Fingrid Oyj

Sähkön riittävyys tulevana talvena edellyttää luotettavaa kotimaista tuotantoa ja tuontia

17.9.2024 11:08:00 EEST | Fingrid Oyj | Tiedote

Jaa

Fingridin laatiman arvion mukaan sähköstä ei synny pulaa sähköjärjestelmän toimiessa luotettavasti, mutta häiriöden yhteydessä lyhytkestoisten niukkuustilanteiden todennäköisyys kasvaa

Kuvan lähteenä mainittava Fingrid Oyj.

Talvella 2024–25 sähkön riittävyys Suomessa näyttää vakaalta, mikäli merkittävät tuotantolaitosten vikaantumiset vältetään ja sähkön tuonti toimii normaalisti. Fingridin laatima arvio kertoo, että mallinnetuissa vaikeissakin tilanteissa eli tuulettomana ja kylmänä aikana sähköä on riittävästi saatavilla Suomessa.

Fingrid arvioi sähkönkulutuksen nousevan erittäin kylmänä ja tyynenä talvipäivänä noin 15 000 megawattiin. Tällaisena pakkaspäivänä kulutuksesta pystytään kattamaan kotimaisella tuotannolla parhaimmillaan arviolta 12 000 megawattia. Loput 3 000 megawattia voidaan tuoda Ruotsista ja Virosta. Kylmällä pakkasjaksolla sähkön kulutus voi nousta myös tätä suuremmaksi, mikäli tuulisähköä on runsaasti tarjolla.

Kotimaisen tuotannon hyvä käytettävyys tärkeää

Sähkön riittävyydelle olennaista on, että kotimainen tuotantokapasiteetti on käytettävissä. Fingridin analyysin mukaan sähköjärjestelmä kestää yksittäisen merkittävän vian suuressa tuotantolaitoksessa tai rajayhteydessä, mutta mikäli vikoja ilmenee samanaikaisesti useampi, tehotilanne kiristyy huomattavasti.

Sähköjärjestelmä on muuttunut yhä sääriippuvaisemmaksi. Tämä näkyy sähkön riittävyyden osalta lyhytkestoisten tehovajeiden todennäköisyyden kasvuna, mikä korostaa kulutusjoustojen roolia entisestään. Käytännössä tämä tarkoittaa jo nähdyn kaltaista laajaakin vaihtelua sähkön hinnassa, joka on markkinoilla tärkein kulutusjoustoja ohjaava tekijä.

­”Sähkön riittävyyden tila on kokonaisuutena vakaa, mutta häiriötilanteissa ylimääräistä säätövaraa järjestelmässä ei juuri enää ole. Viime talvet ovat osoittaneet, että hinta ohjaa kulutusta joustamaan paljonkin, mutta ripeällä aikataululla Suomeen tarvitaan kustannustehokas kohdennettu kapasiteettimekanismi tukemaan sähkön riittävyyttä ja hillitsemään myös mahdollisia äärimmäisiä hintapiikkejä”, Fingridin voimajärjestelmän käytöstä vastaava johtaja Tuomas Rauhala sanoo.

Fingrid mallintaa sähkön riittävyyttä eri skenaarioissa

Fingridin arvio sähkön riittävyydestä perustuu yksityiskohtaiseen koko talven tuntitason mallinnukseen sähköjärjestelmän tehotaseesta eli tuotannon ja kulutuksen tasapainosta eri säätilanteissa sekä erilaisten vikaantumisten sattuessa. Esimerkiksi sään puolesta riittävyyttä arvioidaan hankalimman tilanteen kohdalla eli erittäin kylmänä ja vähätuulisena hetkenä. Tällainen sää on hyvin epätodennäköinen ja toistuu arviolta vain kerran kymmenessä vuodessa.

Lisätiedot

Yksikön päällikkö Mikko Kuivaniemi puh. 030 395 5188
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi

Avainsanat

Kuvat

Fingridin arvio sähkön kulutuksesta ja tuotannosta talvella 2024-25
Fingridin arvio sähkön kulutuksesta ja tuotannosta talvella 2024-25
Lataa
Fingridin arvio tehotasapainosta talvella 2024-25 tuotantomuodoittain
Fingridin arvio tehotasapainosta talvella 2024-25 tuotantomuodoittain
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.

Fingrid välittää. Varmasti. 
www.fingrid.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj

Fingrid on pyytänyt Energiavirastoa keskeyttämään itsenäiseen aggregointiin liittyvien mFRR-ehtojen vahvistamisprosessin26.6.2026 09:15:00 EEST | Tiedote

Fingrid on pyytänyt Energiavirastoa keskeyttämään itsenäiseen aggregointiin liittyvien mFRR-ehtojen vahvistamisprosessin itsenäisen aggregoinnin konseptiin liittyvien ongelmakohtien vuoksi. Samalla Fingrid on pyytänyt jatkamaan muiden ehdoissa olevien osa-alueiden vahvistamisprosessia. Ongelmakohtien ratkaiseminen vaatisi lainsäädännön tarkennusta sekä merkittävää määritystyötä ja tietojärjestelmäkehitystä.

Finansiell information från Fingrid Oyj år 202718.6.2026 13:36:13 EEST | Pressmeddelande

Fingridkoncernen publicerar år 2027 följande finansiella rapporter: 19.2.2027 bokslutskommuniké, verksamhetsberättelse och bokslut för 2026 20.4.2027 ledningens översikt 22.7.2027 halvårsrapport januari–juni 2027 28.10.2027 ledningens översikt Fingrids ordinarie bolagsstämma hålls preliminärt den 17.3.2027. Mer information: Marina Louhija, Direktör, juridiska ärenden och hållbarhet, Fingrid Oyj, tfn 030 395 5289

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye