RS-virusinfektioiden ehkäisy käynnistyy Kanta-Hämeessä – nirsevimabi tarjolla kaikille vastasyntyneille ja riskiryhmien lapsille
18.9.2024 16:08:18 EEST | Oma Häme | Tiedote
Kanta-Hämeen hyvinvointialueella käynnistetään loka-marraskuussa uusi RS-virusinfektioiden ehkäisyohjelma, joka tähtää alle 3 kuukauden ikäisten vauvojen ja vakavan RSV-infektion riskiryhmiin kuuluvien alle 1-vuotiaiden lasten suojaamiseen.
Kanta-Hämeen hyvinvointialueella käynnistetään loka-marraskuussa uusi RS-virusinfektioiden ehkäisyohjelma, joka tähtää alle 3 kuukauden ikäisten vauvojen ja vakavan RSV-infektion riskiryhmiin kuuluvien alle 1-vuotiaiden lasten suojaamiseen. Uusi vasta-aine, nirsevimabi, tarjoaa tehokasta suojaa RS-viruksen aiheuttamia vakavia sairastumisia ja sairaalahoitoja vastaan. Suojaus on vapaaehtoinen ja perheille ilmainen. Suojauksen saa joko synnytyssairaalasta tai neuvolasta.
Nirsevimabi on paljon tutkittu, turvallinen ja kerta-annoksena epidemia-ajaksi suojan antava valmiste RS-virusinfektioiden estoon
RS-virus (respiratory syncytial virus, RSV) on maailmanlaajuisesti yksi yleisimmistä sairaalahoitoon johtavista hengitystieinfektioiden aiheuttajista pienillä lapsilla. Suomessa RS-virus aiheuttaa vuosittain epidemian pienten lasten keskuudessa tyypillisesti marras -huhtikuussa. Valtakunnallisesti RSV-infektio johtaa vuosittain noin 1000 alle yksivuotiaan lapsen sairaalahoitoon. Alle 3 kuukauden ikäisillä lapsilla riski vakavasta RSV-taudista ja tehohoitoon joutumisesta on erityisen suuri, ja noin joka kuudes sairaalaan joutunut lapsi on riskissä joutua tehohoitoon.
Nyt käyttöön tuleva valmiste nirsevimabi on pitkävaikutteinen täsmävasta-aine RS-virusta vastaan ja se on ollut talvella 2023-2024 laajalti käytössä useassa Euroopan maassa. Tutkimuksissa ja seurannassa se on todettu turvalliseksi ja tehokkaaksi. Nirsevimabin on erityisesti pienimmillä lapsilla todettu vähentävän RS-viruksen aiheuttamia vaikeita tautimuotoja ja tehohoidon tarvetta 80-90%. Suojateho lievempiä muotoja vastaan on samaa luokkaa.
Nirsevimabi on vasta-ainevalmiste, ei rokote. Vasta-aineet häviävät vähitellen lapsen elimistöstä, ja näin saatava suoja muistuttaa raskausaikana äidistä lapseen siirtyvistä suojavasta-aineita, jotka antavat luonnollista suojaa vastasyntyneelle äidin sairastamia infektioita vastaan.
Vasta-aine annostellaan neuvolassa tai synnytyssairaalassa
Oma Hämeen alueella nirsevimabisuojaa tarjotaan kaikille RSV-epidemian aikana syntyville lapsille sekä epidemian alkaessa alle 3kk ikäisille vauvoille. Vastasyntyneet saavat vasta-aineen jo synnytyssairaalassa. Alle 3kk ikäisten lasten ja alle 1v ikäisten riskiryhmäläisten suojauksesta huolehtivat alueelliset neuvolat.
Nirsevimabihoitoon ovat oikeutettuja alle 1 vuoden ikäiset vaikean RSV-infektion riskiryhmiin kuuluvat lapset seuraavasti:
· alle 29 raskausviikolla syntyneet keskoset
· lapset, joilla on leikkaushoitoa odottava synnynnäinen sydänsairaus
· lapset, joilla on vaikea immuunipuutos
· lapset, joilla on Downin syndrooma
Yhteyshenkilöt
Riikka TurunenLastentautien ylilääkäri
Puh:036292595riikka.turunen@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Ikäihmisten palveluiden maksuntarkistus onnistui ennätysajassa – tämän vuoden laskutus käynnistyi edellisvuosia paremmin27.3.2026 12:34:52 EET | Uutinen
Ikäihmisten palvelujen maksuntarkistukset on saatu toteutettua poikkeuksellisen nopeasti. Tämän vuoksi kuluvan vuoden laskutus on päässyt pyörimään alkuvuodesta lähes normaalissa aikataulussa. Palvelusihteerit tarkastavat asiakkaiden tuloihin perustuvien palvelujen asiakasmaksut aina vuoden vaihteessa ja päivittävät asiakkaille uudet maksupäätökset. Maksuntarkistukset ovat edellytys laskutukselle. Laskuja ei voida muodostaa ennen kuin maksupäätökset ovat kunnossa, sillä maksupäätökset ohjaavat laskutusta. Maksuntarkistusten tekeminen on perinteisesti vienyt useita kuukausia. Aiempina vuosina tämä on usein tarkoittanut myös laskutuksen viivästymistä ja sitä, että asiakkaille on jouduttu kerralla lähettämään laskuja useammalta kuukaudelta. Aiemmin maksuntarkistuksia ovat hidastaneet useat järjestelmä- ja toimintaympäristön muutokset, kuten tietokantojen yhdistämiseen liittyneet tekniset haasteet, talouspalvelujen tuottajan vaihdoksesta johtuneet epävarmuudet sekä palvelujen taustatietoje
Oma Häme avaa uuden lyhytaikaishoidon yksikön Ilveskotiin erityistä tukea tarvitseville lapsille ja nuorille27.3.2026 12:02:51 EET | Tiedote
Ilveskodissa tehdään useita muutoksia palvelukokonaisuuteen kevään ja syksyn aikana.
Kotisairaala muuttaa Hämeenlinnassa Viipurintieltä Parantolakadun sote-asemalle27.3.2026 10:44:38 EET | Uutinen
Kotisairaalan toimipiste Hämeenlinnassa muuttaa maaliskuun lopussa Viipurintien terveysaseman A-talosta Parantolankadun sosiaali- ja terveysasemalle. Ensimmäisiä asiakkaita vastaanotetaan uusissa tiloissa maanantaina 30. maaliskuuta. Kotisairaalan potilaaksi tullaan lääkärin lähetteellä, ja hoidosta vastaavat lääkäri sekä sairaanhoitajat. Kotisairaala hoitaa potilaita heidän kotonaan sekä asumisyksiköissä. Potilaan voinnin salliessa hoitoa ja lääkitystä, esimerkiksi suonensisäistä antibioottihoitoa, voidaan antaa myös kotisairaalan toimipisteessä. Kotisairaalan tavoitteena on tarjota potilaille turvallista ja laadukasta sairaalatasoista hoitoa, silloin, kun hoito ei edellytä muutoin sairaalassa olemista. Kotisairaalan uudet tilat sijaitsevat Parantolankadun sote-asemalla, joka toimii Hämeenlinnassa vanhan keskussairaalan päivystyksen rakennuksessa (alla kuvassa E5-rakennus). Kotisairaalan asiakkaat ohjataan ajanvarauksen yhteydessä uuteen toimipisteeseen. Asiakaspysäköinti muuttuu maks
Asiakaspysäköinti muuttuu maksulliseksi 1. huhtikuuta vanhan keskussairaalan alueella Hämeenlinnassa26.3.2026 16:08:55 EET | Uutinen
Uuden Parantolankadun sote-aseman toiminta käynnistyy - lue ajo-ohjeet.
Vuoden 2025 tilinpäätös: ensimmäinen ylijäämäinen tilikausi ja historiallinen toimintakatteen kehitys26.3.2026 12:49:39 EET | Tiedote
Alijäämien kattaminen vaaditussa ajassa on edelleen kova haaste.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme