Jenni Pitko: Keskustelua metsäteollisuuden ja luonnonsuojelun tilanteesta ei voida käydä suljetuin ovin.
Vihreiden kansanedustaja ja ympäristövaliokunnan puheenjohtaja Jenni Pitko kertoi tänään tiedotustilaisuudessa eduskunnassa, että valiokunta järjestää ensi kuussa julkisen kuulemisen pienvesien ja uhanalaisten lajien suojelusta sekä metsien käytöstä.

Pitkon mukaan keskustelua, joka koskettaa valtion ja metsäyritysten lisäksi noin 600 000 metsänomistajaa ja jokaista suomalaisesta luonnosta nauttivaa, ei voida käydä suljettujen ovien takana.
– Jokaisella suomalaisella on oikeus kuulla, miten yhteisiä metsiämme hoidetaan. Eduskunta on tällaiselle keskustelulle oikea foorumi. Kuulemisen osallistujat tarkentuvat vielä lähempänä, mutta tarkoitus on, että kutsumme kaikki tärkeimmät ja olennaiset tahot tilaisuuteen, jossa myös kansalaisilla on mahdollisuus kysyä päättäjiltä ja metsäteollisuuden edustajilta heitä mietityttäviä asioita, kertoi Pitko.
Pitkon mukaan käsillä on vakava paikka. Luottamus siihen, että suomalaisessa metsänhoidossa luontoa kohdellaan oikein ja kunnioittavasti on juuri tällä hetkellä poikkeuksellisen matala.
– Samoin luottamus Orpon hallituksen kykyyn turvata suomalaista luontoa on ottanut jälleen yhden lisäiskun. Hallituksen toimet metsäalan väärinkäytösten edessä ja Hukkajoen raakkutuhon jälkeen ovat olleet riittämättömiä, Pitko totesi.
Ministeri Mykkänen totesi tämänviikkoisessa tiedotustilaisuudessaan, että luottamus palautetaan vain teoilla.
– Kysynkin, mitä ne teot ovat? Toistaiseksi sitä, että metsäala vakuuttaa toimivansa vastuullisesti. Näin on meille vakuutettu tätä ennenkin. Mikä siis on muuttunut, miksi metsäalan omat toimet ja omavalvonta riittävät luottamuksen palauttamiseen jos tämä sama luottamus on jo rikottu, Pitko kummasteli.
Pitko esitteli lopuksi kolme keinoa, joita vapaaehtoisten sitoumusten sijaan Vihreiden mielestä tulisi tehdä.
– Ensinnäkin kaikki erityisen herkät elinympäristöt tulisi suojata ja riittävät suojakaistat on kirjattava lakiin. Toiseksi rangaistuksia ja korvausvastuuta ympäristörikoksista täytyisi koventaa. Kolmanneksi päätös Metsähallituksen tuloutustavoitteen tuplaamisesta 11 miljoonaan tulisi perua ja varmistaa, että Metsähallitus itse käsittelee metsiä tavalla, joka turvaa suomalaisen luonnon, Pitko linjasi.
Nykyinen Mykkäsen ja hallituksen linja jättää Pitkon mukaan myös metsänomistajat ikävään rakoon. Kun Mykkänen ei halua lähteä “mestaroimaan puukaupan osapuolia”, tarkoittaa se, että vapaaehtoisen suojelun korvaukset jäävät suuryhtiöiden ja maanomistajien välilllä neuvoteltavaksi ja Pitkon mukaan on selvää, kumpi osapuoli tällaisessa neuvottelussa on vahvoilla.
– Me vihreät olemme valmiita maksamaan maanomistajalle asianmukaisen korvauksen suojelusta. Ja myös suurten metsänyhtiöiden on kannettava osansa taloudellisesta vastuusta uhanalaisen luonnon suojelemiseksi, Pitko sanoi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni PitkoKansanedustaja
Puh:09 432 3168jenni.pitko@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreät mukana oppositiopuolueiden vetoomuksessa: Palestiinan valtio tunnustettava17.9.2025 16:23:41 EEST | Tiedote
Vihreiden sekä kahden muun oppositiopuolueen SDP:n ja vasemmistoliiton vetoomuksessa hallitukselle vaaditaan muun muassa Palestiinan valtion tunnustamista sekä sitä, että hallitus toisi asian viipymättä eduskunnan ratkaistavaksi.
Vihreiden Forsgrén: Vastaamon tietomurron kaltaisia joukkouhreja suojeltava – lakimuutos välttämätön17.9.2025 14:45:37 EEST | Tiedote
Eduskunnan käsitellään tänään Bella Forsgrénin, Karoliina Partasen ja Elisa Gebhardin käynnistämä lakialoite rikosten uhrien aseman parantamiseksi tapauksissa, joissa rikos on kohdistunut suureen, vähintään 20 henkilön ihmisjoukkoon samanaikaisesti. Tällä lakialoitteella on jo yli 110 kansanedustajan tuki läpi puoluekentän.
Vihreä kansanedustaja Tiina Elo: EU:n ilmastotavoitteet edellyttävät riittäviä toimia myös kotimaassa16.9.2025 19:00:00 EEST | Tiedote
Vihreä kansanedustaja, maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Tiina Elo kritisoi Suomen ja Ruotsin pääministereiden metsävetoomusta. Hakkuumäärien kasvattaminen ei ole kestävä tapa tasapainottaa taloutta.
Vihreät kansanedustajat Suomesta ja Ruotsista tyrmäävät pääministeriensä kirjeen komission puheenjohtajalle16.9.2025 17:25:46 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajat Krista Mikkonen Suomesta ja Rebecka Le Moine Ruotsista hämmästelevät maidensa pääministerien yhteistä kirjettä, jonka he lähettivät Euroopan komission puheenjohtajalle Ursula von der Leyenille. Kirjeessä pääministerit vaativat muutoksia EU:n maankäyttösektorin ilmastovaatimuksiin, joita he pitävät kohtuuttomina.
Vihreiden Krista Mikkonen: Purran kommentit rätti kasvoille myös 300 000 ulkomailla asuvalle Suomen kansalaiselle15.9.2025 14:20:13 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen huomauttaa, että valtiovarainministeri Riikka Purran ajatukset sosiaaliturvan rajaamisesta vain Suomen kansalaisille ovat märkä rätti niille ulkomailla asuville Suomen kansalaisille, jotka voisivat paluumuuttajina tuoda mukanaan Suomeen perheensä maailmalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme