FPA måste vidta sparåtgärder för att trygga de rehabiliteringstjänster som ordnas inom ramen för rehabilitering enligt prövning
FPA är tvungen att vidta sparåtgärder för att minska kostnaderna för den prövningsbaserade rehabiliteringen. Genom sparåtgärderna kan FPA säkerställa att de medel som riksdagen beviljat räcker till för att ordna rehabilitering enligt prövning och för att betala ersättningar för rehabiliteringen.
FPA är skyldig att ordna yrkesinriktad rehabilitering, medicinsk rehabilitering och rehabiliterande psykoterapi. Utöver dessa ordnar och ersätter FPA rehabilitering enligt prövning. Kostnaderna för den prövningsbaserade rehabiliteringen har ökat, och därför måste FPA vidta sparåtgärder för att minska kostnaderna. På det sättet kan FPA säkerställa att de medel som riksdagen beviljat räcker till för att ordna rehabilitering enligt prövning och för att betala ersättningar för rehabiliteringen. De ökade kostnaderna beror på att antalet klienter har ökat och på att både Laku-familjerehabiliteringen och Min egen väg-rehabiliteringen som startade på 2020-talet har varit populärare än väntat.
Riksdagen fastställer i statsbudgeten hur mycket pengar FPA får använda för att ordna och ersätta prövningsbaserad rehabilitering. Utöver de medel som riksdagen årligen beviljar har under de senaste åren medel som överförts från tidigare år använts för prövningsbaserad rehabilitering. De här medlen har dock snabbt förbrukats. År 2022 var kostnaderna för prövningsbaserad rehabilitering omkring 70 miljoner euro och år 2023 omkring 79 miljoner euro.
Inbesparingar genom effektivare tjänster
I fortsättningen kommer det inte att vara möjligt att ordna alla rehabiliteringstjänster i den omfattning som efterfrågas. På grund av den ekonomiska situationen kommer en del av de klienter som ansöker om rehabilitering att få ett avslagsbeslut, även om de i övrigt skulle uppfylla villkoren för rehabilitering.
FPA måste effektivisera sin rehabiliteringsverksamhet och på ett övergripande sätt överväga olika sätt att nå balans i finansieringen av den prövningsbaserade rehabiliteringen. Inbesparingar kan göras genom att man exempelvis kombinerar tjänster och skapar mer kostnadseffektiva tjänster.
Kontakter
Heli Sampolahti-HänninenAnsvarig planerareFPA
Tel:050 527 0128fornamn.efternamn@fpa.fiFPA:s kommunikationsenhetVi tar emot samtal från medierna på numret vardagar kl. 9–15. På det här numret svarar förmedlar vi intervjuförfrågningar till våra sakkunniga. Du kan också kontakta oss per e-post.
Tel:020 634 7745viestinta@kela.fiAndra språk
Följ Kela/FPA
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kela/FPA
Aamu Kelassa 3.6.2025: Saumatonta palvelua vai siilojen suma – Tutkimus Kelan ja hyvinvointialueiden yhteistyöstä6.5.2025 08:55:26 EEST | Kutsu
Entä jos palvelut toimisivat saumttomasti yhdessä? Vaasan yliopiston ja Kelan yhteishankkeessa tarkasteltiin palvelujen käyttäjien tarpeita sekä Kelan yhteistyötä ja yhteiskehittämistä hyvinvointialueiden kanssa.
Psykiska störningar och neurologiska utvecklingsstörningar är den vanligaste orsaken till att man söker sig till FPA:s rehabilitering – medianåldern för dem som inledde rehabilitering 2024 var 33 år6.5.2025 06:00:00 EEST | Pressmeddelande
År 2024 fick över 70 procent av alla rehabiliteringsklienter rehabilitering på grund av psykiska störningar och neurologiska utvecklingsstörningar. Uppgifterna framgår av FPA:s rehabiliteringsstatistik 2024.
Mielenterveyden häiriöt ja neurokehitykselliset oireyhtymät ovat Kelan kuntoutukseen hakeutumisen yleisin syy – vuonna 2024 kuntoutuksen aloittaneiden mediaani-ikä oli 33 vuotta6.5.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Vuonna 2024 yli 70 prosenttia kaikista kuntoutujista sai kuntoutusta mielenterveyden häiriöiden ja neurokehityksellisten oireyhtymien perusteella. Tiedot selviävät Kelan kuntoutustilastosta 2024.
FPA beställer ett nytt förmedlingssystem av twoday oy för tolktjänsten för personer med funktionsnedsättning5.5.2025 09:44:49 EEST | Pressmeddelande
FPA har valt twoday oy som leverantör av ett nytt förmedlingssystem för tolktjänsten för personer med funktionsnedsättning. Det nya förmedlingssystemet tas i bruk i början av 2027. Systemet kommer att betjäna en bredare kundkrets än tidigare och ha nya praktiska funktioner.
Kela tilaa uuden välitysjärjestelmän vammaisten tulkkauspalveluun twoday oy:ltä5.5.2025 09:44:49 EEST | Tiedote
Kela on valinnut vammaisten tulkkauspalvelun uuden välitysjärjestelmän toimittajaksi twoday oy:n. Uusi välitysjärjestelmä otetaan käyttöön vuoden 2027 alussa. Se palvelee aiempaa laajempaa käyttäjäkuntaa ja siinä on uusia toiminnallisia ominaisuuksia.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum