SDP:n Tytti Tuppurainen Kiovassa: Ukrainan omaa asetuotantoa rahoitettava EU-jäsenmaan ehdoin
15.9.2024 16:56:01 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja ja eduskunnan ulkoasianvaliokunnan jäsen Tytti Tuppurainen osallistui Ukrainan Kiovassa 12.9. Münchenin turvallisuuskonferenssin pyöreän pöydän turvallisuuspoliittiseen keskusteluun sekä 13.–14.9. pidettyyn Jaltan vuosikonferenssiin.
Tuppurainen alusti Münchenin turvallisuuskonferenssin puolustuspolitiikan pyöreän pöydän keskustelun Ukrainan välittömistä puolustustarpeista yhdessä Viron presidentti Alar Karisin ja Ukrainan puolustusministeri Rustem Umerovin kanssa.

Puheenvuorossaan Tuppurainen korosti länsiaseiden käyttörajoitusten välitöntä poistamista.
– Ukrainalla täytyy olla kyky tuhota ohjukset jo niiden laukaisualustoille Venäjän puolella. Tämä on erittäin tärkeää nyt, kun Iran on ryhtynyt toimittamaan satoja ballistisia ohjuksia Venäjälle Ukrainan kaupunkien terrorisoimiseksi, Tuppurainen totesi.
Lännen on toimitettava Ukrainan tarvitsemaa aseapua viipymättä. Ukraina tarvitsee muun muassa pitkän kantaman ohjuksia, tykistöammuksia ja miinanraivauskalustoa.
Tuppuraisen mukaan Ukrainan oma asetuotanto on erittäin kehittynyttä. Siltä ei puutu osaamista eikä tuotantokapasiteettia. Kapeikko koskee rahoitusta, jonka avaamiseksi Tuppurainen esitti Ukrainan kohtelemista EU-jäsenmaan ehdoin. – Ukrainan asetuotannolle on annettava rahoitusta aivan kuten se olisi jo EU:n jäsenmaa. Tämä olisi nopein ja tehokkain tapa nostaa Ukrainan asetuotantoa puolustustaistelun vaatimalle tasolle, Tuppurainen sanoo.
Jaltan konferenssissa Tuppurainen alusti perjantaina sotataloudesta lounaskeskustelussa, jonka puheenjohtajana toimi Ruotsin entinen pääministeri Carl Bildt. Tuppurainen toi esille Euroopan talouskasvun edellytyksiä, kuten ulkomaisen työvoiman saatavuutta ja investointeja. – Tarve eurooppalaiselle investointirahastolle on ilmeinen. Yhteinen puolustus edellyttää mittavia investointeja, joita ei saada käyntiin ilman yhteiseurooppalaista rahastoa.
Talouskasvun edellytyksistä puhuessaan Tuppurainen korosti yhteismarkkinoita sekä työvoiman vapaata liikkuvuutta. Tuppurainen arvosteli Saksan päätöstä ottaa käyttöön sisärajatarkastukset Schengen-alueella.
Vierailullaan Kiovassa Tuppurainen vakuuttui Ukrainan kyvystä voittaa sota.
Münchenin turvallisuuskonferenssin puolustuspolitiikan pyöreä pöytä järjestettiin nyt ensimmäistä kertaa Jaltan konferenssin yhteydessä. Yalta European Strategy (YES) on merkittävä keskustelufoorumi, joka keskittyy Ukrainan eurooppalaiseen tulevaisuuteen. YES kokoaa hallitusten ja opposition edustajia Ukrainasta, EU:sta ja Yhdysvalloista sekä globaalisti. Konferenssi on järjestetty vuodesta 2004 alkaen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tytti TuppurainenEduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3186Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Anna-Kristiina Mikkonen: Etelä-Savon Eloisa jatkaa lapsiperheystävällistä linjaa13.10.2026 17:39:56 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja Etelä-Savon aluevaltuuston puheenjohtaja Anna-Kristiina Mikkonen (sd.) iloitsee siitä, että Eloisa ottaa käyttöön maksuttoman NIPT-sikiöseulonnan kaikille raskaana oleville. Mikkosen mukaan päätös jatkaa hyvinvointialueen työtä lapsiperheystävällisten palvelujen kehittämiseksi.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Hallituksen heikko taloudenpito maksatetaan eläkeläisillä13.10.2026 14:10:01 EEST | Tiedote
Moni eläkkeensaaja on tänä päivänä syystäkin huolissaan toimeentulonsa riittävyydestä nousevien hintojen keskellä. Samaan aikaan Orpon hallitus paikkaa omaa heikkoa taloudenhoitoaan eläkerahaston miljardeilla ja kokoomus Orpon johdolla suunnittelee jo kahden miljardin säästöjä eläkejärjestelmästä ensi kaudelle, sanoo SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa.
SDP:n Paula Werning: Syöpäpotilaalla ei ole varaa odottaa – Rydmanin selittelyt eivät pelasta ihmishenkiä12.10.2026 14:29:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning pitää syöpähoitojen pitkiä viiveitä vakavana hälytysmerkkinä suomalaisen terveydenhuollon tilasta. Suomessa ei voida hyväksyä sitä, että potilas joutuu odottamaan kuukausia tutkimuksiin ja hoitoon pääsyä. Werning arvostelee sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin suhtautumista ongelmaan ja vaatii hallitukselta välittömiä toimia hoitoviiveiden korjaamiseksi.
SDP Pia Hiltunen: Syöpä ei odota – hoitoon pääsyn viiveisiin on puututtava12.10.2026 14:09:34 EEST | Tiedote
Ylen MOT esiin nostamat tapaukset syövän diagnosoinnin ja hoitoon pääsyn viiveistä herättävät vakavaa huolta. Erityisesti nuorten naisten rintasyöpien viivästynyt tunnistaminen osoittaa, kuinka tärkeää on päästä tutkimuksiin ajoissa. SDP kansanedustaja Pia Hiltunen vaatii, että syöpäepäilyihin reagoidaan nykyistä nopeammin ja hoitoon pääsy turvataan riittävillä resursseilla.
SDP:n Haatainen: Syövän hoidossa viiveet ovat kohtalokkaita12.10.2026 09:55:09 EEST | Tiedote
Ylen MOT on tutkinut hoitoviiveiden roolia syöpähoidoissa ja haastatellut kolmea nuorta äitiä, jotka saivat tiedon aggressiivisesta rintasyövästä vasta kuukausien päästä ensioireiden huomaamisen jälkeen. SDP:n Tuula Haatainen mukaan on keskeistä, että perusterveydenhuoltoon pääsee nopeasti oireiden ilmaannuttua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

