Kansantalouden tuotanto kääntyi heinäkuussa laskuun
Kansantalouden kausitasoitettu tuotanto väheni heinäkuussa 0,8 % edellisestä kuukaudesta. Työpäiväkorjattu tuotanto pysyi vuodentakaisella tasolla.
”Kesäkuussa tuotanto kääntyi varovaiseen kasvuun vuodentakaisesta lähes vuoden kestäneen supistumisen jälkeen. Heinäkuussa vuosikasvu jäi kuitenkin nollatasolle”, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Antti Kosunen.
Alkutuotanto kasvoi työpäiväkorjattuna 2,1 % ja jalostus 1,2 % vuoden 2023 heinäkuusta. Palvelutoimialalla nähtiin 0,6 %:n lasku.
”Vaikka koko talouden tuotanto polki heinäkuussa paikallaan, joillakin toimialoilla kehitys oli positiivista. Teollisuustuotanto kasvoi vuotta aiemmasta lähes kaikilla päätoimialoilla. Myös palvelualoilla volyymi ja liikevaihto kasvoivat useilla toimialoilla, vaikkakin palvelualojen yhteenlaskettu tuotanto jäi miinukselle”, sanoo Kosunen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti KosunenYliaktuaari
Puh:029 551 3613antti.kosunen@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Terveys- ja hyvinvointialojen ammatteihin opiskelevien määrä kasvanut selvästi28.5.2025 08:03:29 EEST | Tiedote
Terveys- ja hyvinvointialojen opiskelijamäärä on kasvanut viidessä vuodessa 12 000 opiskelijalla, kun samaan aikaan kaikkien opiskelijoiden lukumäärä on kasvanut 32 600 opiskelijalla. Tiedot ilmenevät opiskelijat ja tutkinnot -tilaston ammatillista koulutusta käsittelevästä osiosta.
Suhdanteet koettelevat ulkomaalaistaustaisten työllisyyttä – silti heidän osuutensa työllisistä kasvaa yhä27.5.2025 08:02:42 EEST | Tiedote
Vaikka ulkomaalaistaustaisten työllisyysaste on parin viime vuoden aikana hieman laskenut, ulkomaalaistaustaisten työllisten määrä ja osuus kaikista työllisistä kasvoivat myös vuonna 2024. Jo joka kymmenes työllinen on ulkomaista syntyperää.
Kasvihuonekaasupäästöt laskivat vuonna 2024 – maankäyttösektori merkittävä päästölähde22.5.2025 08:01:42 EEST | Tiedote
Suomen kasvihuonekaasupäästöt ilman maankäyttösektoria (LULUCF) olivat pikaennakkotiedon mukaan 38,8 miljoonaa hiilidioksidiekvivalenttitonnia vuonna 2024. Tämä oli 6 % edellisvuotista vähemmän. Maankäyttösektori pysyi edeltävien vuosien tapaan nettopäästölähteenä.
Muistutuskutsu: Ajan jäljet – elämänrytmit koronakriisissä ja 2020-luvulla -tutkimuskirjan julkaisuwebinaari 22.5.19.5.2025 08:21:32 EEST | Kutsu
Tilastokeskuksen tutkimusjulkaisu Ajan jäljet – elämänrytmit koronakriisissä ja 2020-luvulla julkaistaan 22.5.2025. Tervetuloa webinaariin kuulemaan ajankäytön muutoksista ja trendeistä!
Mediakutsu: Muuttaako Z-sukupolvi maailmaa?16.5.2025 09:14:46 EEST | Tiedote
Tervetuloa Tilastokeskuksen järjestämään tilastokilpailujen palkintojenjakolaisuuteen keskiviikkona 21.5. klo 14.15. Jaamme tilaisuudessa sekä tilasto-olympialaisten että tilastojulistekilpailun Suomen kilpailun palkinnot, näemme voittajatyöt ja kuulemme voittajatöiden perustelut.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme