan SPD:n puoluekokoukseen27.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu tulevana lauantaina 28.6. Saksan sosialidemokraattisen puolueen SPD:n puoluekokoukseen kansainvälisenä kutsuvieraana.
SDP:n Riitta Mäkinen: Ministerillä ei valmiita ratkaisuja Lakea-yhtiön Omaksi-asukkaille26.6.2025 12:58:44 EEST | Tiedote
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok) vastasi kansanedustaja Riitta Mäkisen (sd) kirjalliseen kysymykseen Lakea Oy:n konkurssiin haettujen taloyhtiöiden Omaksi-asukkaiden sijoittaman pääoman kohtalosta ja välimallin asumisen lainsäädäntö tarpeista.
SDP:n Räsänen: Valkosen kannattaa vaatia pääministeri Orpon vastausta – miten ihmeessä hallitus on saanut Suomen näin syvään talouskurimukseen25.6.2025 14:36:52 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkonen vaatii SDP:ltä kannanottoa valtiovarainministeriön kansliapäällikön Juha Majasen esittämiin miljardiluokan sopeutuslukuihin. Tärkein kysymys tässä tilanteessa kuitenkin kuuluu: miten ihmeessä Kokoomuksen johdolla Suomi on saatu näin syvälle suohon kysyy Joona Räsänen (sd.).
SDP:n Paula Werning: Missä on perintäyhtiöiden vastuu?25.6.2025 12:43:39 EEST | Tiedote
Kilpailu- ja kuluttajaviraston tuore selvitys paljastaa vakavan huolen. Perintäyhtiöt käyttävät oikeusjärjestelmää hyväkseen, ajavat läpi perusteettomia vaateita ja voittavat, kun velallinen ei jaksa tai uskalla puolustautua. Kansanedustaja Paula Werning (sd.) vaatii hallitukselta ripeitä ja konkreettisia toimia – oikeus ei saa toimia vahvemman ehdoilla.
SDP:n Lauri Lyly: Orpo-Purran hallituksen keinot eivät auta työttömyyden hoidossa25.6.2025 10:56:46 EEST | Tiedote
KEHA-keskuksen uusimman toukokuun tilaston mukaan Suomessa työttömien määrä on kasvanut 308 000:een. Vuoden takaiseen verrattuna työttömien määrä on kasvanut yli 41000:lla. SDP:n Lauri Lyly penää hallitukselta oikeita toimia työllisyyden hoitoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme