SDP:n Tytti Tuppurainen Kiovassa: Ukrainan omaa asetuotantoa rahoitettava EU-jäsenmaan ehdoin
15.9.2024 16:56:01 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja ja eduskunnan ulkoasianvaliokunnan jäsen Tytti Tuppurainen osallistui Ukrainan Kiovassa 12.9. Münchenin turvallisuuskonferenssin pyöreän pöydän turvallisuuspoliittiseen keskusteluun sekä 13.–14.9. pidettyyn Jaltan vuosikonferenssiin.
Tuppurainen alusti Münchenin turvallisuuskonferenssin puolustuspolitiikan pyöreän pöydän keskustelun Ukrainan välittömistä puolustustarpeista yhdessä Viron presidentti Alar Karisin ja Ukrainan puolustusministeri Rustem Umerovin kanssa.

Puheenvuorossaan Tuppurainen korosti länsiaseiden käyttörajoitusten välitöntä poistamista.
– Ukrainalla täytyy olla kyky tuhota ohjukset jo niiden laukaisualustoille Venäjän puolella. Tämä on erittäin tärkeää nyt, kun Iran on ryhtynyt toimittamaan satoja ballistisia ohjuksia Venäjälle Ukrainan kaupunkien terrorisoimiseksi, Tuppurainen totesi.
Lännen on toimitettava Ukrainan tarvitsemaa aseapua viipymättä. Ukraina tarvitsee muun muassa pitkän kantaman ohjuksia, tykistöammuksia ja miinanraivauskalustoa.
Tuppuraisen mukaan Ukrainan oma asetuotanto on erittäin kehittynyttä. Siltä ei puutu osaamista eikä tuotantokapasiteettia. Kapeikko koskee rahoitusta, jonka avaamiseksi Tuppurainen esitti Ukrainan kohtelemista EU-jäsenmaan ehdoin. – Ukrainan asetuotannolle on annettava rahoitusta aivan kuten se olisi jo EU:n jäsenmaa. Tämä olisi nopein ja tehokkain tapa nostaa Ukrainan asetuotantoa puolustustaistelun vaatimalle tasolle, Tuppurainen sanoo.
Jaltan konferenssissa Tuppurainen alusti perjantaina sotataloudesta lounaskeskustelussa, jonka puheenjohtajana toimi Ruotsin entinen pääministeri Carl Bildt. Tuppurainen toi esille Euroopan talouskasvun edellytyksiä, kuten ulkomaisen työvoiman saatavuutta ja investointeja. – Tarve eurooppalaiselle investointirahastolle on ilmeinen. Yhteinen puolustus edellyttää mittavia investointeja, joita ei saada käyntiin ilman yhteiseurooppalaista rahastoa.
Talouskasvun edellytyksistä puhuessaan Tuppurainen korosti yhteismarkkinoita sekä työvoiman vapaata liikkuvuutta. Tuppurainen arvosteli Saksan päätöstä ottaa käyttöön sisärajatarkastukset Schengen-alueella.
Vierailullaan Kiovassa Tuppurainen vakuuttui Ukrainan kyvystä voittaa sota.
Münchenin turvallisuuskonferenssin puolustuspolitiikan pyöreä pöytä järjestettiin nyt ensimmäistä kertaa Jaltan konferenssin yhteydessä. Yalta European Strategy (YES) on merkittävä keskustelufoorumi, joka keskittyy Ukrainan eurooppalaiseen tulevaisuuteen. YES kokoaa hallitusten ja opposition edustajia Ukrainasta, EU:sta ja Yhdysvalloista sekä globaalisti. Konferenssi on järjestetty vuodesta 2004 alkaen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tytti TuppurainenEduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3186Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen: Asettaako pääministeri hallituksensa toimintakyvyn suomalaisten yhdenvertaisuuden edelle?22.9.2026 18:11:00 EEST | Tiedote
Lähes tasan vuosi sitten pääministeri Orpo kertoi medialle, että hallituksessa on sovittu, että jatkossa hallituspuolueen kansanedustajien rasistista puheista tulee seuraamuksia.
SDP:n Juha Viitala: Työllisyyslupaukset pettivät, työttömyys kasvaa Satakunnassa22.9.2026 16:46:27 EEST | Tiedote
Satakuntalainen SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on erittäin huolissaan Satakunnan työttömyystilanteesta ja vaatii hallitukselta toimia työllisyyden edistämiseksi. Satakunnassa oli Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen mukaan elokuun lopussa noin 11 000 työtöntä työnhakijaa, mikä on lähes 850 enemmän kuin vuotta aiemmin. Viitala muistuttaa, että Orpon hallitus lupasi 100 000 uutta työllistä, mutta Suomen työllisyyskehitys on ollut Euroopan heikoimpia viime vuosina.
SDP:n Helena Marttila: Kokoomus joustaa aborttioikeudesta – pääministeripuolueelle naisen oikeudet ovat neuvottelukysymys22.9.2026 14:38:57 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Helena Marttilan mukaan kokoomus myöntää itse, että aborttimaksuista on kyse arvokiistasta. Kokoomuksen Oskari Valtolan mukaan hallituspuolueilla on asiasta erilaisia näkemyksiä ja maksuihin on jouduttu tekemään kompromissi. Käytännössä pääministeripuolue on siis hyväksynyt sen, että omasta päätöksestä tehtävä abortti voidaan jatkossa hinnoitella eri tavalla.
SDP:n Suhonen: Orpon riemu outoon valoon Itä-Suomessa22.9.2026 14:21:49 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo riemuitsi tänään eduskunnassa työllisyysluvuista ja totesi päivän olevan ”synkkä päivä kaikille opposition pessimisteille”. SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen mukaan Itä-Suomen työttömyysluvut kertovat kuitenkin aivan toisenlaisesta tilanteesta: Pohjois-Savossa ja Pohjois-Karjalassa työttömien työnhakijoiden määrä on kasvanut vuodessa 612 henkilöllä ja nuorisotyöttömyys on noussut 2 032 nuoreen.
SDP:n Pia Hiltunen: Talouden paremmat luvut ilahduttavat, mutta VM:n varoitus on hallitukselle vakava viesti22.9.2026 13:29:07 EEST | Tiedote
Suomen taloudesta on saatu viimein myös parempia uutisia. Työllisyys on vahvistunut, talous kasvanut ja vienti vetänyt aiempaa paremmin. SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen pitää kehitystä tervetulleena, mutta muistuttaa, että julkisen talouden ongelmat ja korkea työttömyys eivät ole kadonneet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

