Oulun yliopisto kehittää turvallista työympäristöä: ”Tilanteiden tunnistaminen arjessa tärkeää”
18.9.2024 14:39:08 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote
Oulun yliopistossa on otettu käyttöön eettiset ohjeet tasa-arvoisen ja syrjimättömän työympäristön vahvistamiseksi. Esihenkilöiden osaamista epäasiallisten tilanteiden tunnistamiseksi kehitetään.

Suomessa lähes joka kolmas väitöskirjatutkija tai juuri väitellyt kertoo kohdanneensa kiusaamista tai väkivaltaa akateemisessa työympäristössä vähintään joskus. Asia käy ilmi Tieteentekijöiden liiton kyselystä. Lähes yhtä moni kertoi kohdanneensa syrjintää ja osa seksuaalisesta häirintää. Sivistan ja Unifin mukaan useampi kuin joka viides nuorempi tutkija kokee joutuneensa esihenkilön, ohjaajan tai kokeneen henkilön syrjinnän, kiusaamisen tai väkivallan kohteeksi.
Oulun yliopisto suhtautuu tilanteeseen vakavasti.
”Uutinen on valitettava, näin ei saisi olla. Jokaisella on oltava hyvä ja turvallinen työympäristö. Olemme Oulun yliopistossa pyrkineet löytämään ratkaisuja näihin haasteisiin ja jatkamme työtä asian parissa”, sanoo henkilöstöjohtaja Jarmo Okkonen.
Oulun yliopistossa otettiin toukokuussa käyttöön eettiset ohjeet työyhteisöjen tueksi ja esihenkilöiden osaamista epäasiallisten tilanteiden tunnistamiseksi kehitetään.
”Epäasiallisen kohtelun ja häirinnän tunnistamiseksi on kehitetty ohjeistus. Tulossa on myös koulutuksia,” Okkonen kertoo.
Kirjaston turvallinen tila
Hyviä toimintatapoja on jo. Esimerkiksi Oulun yliopiston kirjaston työryhmä on palkittu fyysisen ja psykologisesti turvallisen tilan määrittelystä ja syrjintään puuttumisesta. Työryhmä on luonut muun muassa toimintaohjeita arkeen. Yliopisto vauhdittaa turvallisen tilan periaatteiden määrittelyä myös laajemmin.
Ilmoituksia häirinnästä tulee Okkosen mukaan jonkin verran eri kanavista ja ne käsitellään prosessin mukaisesti.
”Ilmoituksiin puututaan ja määriä katselmoidaan esimerkiksi työsuojelutoimikunnassa. Olennaista on, että asia tiedostetaan arjen tasolla, eri työryhmissä ja tilanteissa.”
Kukaan ei saa jäädä yksin
Oulun yliopiston rehtori Jouko Niinimäki otti aiheeseen kantaa muun muassa kesällä Ylelle antamassaan haastattelussa:
”Tärkeintä on, että yliopistossa ei tapahtuisi kiusaamista ja häirintää ja jos tällaisia kokemuksia on, niihin saataisiin apua ja tilanteet ratkaistaisiin nopeasti ja mahdollisimman lähellä arjen toimintaa. Pahinta olisi, jos henkilö tällaisessa tilanteessa jäisi yksin. Meillä on tapa ilmoitusten jättämiseen ja prosessi tapausten selvittämiseen. Prosessia kehitetään kertyneen kokemuksen perusteella.”
Oulun Yliopistossa on käytössä myös hyvinvointikyselyt, joiden tulosten arvioinnin ja kohdennettujen kehitystoimenpiteiden kautta työyhteisön henkilöstö ja esihenkilöt voivat parantaa työpaikan toimintatapoja ja -kulttuuria läpi koko organisaation.
Henkilöstötyytyväisyyskyselyn tulosten perusteella työhyvinvointi Oulun yliopistossa on kehittynyt hyvään suuntaan. Vuoden 2023 kyselyn tulos oli paikoin yliopistojen normin yläpuolella.
Lisätietoja:
Henkilöstöjohtaja
Jarmo Okkonen
Oulun yliopisto
Puh.+358504835170
jarmo.okkonen@oulu.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Oulun yliopiston kauppakorkeakoulu ja GOS Group Oyj kehittävät tekoälymallia yritysten talousennusteisiin19.8.2026 12:39:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston kauppakorkeakoulu ja oululainen asiantuntijayritys GOS Group Oyj kehittävät ja testaavat tekoälypohjaisia ennustemalleja yritysten taloudellisen kehityksen ennustamiseen. Hankkeen tavoitteena on kehittää työkalu, joka tuo korkeatasoisen talousennustamisen yritysten ja analyytikoiden käyttöön.
Leikillisyys on osa opettajan ammatillista osaamista, ei vain hauskanpitoa18.8.2026 06:48:00 EEST | Tiedote
Tuoreen tutkimuksen mukaan opettajat pitävät itseään leikillisinä riippumatta iästä tai koulutusasteesta. Leikillisyys on tärkeä osa opettajien ammatillista osaamista ja hyvinvointia koko työuran ajan.
Oulun yliopisto selvittää farmasian koulutuksen käynnistämistä Oulussa17.8.2026 11:21:04 EEST | Tiedote
Oulun yliopisto selvittää edellytyksiä käynnistää farmasian koulutus Oulussa. Uusi koulutus vahvistaisi Pohjois-Suomen lääkehuollon osaamista, parantaisi alan koulutuksen saavutettavuutta ja vastaisi kasvavaan farmaseuttien työvoimapulaan.
Oulun yliopistossa kehitetään ympäristöystävällisempää rakennusjätteen hyödyntämistä17.8.2026 07:07:00 EEST | Tiedote
Rakentaminen alkaa yhä useammin vanhojen rakennusten purkamisella erityisesti taajamissa, missä rakennuspaikat ovat usein vähintään kertaalleen rakennettuja. Oulun yliopiston vetämässä Purku-hankkeessa mitataan ja verrataan ekotehokkaan purkumateriaalin hyödyntämisen säästöjä ja päästöjä perinteisiin menetelmiin, ja siirretään purkaminen rakentamisen arvoketjun alkupäähän.
Oulun normaalikoulun uudisrakennuksen rakennustyöt aloitetaan elokuussa14.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Oulun normaalikoulun uudisrakennushanke etenee suunnitellusti kohti toteutusta. Hankkeen kannalta keskeiset investointipäätökset on nyt hyväksytty kahdessa erillisessä hallituskäsittelyssä: Oulun yliopiston hallitus hyväksyi investointikustannukset ja vuokrauspäätöksen 26.5., ja Suomen Yliopistokiinteistöt Oy:n (SYK) hallitus teki investointi- ja vuokrauspäätöksen 3.7.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme