SDP:n eduskuntaryhmä hyväksyi YLE-sovun – Kvarnström tyytyväinen, että parlamentaarinen perinne YLE-päätöksenteossa jatkuu
Kansanedustaja Johan Kvarnström pitää merkittävänä itseisarvona sitä, että parlamentaarinen Yle-työryhmä pystyi sopimaan laajasta mietinnöstä. Hän katsoo, että parlamentaarinen perinne vahvistaa Ylen riippumattomuutta ja palvelee sen toimintaa parhaiten ajan mittaan.

SDP:n eduskuntaryhmä päätti kokouksessaan 12.9. hyväksyä YLE-sovun, joka koskee muun muassa YLEn rahoitusta. YLE-työryhmän varsinaisena jäsenenä lokakuun alusta lähtien kuulunut Johan Kvarnström pitää tärkeänä, että työ on nyt saatu päätökseen.
- Pitkään jatkunut epävarmuus ei hyödytä ketään. Meillä on nyt laaja mietintö, jossa on monia hyviä elementtejä. Rahoituksesta on todettava, että kompromissi on raskas, mutta parempi kuin vaihtoehto, jossa Ylen rahoitus vaihtelee hallituskoalition mukaan, Kvarnström toteaa.
- Emme voi varmuudella tietää, mitä olisi tapahtunut, ellemme olisi päässeet kompromissiin. Tähän vaihtoehtoon liittyi joka tapauksessa suuria riskejä Ylelle. Kulttuuri, jossa suuret hallituspuolueet sanelevat Ylen ehdot joka kausi, olisi kohtalokas Ylen riippumattomuuden kannalta ja lisäisi valtavien leikkausten riskiä.
Kvarnström sanoo myös, että Ylellä on suuri merkitys kulttuurin, audiovisuaalisten tuotantoyhtiöiden ja demokratian kannalta.
- Myös tässä vaikeassa kompromississa meillä on tulevaisuudessa vahva ja itsenäinen Yle.
Yhteyshenkilöt
Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot
Puh:050 514 4080Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Lauri Lyly: Kuntien valtionosuusuudistus kaatui – Orpon hallitukselta jälleen merkittävä epäonnistuminen22.11.2025 12:52:40 EET | Tiedote
Orpon hallitus on epäonnistunut kuntien valtionosuusuudistuksen läpiviemisessä sisäisten ristiriitojen vuoksi, kärsijäksi jäävät kunnat ja heidän asukkaansa. Kansanedustaja Lauri Lyly (sd.) on huolissaan viivästymisestä, että uudistus taas siirtyy ja menee seuraavalle hallituskaudelle ratkaistavaksi, pahimmillaan jopa vuoden 2029 alkuun tai sen yli.
Kutsu SDP:n tiedotustilaisuuteen vaihtoehtobudjetista21.11.2025 13:13:02 EET | Kutsu
SDP julkistaa vaihtoehtobudjettinsa tiistaina 25.11. klo 14.30 tiedotustilaisuudessa.
Sivistysvaliokunnan sd-edustajat: Aamu- ja iltapäivätoiminnan maksujen korotukset kaventavat lasten yhdenvertaisuutta20.11.2025 15:59:29 EET | Tiedote
Hallitus leikkaa jälleen kuntien valtionosuuksia ja kompensoi rahoitusta nostamalla aamu- ja iltapäivätoiminnan asiakasmaksuja. SDP:n sivistysvaliokunnan jäsenet Tuula Haatainen, Eeva- Johanna Eloranta, Nasima Razmyar ja Pia Hiltunen kritisoivat päätöstä, sillä maksujen korottaminen heikentää pienten koululaisten yhdenvertaisuutta ja lisää perheiden taloudellista painetta
Oppositioryhmät kysyvät yhdessä sosiaali- ja terveyspalveluista ja hyvinvointialueiden kriisistä20.11.2025 15:08:28 EET | Tiedote
Viime viikon torstaina koko eduskunnan oppositio jätti yhdessä vetoomuksen pääministeri Orpolle parlamentaarisesta yhteistyöstä suomalaisten sosiaali- ja terveyspalvelujen turvaamiseksi. Ikävä kyllä pääministeri hylkäsi nopeasti opposition tarjoaman yhteistyön. Tästä syystä koko oppositio aikoo nostaa eduskunnan kyselytunnin aiheeksi sosiaali- ja terveyspalveluiden tilanteen ja hyvinvointialueiden kriisin. Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä Keskustan eduskuntaryhmä Vihreä eduskuntaryhmä Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä Liike Nyt -eduskuntaryhmä
SDP:n Saku Nikkanen: Kasvuyritysten rahoitus on saatava liikkeelle20.11.2025 14:58:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen on jättänyt kirjallisen kysymyksen kasvu- ja pienyritysten rahoituksen saamisen haasteista. Yrityskentältä saamieni viestien mukaan rahoituksen saaminen on tällä hetkellä yksi kasvun jarru. Kasvu- ja pienyrittäjien rahoituksen saatavuus on keskeinen tekijä yritystoiminnan kehittämisessä ja kilpailukyvyn vahvistamisessa, sanoo Nikkanen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme