SDP:n eduskuntaryhmä hyväksyi YLE-sovun – Kvarnström tyytyväinen, että parlamentaarinen perinne YLE-päätöksenteossa jatkuu
12.9.2024 15:58:18 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Kansanedustaja Johan Kvarnström pitää merkittävänä itseisarvona sitä, että parlamentaarinen Yle-työryhmä pystyi sopimaan laajasta mietinnöstä. Hän katsoo, että parlamentaarinen perinne vahvistaa Ylen riippumattomuutta ja palvelee sen toimintaa parhaiten ajan mittaan.

SDP:n eduskuntaryhmä päätti kokouksessaan 12.9. hyväksyä YLE-sovun, joka koskee muun muassa YLEn rahoitusta. YLE-työryhmän varsinaisena jäsenenä lokakuun alusta lähtien kuulunut Johan Kvarnström pitää tärkeänä, että työ on nyt saatu päätökseen.
- Pitkään jatkunut epävarmuus ei hyödytä ketään. Meillä on nyt laaja mietintö, jossa on monia hyviä elementtejä. Rahoituksesta on todettava, että kompromissi on raskas, mutta parempi kuin vaihtoehto, jossa Ylen rahoitus vaihtelee hallituskoalition mukaan, Kvarnström toteaa.
- Emme voi varmuudella tietää, mitä olisi tapahtunut, ellemme olisi päässeet kompromissiin. Tähän vaihtoehtoon liittyi joka tapauksessa suuria riskejä Ylelle. Kulttuuri, jossa suuret hallituspuolueet sanelevat Ylen ehdot joka kausi, olisi kohtalokas Ylen riippumattomuuden kannalta ja lisäisi valtavien leikkausten riskiä.
Kvarnström sanoo myös, että Ylellä on suuri merkitys kulttuurin, audiovisuaalisten tuotantoyhtiöiden ja demokratian kannalta.
- Myös tässä vaikeassa kompromississa meillä on tulevaisuudessa vahva ja itsenäinen Yle.
Yhteyshenkilöt
Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot
Puh:050 514 4080Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen: STT:n oikaisu on riittämätön7.2.2026 15:36:30 EET | Tiedote
STT päätyi myöhään perjantai-iltana oikaisemaan Tytti Tuppuraista koskevaa uutistaan saatuaan 1.2. tarkkaan yksilöidyn oikaisupyynnön. Oikaisun ulkopuolelle jäi kuitenkin yhä useita ilmeisen virheellisiä väitteitä, jotka on kumottu lukuisten ihmisten toimesta.
SDP:n Joona Räsänen: Hienoa, että kokoomus myöntää asia kerrallaan, että talouspolitiikkaa voi tehdä reilummin SDP:n viitoittamalla tiellä6.2.2026 14:51:12 EET | Tiedote
”Kokoomus näyttää vihdoin avanneen SDP:n vaihtoehtoehtobudjetin, ja löytää sieltä ideoita kasvun käynnistämiseksi. SDP:n esittämä kotitalousvähennyksen korotus ja yritysten rahoitusten helpotus on nyt otettu osaksi pääministeripuolueen keinovalikoimaa”, SDP:n Joona Räsänen iloitsee.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hankintalain muutokset vievät kunnilta rahat ja päätösvallan6.2.2026 14:34:15 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma pitää valitettavana, että hallitus tuo eduskunnalle paljon kritiikkiä saaneen hankintalain muutoksen. Esitys annettiin torstaina 5.2. sen jälkeen, kun se oli kertaalleen vedetty pois valtioneuvostosta kuntien itsehallintoon liittyvien ongelmien vuoksi.
SDP:n Malm: Orpo-Purran linja on vaatia oppositiolta omia ehdotuksia ja viitata niille kintaalla, kunnes hätä iskee6.2.2026 12:09:41 EET | Tiedote
SDP on pyrkinyt evästämään hallitusta oppositiosta käsin, mutta tähän asti Orpo-Purran hallitus on viitannut kintaalla keinoillemme. Olemme seuranneet kolme vuotta hallituksen vastuutonta ja epäoikeudenmukaista talouspolitiikkaa - säästötoimien kohteena ovat olleet pieni- ja keskituloiset. Nyt hallitus on vihdoin avannut silmänsä ja tajunnut, että toimia on tehtävä ja enää vaihtoehdoksi ei kelpaa pelkkä kurittaminen, muistuttaa kansanedustaja Niina Malm.
SDP:n Juha Viitala: Hallituksen pelottelu- ja leikkauslinja tukahdutti kotimaisen kysynnän ja pahensi työttömyyttä6.2.2026 08:48:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Juha Viitalan mukaan hallituksen omat puheet ja teot ovat yhtenä syynä kotimaisen kysynnän heikkoudelle. Viitalan mukaan hallitus on toistanut kriisipuhetta ja samaan aikaan tehnyt rajuja leikkauksia sosiaaliturvaan sekä työelämän epävarmuutta lisääviä heikennyksiä. Tämän seurauksena kotitaloudet ovat alkaneet säästää, kulutus alkaa hyytyä ja kotimainen kysyntä sakkaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme